V Německu mají velké výstavy často dvouletou periodu – po loňské Photokině tedy letos nastoupila berlínská IFA, největší evropský svátek všech příznivců spotřební elektroniky. A protože digitální fotoaparáty jsou od počátku spotřebním zbožím, nemohly chybět.
Výstava byla rozdělena do šesti kategorií, které pokryly všechny oblasti spotřební elektroniky. Nejpočetněji je zastoupena sekce nazvaná Televize a zábava, kam patří kromě televizorů i systémy domácího kina a nejrůznější digitální hračky. Příznivci zvuku si přišli na své v sekci věnované HiFi přístrojům často z oblasti nejvyšší třídy, chybět nemohlo ani ozvučení automobilů a navigační systémy. Ve dvou pavilonech byla zastoupena oblast počítačů a her, menší prostor pak zabraly systémy pro osobní komunikací (telefon, internet) a přenosy signálu. Digitální fotoaparáty pak měly místo vyhrazeno v pavilonu se symbolickým číslem jedna, přesto však zůstaly poněkud na okraji zájmu.
Berlín zažil ve dnech 2.–7. září největší evropskou výstavu spotřební elektroniky
Acer – rychlý nástup
Acer je na poli digitální fotografie největším nováčkem, ovšem s bleskovým nástupem. Podíváte-li se blíže na design jeho fotoaparátů, jen stěží vám unikne nápadná podobnost s konkurenty značek Umax, Benq a dalších. Zdá se však, že Acer momentálně vyhrává svou agresivní cenovou politikou a také o poznání propracovanějším firmwarem. V kategorii levných kompaktů tak už v současnosti úspěšně konkuruje tradičním fotografickým značkám. Hlavním želízkem v ohni je určitě osmimegový model CR-8530.

Chlouba Aceru – model CR-8530
Canon – ať žije fotbal
Německo žije přípravami na mistrovství světa ve fotbale a na celé IFĚ to bylo znát. Canon postavil obrovský stan přímo na letní zahradě mezi pavilony a hned u něj i improvizované fotbalové hřiště s obří brankou, kterou skutečně nikdo nemohl minout. Při vítězné střele jste se mohli nechat vyfotit a fotografii si ihned nechat vytisknout – výrobce tak názorně demonstroval spolupráci svých fotoaparátů a fototiskáren řady Pixma.
Na stánku bylo možné si vyzkoušet novinky – k těm nejzajímavějším jistě patřili nové verze profesionálních zrcadlovek EOS 1D Mark II N a EOS 5D, kompakty řady PowerShot (A410, A610, A620, S80) a stylovky Digital Ixus (i zoom, 55, 750).

Canon se usídlil mezi pavilony

Stánek Canonu, nebo hvězdárna?
Casio – hlavní je styl
Tento japonský výrobce oslavil na IFĚ výročí – je tomu právě 10 let, kdy začal s výrobou modelu QV-10, prvního digitálního fotoaparátu se značkou Casio. Od té doby se mnohé změnilo, zmenšily se rozměry a mnohonásobně se zvýšilo rozlišení snímacích čipů (QV-10 měl rozlišení 320 × 240 px.
Společnost ale zůstává věrná tradici, a u novinek vsází na stylovost, velký LCD displej a přehledné ovládání. Nově zlepšuje také kvalitu videozáznamu, který je u uváděných modelů ukládán ve formátu MPEG-4. Miniaturní fotoaparát Exilim EX-S500 je nabízen ve třech různých barevných provedeních a má rozlišení snímače 5 Mpx. Vystaveny byly také aktuální modely řady Exilim Pro (P505, P700) a Exilim Zoom (Z10, Z110, Z120, Z500 a Z750).

Casio – jak se vám líbí?
Kodak – ve znamení ultrazoomů
Je to již delší dobu, co Kodak ukončil výrobu svých digitálních zrcadlovek, určených především profesionálům. Nyní se strategie firmy obrací, a tak jsou nové elektronické zrcadlovky P850 a P880 tím nejlepším, co nám může Kodak nabídnout. Na první pohled zaujme ovládání transfokátoru na prstenci objektivu, byť je pouze elektronické. Další dobrou zprávou je, že objektiv P880 je širokoúhlý, nejširší ohnisko má v přepočtu 24 mm. Obě zrcadlovky můžete osadit na dokovací tiskárnu Pointer Dock Series 3.
Z dalších vystavovaných fotoaparátů stojí za zmínku kompakty EasyShare V530 – stylovky nabízené ve čtyřech brvách, V550 se zajímavě komponovanou dokovací stanicí a samozřejmě dobře známý EasyShare One. Nechyběly ani sublimační fototiskárny nebo kiosek Kodak Picture Maker Print Station.

Ke Kodaku bylo třeba se prodrat

Co je krásnější – hostesky, nebo EasyShare One?
Nikon – odpoutejte se od drátů
Už nikdy složité propojování fotoaparátu s počítačem nebo tiskárnou! Tak takovouto zásadou se asi řídili konstruktéři Nikonu, když integrovali technologii bezdrátového přenosu Wi-Fi do svých kompaktních fotoaparátů. Modely P1 a P2 nejsou na první pohled k rozeznání od starších kompaktů řady 4000, samolepka na nich však hrdě hlásá, že podporují duální standard IEEE 802.11b/g a mohou se tak stát ideálním společníkem pro váš notebook. Rozdíl mezi oběma modely je především v rozlišení snímače (P1 má 8,3 Mpx, P2 pak 5,3 Mpx) a také ve velikosti integrované paměti.

Na stánku Nikonu bylo rušno
Panasonic – pěkně zeširoka
V oblasti televizorů se pomalu ale jistě prosadil širokoúhlý formát za standart – proč by tedy neměly být široké i fotografie? Panasonic Lumix LX1 je proto prvním fotoaparátem s širokoúhlým snímačem CCD formátu 16:9. Pokud vám více vyhoví jiný formát, není to problém, stačí posunout přepínačem jež je umístěn přímo na objektivu. Když už je snímač širokoúhlý, měla by tomu odpovídat i ohnisková vzdálenost – ta je 28–112 mm (v přepočtu na kinofilm).
Ultrazoom Lumix FZ30 nic tak revolučního nepřináší. Rozlišení narostlo na 8 Mpx, transfokátor dovoluje dvanáctinásobné zvětšení. A samozřejmě nechybí optická stabilizace MEGA O.I.S. Model FZ30 tak plynule navazuje na loňský úspěch předchozí FZ20.
Také stylový kompakt Lumix FX9 navazuje na úspěch starších slušivých kompaktů s optickou stabilizací. Zvětšuje se rozlišení (6 Mpx), zoom (4.1×) i kvalita dipleje, který má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 207 kpx. Ovládání zjednodušuje 14 scénických režimů, opět je možné model koupit v jedné z několika barevných variant.

U Panasonicu bylo co fotit
Samsung – nejdelší objektiv
Na stánku Samsung toho bylo k vidění hodně, skutečných fotografických lahůdek však až tak mnoho nebylo. Pomineme-li novou řadu MiniKet, což jsou více kamery než fotoaparáty, stojí za zmínku jen předváděný ultrazoom Pro850. Jeho unikátní parametry jsou známé již delší dobu, přesto je však připomeneme. Rozlišení 8 Mpx, rozsah zoomu 28–420 mm (15×), obří LCD displej 3,5", plné manuální funkce, podpora systémového blesku, akumulátor s kapacitou 1 900 mAh, slot na karty CF. Při plném vysunutí objektivu máte před sebou trubku délky bezmála 30 cm. To, co bylo na stánku Samsung k vidění ovšem nebyl hotový produkt, pouze předvýrobní prototyp. Skutečný prodejní model tedy může vypadat ještě trošku jinak.

Na stánku byly nejvíce exponovány LCD a plazmové displeje, fotoaparáty zůstaly stranou

Samsung Pro850 pořád ještě nikde nekoupíte
Sony – jinak než ostatní
V Sony se rozhodli naplnit heslo „like.no.other“ a tak návštěva jejich expozice byla spíše velkolepým multimediálním zážitkem než čímkoliv jiným. Museli jste se proplétat lesem textilních stužek a přitom se řídit zvuky z povzdálí, poté se z ničeho nic v tmavém lese objevila mýtina s nějakým tím produktem. Osahat si nešlo téměř nic, znavený návštěvník však mohl spočinout v některé z plastových skruží, nasadit sluchátka a relaxovat…

Expozice Sony byla ponořena do tmy, kterou v jednom místě rozzářily fotoaparáty

Kdo hledal odpočinek, mohl jej u Sony najít