Ideální kombinace – Nikon Z6 II a Nikkor Z 24–200 mm F4–6,3 VR (test)

22. března 2021
TWEET SDÍLET
Hlavně fotografové přecházející na full frame bezzrcadlovky velmi ocení objektiv s opravdu velkým rozsahem. Je tedy Nikkor Z 24–200 mm F4–6,3 VR s kombinaci s FX tělem Nikon Z6 II ideálním vstupem do profi světa?

Plusy

  • výborná kvalita fotek
  • pohodlné a funkční ovládání
  • univerzální použití (objektiv)
  • dobrá kresba vzhledem z rozsahu zoomu (objektiv)

Minusy

  • horší vydrž na jedno nabití
  • vyšší cena oproti Z6
  • chybějící přepínače na objektivu (objektiv)
  • automaticky korigované zkreslení a aberace (objektiv)
8/10
Hodnocení

Přechod na full frame bezzrcadlovku ať už z APS-C nebo i ze světa zrcadlovek často znamená nutnost zbavit se většiny objektivů, ne-li všech. Není tedy od věci přemýšlet i nad širokorozsahovým zoomem, jako je Nikkor Z 24–200 mm F4–6,3 VR, který zaplní místo hned několika objektivů.

Navíc pomůže fotografovi určit, která ohniska často použije a tomu přizpůsobit nákup dalších, nejčastěji pevných, objektivů. Má zoom s takto velkým rozsahem smysl a je zmíněná kombinace ideální nákup? Odpověď nabídnou následující řádky.

Klepněte pro větší obrázek
Nikon Z6 II a Nikkor 24–200 mm F4–6,3 VR se zdají být jako zajímavá kombinace
 

Asi první otázka, kterou si bude fotograf klást před nákupem je – mají dneska bezzrcadlovky smysl? Ano, díky značnému vývoji již technologicky dostihly či předstihly zrcadlovky. I když po stránce samotného snímače jsou si obě kategorie téměř rovny, bezzrcadlovky nabídnou několik podstatných výhod zejména pro „prvouživatele“ – v hledáčku zobrazují obraz s aplikovaným nastavením, mají režimy ostření přímo na oči či na tváře osob, popřípadě i na zvířata, bývají lehčí než DSLR, umožňují lepší konstrukci objektivů či typicky mají stabilizovaný snímač.

Oproti tomu zrcadlovky maximálně nabídnou lepší výdrž na jedno nabití díky tomu, že foťák nemusí neustále pracovat a přenášet obraz do hledáčku či na displej – tím objektivní výhody v podstatě končí. Potom už záleží na každém fotografovi, zdali preferuje specifika DSRL či CSC.

Zrcadlovkové objektivy na bezzrcadlovce?

Každý foťák je právě tak dobrý jako na něm nasazený objektiv. Jejich výběr pro bezzrcadlovky Nikon je mírně omezený, ale v současné době jsou všechny důležité objektivy uvedeny na trh a chybí spíše hodně specializovaná ohniska. Také se dá očekávat, že Sigma a Tamron brzy předvedou své modely i pro bajonet Nikon Z.

Otázkou je použití FTZ adaptéru, který umožňuje využít objektivy pro zrcadlovky na bezzrcadlovkách (pozor, objektivy s označením „D“ a starší nebudou automaticky ostřit; s písmenem „E“ či „G“ budou fungovat bez omezení). Samotný FTZ adaptér funguje zcela bezproblémově a ani ostření není pomalejší či horší. Pro fotografy s omezeným rozpočtem to může být řešení, ale pro profesionály adaptér představuje další věc, kterou musí brát s sebou a starat se o ni, nemluvě o situaci, kdy používá dvě těla.

Klepněte pro větší obrázek
Stavový displej zobrazuje klíčové informace a nastavení

Navíc všechny objektivy pro bezzrcadlovky jsou kompaktní, a hlavně opticky velmi kvalitní, takže mimo ceny a případné neexistence bezzrcadlovkové verze není důvod pro využívání zrcadlovkových objektivů. Kdo přechází z DSLR, měl by počítat s tím, že nejdříve bude používat své staré objektivy, ale postupně se bude dívat po nových náhradách, protože focení s nimi bude pohodlnější a výsledky lepší.

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Objektivy, Nikon

Určitě si přečtěte

Miroslav Tichý: osobnost stvořena náhodou

Miroslav Tichý: osobnost stvořena náhodou

Jedni o něm mluví jako o géniovi, v jiných vyvolává otázku, kdo z nás je blázen. Není jednoduché odpovědět. Jedno je ale jisté. Miroslav Tichý je nejuznávanějším českým fotografem ve světě.

39 Andrea Karlíková

Andrea Karlíková
Kultura
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software
Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Společným jmenovatelem březnových snímků je fotografování jako sdělování. V centru zájmu stojí otázka, jak skrze fotografii předat divákovi myšlenku, situaci, emoci.

2 Michal Černý

Michal Černý
Kultura
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

43 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

3 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotoškola