Image Analyzer: neotřelý freewarový editor

Image Analyzer: neotřelý freewarový editor

Grafický editor nabízející nejen řadu zajímavých funkcí, ale i několik vskutku originálních nástrojů, to je Image Analyzer. Navíc se může pochlubit záviděníhodnou nenáročností, protože nepotřebuje instalaci a vystačí si 1 MB prostoru na pevném disku.

Z webových stránek meesoft.logicnet.dk se dokonce stahuje pouhých 700 Kb, verze s nepovinným instalátorem pak má 1.9 Mb, přičemž minimální datová velikost a jednoduchost aplikace jsou zcela záměrné.

Image Analyzer je překvapivě zajímavý editor rastrové grafiky, i když je jasné, že nemůže nabídnout stejnou paletu nástrojů jako například Adobe Photoshop. Chybí mu proto například práce s vrstvami nebo texty, což už může být pro některé uživatele podstatným limitujícím faktorem. Doporučit jej ale s klidným svědomím lze každému, kdo se zabývá úpravami digitálních fotografií nebo prostě kolekcí obrázků, protože v tomto směru má překvapivě zajímavé schopnosti, na hony vzdálené prostým funkcím známým z prohlížečů a manažerů fotek či nejjednodušších editorů.

Dobrým příkladem jsou možnosti spojené s úpravou vzhledu obrázku, respektive s podáním barev. Velmi jednoduše je možné pracovat s vyvážením barev, a to nikoli pouze v RGB kanálech, ale třeba i v CMY, zároveň nechybí možnost ovlivňovat barevné modely YCbCr, YIQ nebo měnit odstíny (Hue), sytost (Saturation) a intenzitu (Intensity) barev. Nástroj Color Mapper pak nabízí klasický výkonný histogram, ovšem v netradičním zpracování. Pochopitelně máte k dispozici graf “průběhu“ barev, jehož prostřednictvím je možné podstatně ovlivňovat vzhled fotografie, ovšem zde jsou k dispozici další zajímavé možnosti. Prostřednictvím palety předem daných nastavení pracujících nejen s jinými výchozími hodnotami a vůbec stylem ovlivnění barev, ale i tím, jak uživatel může zasahovat do samotného histogramu. Začátečníkům podobné portfolio nástrojů možná zamotá hlavu (a pak použijí automatické vyvážení pomocí Auto Color Correction), ale pokročilé uživatele může mile překvapit.


Nástroj Color Mapper a jedna z možností práce s histogramem.
Provedená změna je okamžitě viditelná přímo v obrázku.

Zároveň je možné pohodlně převádět mezi různými barevnými paletami (odstíny šedé, 256 barev, 24 bit), importovat a upravovat palety nebo vybírat mezi různými typy ditheringu (Floyd Steinberg, Burkes, IGS...), dokonce je možné nechat si přesně spočítat počet skutečně použitých barev.

Své místo si v programu našlo samostatné zaostření a rozostření i adaptivní spojení obou protikladných nástrojů v jednom nebo redukce šumu, nechybí ani nástroj na odstranění efektu červených očí, 3D warp, kombinace více obrázků v jednom a řada dalších zajímavých nástrojů. Mezi nimi najdete pokročilé grafické nástroje, ale také například rarity typu „charakterizace“, tedy převodu obrázku do podoby reprezentované pouze prostřednictvím vhodně zvolených textových znaků.


Editace barevné palety poté, co byl obrázek převeden z původní 24 bitové barevné škály do 256 odstínů.

Náhledy na úpravy prostřednictvím jednotlivých nástrojů jsou obvykle realizovány tak, že se podle zadaných hodnot mění přímo samotný otevřený obrázek v okně editoru. Přestože zde chybí výpis historie jednotlivých editačních úprav, prostřednictvím Undo a Redo kroků lze pohodlně vracet nechtěné změny. S ukládáním není spojena klasická optimalizace, nicméně je možné v nastavení parametrů výstupního formátu vybrat jednoduché snížení kvality na procentuální ose.

Image Analyzer je koncipován tak, aby byl co nejvíce otevřený. Uživatel tak má možnost například si vytvořit vlastní filtr (ač je to záležitost spíše pro znalce) nebo si stáhnout rozšíření, která zahrnují například dávkové zpracování, 3D modelování, fraktálovou interpolaci nebo podporu CMYK či formátu TIFF.

Každopádně je to zajímavý program, který nemá velké ambice, ale přesto dokáže mile překvapit a stojí přinejmenším za vyzkoušení – je zdarma a stáhnete jej rychleji, než si znovu přečtete poslední odstavec tohoto textu.... 

Určitě si přečtěte

Články odjinud