23
Fotogalerie

Huion New 1060 Plus – povedený grafický tablet za pusu

Grafické tablety prošly za několik posledních let nemalým vývojem a oproti několika dřívějším modelům již dnes můžete vybírat z velkého množství. Kvalita je však velmi závislá na ceně a ne vždy je tento poměr výhodný.

Zatímco ve většině příslušenství, které by mohl fotograf využít nejen při fotografování, ale také v rámci postprodukce je možné vybírat z velkého množství značek a modelů, u grafických tabletů je nabídka víceméně stejná.

Jestliže uvažujete o koupi grafického tabletu můžete vybírat ze značek, které spočítáte na prstech jedné ruky, přičemž dominantním výrobcem je v tomto směru společnost Wacom. Ta má ostatně ve výrobě tabletů dlouhou historii a dokáže kontinuálně zužitkovávat posbírané zkušenosti. 

Nutno však podotknout, že tyto zkušenosti jsou vyváženy nemalou pořizovací cenou, ostatně nejlevnější model Wacom Intuos S pořídíte za cenu kolem dvou tisíc korun a jeho pracovní plocha odpovídá přibližně formátu A6, tedy cca 15×9,5 cm.

O to více nás zaujal tablet Huion New 1060 Plus, který je možné pořídit za cenu pod 70 USD a nabídne doslova obří pracovní plochu, dvanáct programovatelných tlačítek a dalších šestnáct dotykových tlačítek, která si můžete také částečně naprogramovat.

Konstrukce

Společnost Huion není ve výrobě tabletů žádným nováčkem a na svém kontě už několik modelů má, značný rozdíl oproti dřívějším modelům je však v prezentaci a balení. Dřívější krabice z obyčejného papíru bez větší mechanické ochrany byly nahrazeny a nyní vám dorazí na stůl tablet úhledně zabalený v pevné krabici, jejíž obsah také nevypadá špatně.

tablet_01.jpg

Může se to zdát jako prkotina, ale při koupi nejrůznějších produktů z čínských e-shopů už jsem se setkal s různým balením a pravdou je, že pokud si výrobce dá na balení záležet, tak svému produktu věří a ten obvykle splňuje vše co je deklarováno, a to s dlouhou trvanlivostí a funkčností.

Po rozbalení vás tedy čeká samotný tablet, stylus, odkládací držák na stylus, osm náhradních hrotů, nabíjecí kabel, propojovací kabel (se zahnutým konektorem) a rychlý návod k použití. Vše úhledně a stylově zabaleno.

tablet_03.jpg

Tablet samotný je velmi dobře zpracován a bez problémů vydrží i profesionální nasazení. Na jeho levé straně je microUSB konektor sloužící k propojení s počítačem a slot pro microSD kartu. Ta je již součást balení (o kapacitě 8 GB) a jsou na ní uloženy ovladače pro správné fungování. Tablet je kompatibilní s Windows 7 a vyššími a s macOS 11.1 a novějším.

Na pravé straně tabletu je připevnění poutko pro uložení stylusu v případě, že budete tablet přenášet, delší strany tabletu jsou zkosené, takže při práci netlačí hrana do ruky. Tablet je určen jak pro praváky, tak pro leváky, stačí jej pouze otočit o 180°. Jediným rozdílem v takovém případě bude umístění tlačítek.

tablet_13.jpg

Hardwarových tlačítek je celkem 12, přičemž se jedná o šest dvojic umístěných u levého okraje (v případě pravorukého používání). V horní části tabletu je pak dalších šestnáct softwarových (dotykových) tlačítek, jejichž pozice je vyznačena potiskem na ploše tabletu.

tablet_18.jpg

Plast použitý pro základnu tabletu je pevný a příjemný na dotyk, pracovní plocha je matná a podobná jako v případě tabletů Wacom. Při delší práci se vám samozřejmě bude potit ruka, proto je vhodné si pořídit návlek v podobě rukavice na malíček. Na spodní straně tabletu je čtveřice gumových plošek zamezujících posunu tabletu po desce stolu.

Samotná funkční tlačítka jsou opatřena malým výstupkem pro snadnější hmatovou odezvu, jejich chod je příjemně tuhý a o stisku jste informováni tichým kliknutím. Snad jedinou výtku mám k usazení tlačítek, které má větší vůli, než bych čekal, na jejich funkčnost to však vliv nemá.

tablet_14.jpgtablet_15.jpg
 

Stylus je dostatečně velký i tlustý a dobře padne do ruky, v přední třetině je pogumovaný pro jistější úchop a najdete na něm dvojice tlačítek v podobě kolébky. Na konci stylusu je malý konektor pro připojení napájecího kabelu. Po nabití vydrží stylus bez problémů měsíc používání a je možné s ním samozřejmě pracovat, i když je napájen.

tablet_07.jpg

Oproti většině jiných stylusů není tento osazen na konci gumou, takže funkce gumy musí být nastavena na jedno z tlačítek. Součástí stylusu je také ochranná čepička a ve spodní části odkládacího stojánku najdete osm vyměnitelných hrotů spolu s kovovým očkem pro jejich vytažení.

tablet_05.jpg

Ochranná čepička bohužel nejde nasunout na horní část stylusu, takže ji budete muset najít místo na pracovním stole, v opačném případě hrozí ztráta. Po pětiminutové nečinnosti se stylus vypne, aby šetřil baterii, zapnutí je velmi rychlé a stačí k němu pouze letmý dotyk hrotu.

Instalace a používání

Instalace tabletu je svižná a bezproblémová, po připojení k počítači stačí otevřít nový vyměnitelný disk (microSD karta) rozzipovat uložený soubor s ovladači a nainstalovat je. Vloženou kartu samozřejmě můžete vyjmout a používat v jiném zařízení, případně ji nahradit jinou s vyšší kapacitou. Ačkoli to není příliš pravděpodobná možnost použití, lze kartu využít i jako úložiště rozpracovaných souborů v případě, kdy například využíváte dvě pracovní místa a tablet cestuje s vámi.

obrázek 15.png

Po dokončení instalace se na ploše usídlí modrá ikona Huion Tablet, poklepáním otevřete program pro nastavení chování tabletu s možností přizpůsobení funkčních kláves. Jakmile program jednou spustíte, usídlí se ikona v systémové liště a zároveň se program přidá mezi procesy spouštěné po startu počítače.V rámci softwaru si můžete uložit nebo nahrát vaši celkovou konfiguraci tabletu i stylusu, což je velmi pohodlné a praktické.

obrázek 1.pngobrázek 2.pngobrázek 3.png
obrázek 4.pngobrázek 5.png

Softwarová tlačítka jsou zajímavou funkcionalitou, ovšem ze začátku může být jejich používání problematické především z toho důvodu, že nejsou na pohmat nijak rozlišena a ani při dotyku nezjistíte, které z nich jste zrovna stiskli – dokud se na tablet nepodíváte. V tomto směru by bylo praktické, pokud by se například po dotyku zobrazila na obrazovce lišta s aktuálním rozložením funkcí na jednotlivých tlačítkách, podobně, jako je tomu u funkčních kláves některých notebooků.

Práce s tabletem a zejména se stylusem je velmi pohodlná a komfortní, stylus ochotně klouže po aktivní ploše tabletu, nikde se nezadrhává a ochotně reaguje na pohyb ruky. Díky rozlišení až 8192 úrovním přítlaku tak není problém ani při složitější tvorbě a stínování.

Technické specifikace

  • citlivost přítlaku: 8192 úrovní
  • rozlišení: 5080 lpi
  • rychlost snímání: 233 pps
  • tlačítka: 12 expresních kláves + 16 softwarových
  • podporované OS: Windows 7 a novější, Mac OS 11.1 a novější
  • aktivní plocha: 10″ × 6.25″ = 254 × 158,8 mm
  • minimální vzdálenost čtení: 10 mm
  • rozměry: 360 × 240 × 10 mm
  • hmotnost: 0,7 Kg

Verdikt

Vyplatí se tablet koupit? Pokud hledáte tablet s velkou pracovní plochou, která se blíží rozměru A4, pak nebudete mít z nabídky e-shopů příliš na výběr. Tablet s obdobnými parametry seženete o Wacomu ve velikosti M (224 × 148 mm), ovšem jeho cena je kolem 10 000, což je asi 60× více než cena tabletu Huion New 1060 Plus.

Vedle velké plochy je na tabletu celkem 28 programovatelných tlačítek, takže není problém si jej přizpůsobit k obrazu svému. Aktuálně můžete tablet koupit za cenu pod 70 USD v e-shopu Gearbest, kde v brzké době začíná i tradiční slevová akce 11.11. prodejní festival. V případě, že byste se rozhodli tablet koupit, můžete nyní využít i speciální slevový kód „GB$CN1060plus“ a tablet dostanete za 63,99 USD.

Určitě si přečtěte

Články odjinud