23
Fotogalerie

Instagram plnohodnotně i na iPadu pomocí aplikace Flow

Je až nepochopitelné, že tak zásadní aplikace, jakou Instagram je, stále nemá po téměř pěti letech existence své rozhraní optimalizované pro iPad. Je tu však Flow – velmi povedená náhrada!

Instagram je volně dostupná aplikace pro platformu iOS, Android, Windows Phone, která svým uživatelům umožňuje sdílení a úpravu fotografií. K tomu je určena řada filtrů, které lze na pořízenou fotografii aplikovat.

Také formát fotografie je odlišný a jako odkaz na fotoaparáty značky Kodak a Polaroid jsou výsledné snímky ve čtvercovém formátu. Aplikace se objevila v obchodu App Store společnosti Apple 6. října 2010, v obchodu Google Play společnosti Google pak 3. dubna 2012. a 9. dubna roku 2012 oznámil CEO společnosti Facebook Mark Zuckerberg plán na akvizici Instagramu za odhadovanou částku 1 miliardy dolarů. Ta za něho také nakonec byla zaplacena.

V září roku 2011 byla v obchodu App Store uvolněna aktualizace na verzi 2.0. Tento update přinesl uživatelům významné změny, jako například živé náhledy filtrů, okamžitou úpravu fotografií, ukládání fotografií ve vysokém rozlišení, možnost zapnout nebo vypnout okraje fotografie, možnost otáčet fotografie atd.

Co však titulu stále žádná aktualizace nepřinesla, je právě rozhraní pro iPad. Pokud tedy chcete Instagram na iPadu prohlížet, budete tak činit v rozlišení pro iPhony. To znamená, že bude buď v malém rozlišení uprostřed displeje, nebo bude obraz nepříjemně roztáhnutý. Uživatelský komfort se zde tak rovná nule.

Obrázek 1.pngObrázek 2.png
Prohlížení Instagramu na iPadu vás spíše odradí

Přitom iPad se pro editaci fotografií používá stále více a svou zásluhu na tom dozajista také mají profesionální aplikace, jakými jsou třeba Pixelmator, Adobe Lightroom nebo Adobe Photoshop Express. O nějakém plnění obsahu nekvalitními snímky z tabletu pak nemůže být řeč, když je aplikace dostupná i nízkorozpočtové třídě Androidích či  WP telefonů. Přitom takový tablet Apple iPad Air 2 dokáže pořídit lepší snímek, jak telefon střední třídy řečených platforem i když ergonomie takového počinu je samozřejmě někde jinde.

Plnohodnotné prohlížení Instagramu na iPadu

Aplikace Flow tento palčivý problém uživatelů Instagramu, který jej chtějí prohlížet i na iPadu, řeší. A řeší jej tak dobře, že se vám aplikace bude líbit více než ta oficiální. Abyste jej však mohli využívat, musíte mít na Instagramu svůj účet. Pokud jej nemáte, Flow vám dokonce nabídne jeho vytvoření.

Obrázek 4.pngObrázek 5.pngObrázek 6.png
Přihlášení a autorizování se nevyhnete

Po autorizování všech přístupů se vám zobrazí klasická časová osa tvořená snímky sledovaných uživatelů. Všechny ovládací prvky jsou zde po levé straně. Rozhraní plně funguje i v režimu na šířku – uživatelský komfort se tak rovná maximu. První ikona v ovládacím panelu s profilovou fotografií skrývá přístup k vašemu účtu.

Obra╠üzek 7.pngObra╠üzek 8.png Obra╠üzek 9.png
Prohlížet obsah jde, jak je vám libo – na výšku i na šířku

Pod vaším účtem lze provádět klasické akce známé z oficiální instagramové aplikace. Vidíte zde své údaje, vámi sledované uživatele i ty, kteří sledují vás. Pod ikonou zeměkoule se pak shromažďují novinky o tom, kdo jaké vaší fotografii dal „To se mi líbí“, kdo vám napsal komentář, kdo vás začal sledovat apod.

Obrázek 10.pngObrázek 11.pngObrázek 12.png
Jednoduché, úhledné a hlavně přehledné – takové je rozhraní aplikace Flow

Rozhodně zajímavou záložkou je nabídka Bookmarks. Ta vám předkládá vámi označené kanály jako oblíbené a nezávisle na tom, zda třeba daného uživatele sledujete. Dělí se na tři nabídky – uživatele, tagy a místa. Pokud cokoli (kohokoli) označíte symbolem hvězdy, uloží se právě do této nabídky a nemusíte je neustále vyhledávat.

Obrázek 13.pngObrázek 14.pngObrázek 15.png
Cokoli označíte symbolem hvězdy, ukáže se v nabídce Bookmarks

Záložka Explore pak předkládá žebříčky TOP uživatelů nebo třeba nejpoužívanějších tagů u fotografií. V neustále nabalovaném balastu vod Instagramu ale nelze říci, že by tato nabídka byla něčím užitečná. Vyhledávání pak funguje spolehlivě, a pokud víte, co hledat, také to najdete.

Obrázek 16.pngObrázek 17.pngObrázek 18.png
Žebříčky jsou spíše k pobavení než k tomu myslet to s nimi vážně

V nastavení toho ale moc nenajdete, ať budete hledat cokoli. Mimo pár tipů a triků se zde dozvíte hlavně to, že pokud chcete aplikaci Flow využívat bez omezení, zaplatíte si za ní 2,99 €. Upřímně řečeno vám to moc nepřidá a obyčejnému uživateli s jedním účtem vystačí bezplatná verze titulu. Když si ale zaplatíte, získáte možnost ukládat fotografie i videa do svého zařízení, můžete používat více účtů zároveň, lze volit mezi více vzhledy a hlavně se zaplacením získáte neomezené množství oblíbených položek v záložce Bookmarků.

Obrázek 19.pngObrázek 20.pngObrázek 21.png
2,99 € není tolik, ale aplikace se dá dobře využívat i bez jediného zaplaceného eura navíc

Aplikace je intuitivní a rozhodně se vám zalíbí. A to možná natolik, že vás vlastně bude štvát, jakmile si spustíte „obyčejný“ Instagram na mobilu. Listování mezi fotkami gesty, možnost fotografie přibližovat, zobrazit videa přes celý displej, to všechno jsou funkce, které si zamilujete. A hlavně požitek z prohlížení (alespoň toho kvalitního) obsahu této obrázkové sociální sítě ještě více umocní.

Obrázek 22.pngObrázek 23.pngObrázek 24.png
K označení „To se mi libí“ stačí 2× ťuknout na fotografii, sdílení je také jednoduché

Je zde ale jedna piha na kráse. Většina fotek je při jejich zobrazení mírně rozmazaná. A není to dáno případnou jejich nekvalitou. V počítači jsou totiž stejné fotografie ostré jako břitva i po přiblížení. Abyste si však aplikace Flow užili, musíte mít ve svém iPadu nainstalován iOS 7.1 a novější.

Plusy:

  • záložky
  • ovládání
  • rozhraní

Mínusy:

  • podivné rozlišení fotografií

Základní informace:

  • Název: Flow for Instagram
  • Vývojář: Codegent Bangkok
  • Velikost: 23,3 MB
  • Cena: Zdarma s In-App nákupem
  • Ke stažení v iTunes

Určitě si přečtěte

Články odjinud