Inovace pokračují pod hlavičkou Panasoniku

1. února 2007
TWEET SDÍLET
Opět se hlásí naše technologická hlídka. Soutěž ve zbrojení novou fototechnikou pokračuje, a proto vám přinášíme další várku novinek.

Panasonic představil novou modelovou řadu pro rok 2007. Vývojáři se rozhodli nešetřit nás, a tak se na trhu ocitne celkem deset nových fotoaparátů – od těch nejjednodušších kompaktů až po pokročilý ultrazoom. Pojďme se tedy podívat, na co se  můžeme těšit.

Panasonic Lumix DMC-LS60 a Lumix DMC-LS75

Oba dva modely patří do tzv. entry-level kategorie, která je určena úplným začátečníkům a také těm, kteří nekladou velké nároky na vybavení či design digitálu. Rozdílů mezi oběma modely není mnoho – rozlišení, velikost displeje a hmotnost.

Lumix LS60 má rozlišení 6 Mpx, které umožňuje produkovat fotografie s maximální velikostí 2 816 × 2 112 obrazových bodů ve standardním formátu 4:3. K dispozici je i formát stran 3:2 a 16:9, které mají rozlišení nižší. U modelu Lumix LS75 je použit snímač s rozlišením 7,2 Mpx, maximální rozměry obrázků jsou tedy 3 072 × 2 304 při poměru stran 4:3, širokoúhlý formát 16:9 i klasický 3:2 jsou také k dispozici. Oba dva digitály natáčejí videosekvence v rozlišení 640 × 480 bodů, respektive 848 × 480 bodů při frekvenci 30 nebo 10 sn./s. Video je tradičně ve formátu MOV.  

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv s trojnásobným zoomem má rozsah ohnisek 35–105 mm a průměrnou světelnost F2,8–5,0. Minimální zaostřitelná vzdálenost je 50 cm, respektive 5 cm v makro režimu. Nezbytností je i firemní stabilizátor obrazu MEGA O.I.S. a funkce extra optický zoom, která pracuje s výřezem z fotografie a tím jako by prodlužuje zoom objektivu.

Klepněte pro větší obrázek

Jako pravý začátečnický model, nemá ani jeden fotoaparát pokročilé expoziční režimy, najdeme u nich pouze automatiku, doplněnou necelou dvacítkou scénických režimů. Citlivost snímače je u obou modelů možné nastavit v rozmezí ISO 100 až 1 250, v režimu vysoká citlivost je automaticky zvoleno ISO 3 200.

Displej je druhým odlišným prvkem obou kompaktů, u LS60 má velikost dva palce a rozlišení 86 000 bodů, LS75 má displej o půl palce větší a rozlišení narostlo na 115 000 bodů. Pro ukládání fotografií je možné využít 27MB interní paměť nebo SD/SDHC/MMC karty. Napájení je zajištěno dvojicí AA baterií či akumulátorů.

Panasonic Lumix DMC-LZ6 a Lumix DMC-LZ7

Další dvojice digitálů se liší pouze v jediném parametru a tím je velikost displeje. Oba modely jsou koncipovány podobně jako předchozí dvojice – jednoduché automaty pro nenáročné zákazníky. Rozlišení je tentokrát 7,2 Mpx, snímky je možné ukládat ve třech různých poměrech stran. Stejně je to i s videosekvencemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příjemným vytržením ze stereotypního opakování parametrů je u této dvojice rozsah objektivu. Ten má netradiční šestinásobný zoom začínající na 37 mm a končící na hodnotě 222 mm. Špatná není ani světelnost, která začíná na obligátní hodnotě F2,8, na dlouhém konci je to však nadprůměrných (vzhledem k ohnisku) F4,5.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Automatiku a dvacítku scénických režimů najdeme i u této dvojice, stejně tak i citlivost v rozsahu ISO 100 až 1 250. Poměrně neobvyklá je možnost jemného doladění vyvážení bílé při ruční kalibraci. Displej, jak již bylo řečeno, je jediným rozdílem mezi oběma modely – LZ6 má 2" s rozlišením 86 000 bodů a LZ7 pak 2,5" s rozlišením 115 000 bodů.

Panasonic Lumix DMC-FX10 a Lumix DMC-FX12

Tato dvojice kompaktů je po technické stránce prakticky totožná s modely LS60 a LS75. Jiný je pouze kabát, který dostal líbivější design a trojbarevné provedení. Také napájení je luxusnější, a to Li-Ion akumulátorem.

Klepněte pro větší obrázek

Rozlišení 6 Mpx má model FX10, o 1,2 milionu více světlocitlivých buněk dostalo dvojče FX12. Samozřejmostí je snímání ve třech různých poměrech stran a širokoúhlý videozáznam. Objektiv má obligátní trojnásobný zoom s neméně obligátním rozsahem 35–105 mm a světelností F2,8–5,0.

Klepněte pro větší obrázek

Rozsah citlivostí ISO 100 až 1 250, doplněný automatickou volbou ISO 3 200 a expoziční automatika s dvacítkou scénických režimů nás ještě více utvrzuje v tom, že se jedná o stejné modely jako LS60/LS75.

Klepněte pro větší obrázek

Displej má tentokrát úhlopříčku 2,5 palce s rozlišením 115 000 bodů, a to u obou fotoaparátů. Podpora karet SD/SDHC/MMC je doplněna 27MB vnitřní pamětí. Přísun energie zajišťuje Li-Ion akumulátor.

Panasonic Lumix DMC-FX30

Dá se říct, že tento model je další klasikou z továrny Panasoniku, údajně je to v současné chvíli nejtenčí sedmidmegapixelový fotoaparát s širokoúhlým objektivem na světě. Také FX30 potvrzuje předpoklad, že v letošním roce budou na výsluní sedmimegapixelové fotoaparáty.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv s 3,6× zoomem má rozsah ohnisek 28–100 mm při světelnosti F2,8–5,6. Objektiv je totožný jako u předchůdce FX07/FX50. Nezbytností je firemní stabilizátor MEGA O.I.S. Expoziční automatika je doplněna celkem dvaceti scénickými režimy. Za zmínku jistě stojí i možnost jemného posouvání vyvážení bílé.

Klepněte pro větší obrázek

Displej má úhlopříčku 2,5" a vysoké rozlišení 207 000 obrazových bodů. Snímky je možné ukládat tradičně na SD/SDHC a MMC karty nebo do interní 27MB paměti.

Panasonic Lumix DMC-TZ2 a Lumix DMC-TZ3

Ani v řadě kapesních ultrazoomů se Panasonic nevyhnul zdvojení modelů, opět naservíroval digitály s odlišným rozlišením snímače a jinou velikostí displeje.

Klepněte pro větší obrázek

Lumix TZ2 má efektivní rozlišení 6 Mpx, velikost snímače je 1/2,33", zajímavé je celkové rozlišení, které dosahuje 7,39 Mpx. Maximální velikost snímků je 2 816 × 2 112 obrazových bodů. U modelu Lumix TZ3 má snímač velikost 1/2,35" a efektivní rozlišení 7,2 Mpx, celkový počet pixelů je opět mnohem vyšší, a to 8,50 Mpx. Snímky mají maximální velikost 3 072 × 2 304 pixelů.

Klepněte pro větší obrázek

Desetinásobný optický zoom má rozsah ohnisek 28–280 mm, což ocení zejména příznivci širokých úhlů záběru. Světelnost objektivu je F3,3–4,9. Samozřejmostí je i optický stabilizátor. Ostření pracuje od 50 cm, respektive od 5 cm v makro režimu. Systém autofokusu využívá maximálně devět zaostřovacích bodů – pracovat umí v pěti různých režimech.

Klepněte pro větší obrázek

Citlivost snímače je možné zvolit v rozmezí ISO 100 až 1 250, ve scénickém režimu vysoká citlivost automatika nastaví honotu ISO 3 200. Mimo něj je k dispozici ještě dvacítka dalších scénických přednastavení a plná automatika.

Klepněte pro větší obrázek

Displej je u modelu TZ2 2,5" s dobrým rozlišením 207 000 bodů, TZ3 má třípalcovou obrazovku s 230 000 body. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor, hmotnost tohoto drobečka je těsně pod 250 gramy.

Panasonic Lumix DMC-FZ8

Poslední novinkou z dílny Panasoniku je poctivý ultrazoom Lumix FZ8, který přichází na místo původního Lumixe FZ7. Rozlišení narostlo na 7,2 Mpx, což značí snímky velikosti 3 072 × 2 304, snímat je možné do tří poměrů stran – 4:3, 3:2 a 16:9.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv si zachoval původní rozsah 36–432 mm, mírně se však zlepšil asvětelnost na dlouhém konci, nyní je to F2,8–3,1 u FZ7 byla světelnost F2,8–3,3. S dvanáctinásobným zoomem j emožné ostřit od 30 cm, v makro režimu od pěti centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek

Expoziční režimy nabídnou plnou ráži – program, priorita clony, priorita času, manuál. Vše doplňuje celkem devatenáct scénických módů. vyvážení bílé má šest přednastavených variant a dvě pozice pro ruční kalibraci. Doplňující funkcí je možnost doladění vyvážení v devíti krocích.

Klepněte pro větší obrázek

Elektronický hledáček zůstal zachován, jeho velikost je 0,44" a rozlišení 188 000 pixelů. Na pevně zabudovaný displej s úhlopříčkou 2,5" se vměstnalo celkem 207 000 obrazových bodů.

Podrobné technické parametry všech modelů vám brzy přineseme v katalogu digitálů.

Všechny představené fotoaparáty budou k dispozici v průběhu března. Předběžné ceny zatím nebyly oznámeny, jisté však je, že nejlevnější model Lumix LS60 bude stát přibližně 4 000 Kč.

Témata článku: Technika, První pohled, Panasonic


Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Black Friday a aktualizovaný přehled slev. Kde a co se vyplatí nakoupit?

Black Friday a aktualizovaný přehled slev. Kde a co se vyplatí nakoupit?

** Black Friday je svátek zajímavých slev ** V neustále aktualizovaném článku mapujeme letošní akce ** Zajímají nás počítače, elektronika, software, hry, internetové služby…

Hlídač slev
SlevyBlack FridayE-shopy
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět