Ilford Sprite 35-II – po 60 letech je tu druhá generace levného filmového kompaktu

Ilford Sprite 35-II – po 60 letech je tu druhá generace levného filmového kompaktu

Ačkoli je analogová fotografie stále oblíbená, nových fotoaparátů, které pracují s klasickým filmem je na trhu jako šafránu. Ostatně proto se většina zájemců uchyluje k bazarové technice.

Snad jediné, co zůstalo beze změn, jsou jednoduché kompakty na jedno použití, které najdeme v obchodech i nyní, některé jsou dokonce i ve voděodolném provedení. 

Společnost Ilford, která stojí za výrobou filmových materiálů, chemikálií i zvětšovacích papírů, uvedla na trh filmový fotoaparát Sprite 35-II, který je jednoduše řečeno zbytečným přístrojem.

Ilford_Sprite_35_(John_Kratz).jpg
Ilford Sprite 35, John KratzCC-BY-SA-2.0

Originální Ilford Sprite 35 spatřil světlo světa v šedesátých letech a jednalo se o velmi jednoduchý fotoaparát typu zamiř a foť. Aktuálně představená druhá generace se tohoto pravidla drží a přichází s velmi jednoduchou konstrukcí.

Ta je doplněna fixním časem 1/120 s a objektivem s ohniskem 31 mm a světelností F9. Aparát má i vestavěný blesk s 15 sekundovým nabíjecím cyklem. Fotoaparát není jednorázový, ale je možní do něj opakovaně založit film.

Ilford-Sprite-35-II.jpeg
Ilford Sprite 35-II

Ilford Sprite 35-II má velikost 12 × 6,7 × 44 cm a váží 122 gramů, to vše pořídíte počátkem roku 2021 za cenu 35 dolarů, což je něco přes 800 Kč. Za tu cenu již není problém koupit starší bazarovou filmovou zrcadlovku, která poslouží rozhodně lépe.

Určitě si přečtěte

Články odjinud