Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil rodící se hvězdu. Podívejte se

26. října 2020
TWEET SDÍLET
Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil rodící se hvězdu. Podívejte se

V mraku vzdáleném 7 500 světelných let zachytil Hubbleův vesmírný dalekohled fascinující fázi vývoje hvězdy. Ta se jmenuje J025157.5 + 600606 a nachází se v mlhovině Soul Nebula v souhvězdí Kassiopea.

Hubbleův vesmírný dalekohled (zkratka HST z Hubble Space Telescope) je dalekohled, který na oběžnou dráhu Země do výše 600 kilometrů vynesl v roce 1990 při letu STS-31 americký raketoplán Discovery. Současně obíhá Zemi ve výšce asi 569 km. Dalekohled předává na Zemi obrazy vesmíru neovlivněné zemskou atmosférou. Jeho umístění mimo ni tak umožňuje pořizovat velmi ostré snímky vesmírných těles. Od svého vypuštění se stal jedním z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie a významně se zasloužil o prohloubení poznatků o vesmíru. Přispěl k mnohým klíčovým objevům, které pomohly astronomům lépe porozumět základním problémům astrofyziky. Velmi ceněné jsou například snímky tzv. Hubbleových hlubokých polí s nejvzdálenějšími objekty, které zatím lidstvo bylo schopno ve vesmíru pozorovat. Zdroj: Wikipedie

Samotný mrak je součástí celého komplexu mlhovin. Hvězda J025157.5 + 600606 pak ukazuje to, co je známé jako FrEGG, tedy volně se vznášející odpařující se plynné globule (Free-floating Evaporating Gaseous Globules).

Klepněte pro větší obrázek
Kde najdete J025157.5 + 600606.

Ty byly objeveny teprve nedávno a pro svůj vznik potřebují velice specifický soubor podmínek. Jsou tvořeny z chladných shluků hustého molekulárního vodíku, které se hroutí pod svou vlastní gravitací. A právě proto se tedy tyto hvězdy rodí jen v hustých molekulárních mračnech.

Klepněte pro větší obrázek

Hvězdy narozené uvnitř FrEGG mají ve srovnání s mnohem masivnějšími hvězdami typu O a B relativně nízkou hmotnost, a to díky jejich hustotě. Tyto hvězdy jsou tak chladnější a především menší, na druhou stranu mají o poznání delší životnost. Navíc se předpokládá, že právě tímto procesem vzniklo před miliardami let i naše Slunce.

Témata článku: Kultura, Technika

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika