8
Fotogalerie

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.

Digitální stěny, které se připojují k analogovému fotoaparátu, aby umožnily obrazový výstup v podobě datových souborů, stály u zrodu digitálního fotografování – mnoho z nás si jistě vzpomene na legendární DSC (Digital Camera System) od Kodaku, jenž se proslavil jako součást analogového těla Nikonu F3.

Tento poněkud krkolomný systém logicky brzy nahradily plnokrevné kompaktní digitály, přesto digitální stěny v různých podobách přežívají dodnes coby přídavné jednotky k velkoformátovým digitálním fotografickým platformám Mamiya či Hasselblad. Většinou se jedná o drahé, velmi drahé produkty, cenou atakující hranici milionu korun, které najdou uplatnění zejména v reklamní fotografii.

2-nikon_s_imback.jpgobrázek 22.jpg

Ale to jen jako poznámka na okraj… autory projektu I’m Back™, v jehož čele stojí italský designér Samuel M. Medeiros, tento segment exkluzivních digitálních stěn násobících schopnosti svých nositelů nezajímá. Jejich cílem je zprostředkovat možnost digitálního výstupu z analogových, v tomto případě 35 mm fotoaparátů, které tiše odpočívají v nejedné domácnosti, normálním smrtelníkům – tedy jednoduše a především levně.

Projekt navazuje na rok starou úspěšnou kampaň na Kickstarteru, v níž byl představen první 8Mpx prototyp. Tentokrát je však ve hře vyspělejší produkt s novým hardwarem i designem a s ambicemi na sériovou výrobu, k jehož výrobě budou použity komponenty zavedených dodavatelů a výrobců fotoaparátů.

obrázek 1.jpgobrázek 2.jpg

Zadní stěnu I’m Back™ tvoří plastové tělo s kovovými součástkami. Díky posuvnému systému uchycení pomocí stativového závitu je možné stěnu připevnit k nejrůznějším typům 35mm analogových fotoaparátů, které byly vyrobeny od 50. let minulého století – namátkou k Nikonům řady F, Minoltám, Olympusům OM, Pentaxům, Praktikám. Stejně tak je nastavitelná pozice matnice, přes niž je místo na film zaznamenáván obraz, který je dále zpracován v navazujícím fotografickém modulu.

Po připojení je třeba zadní stěnu propojit s fotoaparátem prostřednictvím kabelu blesku. Před nasazením objektivu je třeba očistit matnici, nejlépe stlačeným vzduchem, poté stačí nastavit expozici na režim „B“ a k zaznamenání obrazu podržet spoušť jednu až dvě vteřiny. Zadní stěna bude vybavena WiFi modulem, zachycený obraz tak bude lze zobrazit na bezdrátově připojeném chytrém zařízení. K dispozici by měl být též 2" dotykový monitor.

cut-camera-imback-small.jpgimback-trasparente.png

Sériová verze by měla být osazena 16Mpx CMOS snímačem od Panasoniku a vedle statického fotografování (do formátu JPEG) umožňovat též natáčení videa ve 4K – snímková frekvence není uvedena – a Full HD při 30/60 sn./s, k dispozici by měl být i vysokorychlostní záznam 120 sn./s v HD rozlišení; videa se budou ukládat do souborů MP4. Ukládání dat je řešeno vnitřním úložištěm o velikosti 128 GB, která se posléze dají stáhnout přes USB kabel.

photo-16-04-2017_10-37-02_003.jpgphoto-03-07-2016_11.04.53.jpg

Obrazový materiál, včetně videa, sloužící k propagaci nového produktu byl pořízen prototypem s 8Mpx snímačem, výstup z finálního výrobku, který bude osazen senzorem s dvojnásobným rozlišením, by měl být dle autorů projektu kvalitnější.

Další fotografie pořízené prototypem I’m Back™ si můžete prohlédnout ZDE.

Přesto je jasné, že co se týče obrazové kvality, nelze očekávat dokonalý, ostrý atd. obraz, spíš jakési retro lo-fi ve stylu instantních fotoaparátů. Výhodou je ovšem možnost okamžité korekce nezdařilých záběrů, aniž byste museli investovat nemalé částky do filmového materiálu.

Na Kickstarteru lze projekt podpořit do konce listopadu. V rámci kampaně je kompletní set nabízen za 182 eur, přičemž předpokládaná prodejní cena se bude pohybovat kolem 260 eur. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud