NASA, ESA a tým Hubble Heritage Team

NASA, ESA a tým Hubble Heritage Team

Hubbleův vesmírný dalekohled byl na oběžnou dráhu Země vynesen už v roce 1990. NASA, ESA, and L. Dressel (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)

Hubbleův vesmírný dalekohled byl na oběžnou dráhu Země vynesen už v roce 1990. | NASA, ESA, and L. Dressel (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)

Raketoplán Discovery jej ponechal ve výšce 600 km, přičemž dalekohled aktuálně Zemi obíhá ve výšce 569 km. NASA, ESA a H. Bond (Pennsylvania State University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Raketoplán Discovery jej ponechal ve výšce 600 km, přičemž dalekohled aktuálně Zemi obíhá ve výšce 569 km. | NASA, ESA a H. Bond (Pennsylvania State University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA tento milník 30 let existence dalekohledu oslavila uveřejněním desítek nových snímků představující různé galaxie, mlhoviny a hvězdokupy. NASA, ESA, P. Seitzer (University of Michigan) a M. Regan (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA tento milník 30 let existence dalekohledu oslavila uveřejněním desítek nových snímků představující různé galaxie, mlhoviny a hvězdokupy. | NASA, ESA, P. Seitzer (University of Michigan) a M. Regan (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

I když nám je Hubble předkládá pěkně v plné parádě, NASA říká, že všechny objekty na nových snímcích můžete sledovat i sami. NASA a ESA

I když nám je Hubble předkládá pěkně v plné parádě, NASA říká, že všechny objekty na nových snímcích můžete sledovat i sami. | NASA a ESA

Některé za pomoci amatérských teleskopů, k jiným vám však postačí i jen dalekohled. ESA / Hubble a NASA

Některé za pomoci amatérských teleskopů, k jiným vám však postačí i jen dalekohled. | ESA / Hubble a NASA

Jiné jsou dokonce viditelné pouhým okem. NASA, ESA, HEIC a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA); Poděkování: R. Corradi (Isaac Newton Group of Telescopes, Španělsko) a Z. Tsvetanov (NASA)

Jiné jsou dokonce viditelné pouhým okem. | NASA, ESA, HEIC a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA); Poděkování: R. Corradi (Isaac Newton Group of Telescopes, Španělsko) a Z. Tsvetanov (NASA)

Všechny snímky patří do katalogu Caldwell. NASA, ESA, AV Filippenko (University of California, Berkeley), P. Challis (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), et al.

Všechny snímky patří do katalogu Caldwell. | NASA, ESA, AV Filippenko (University of California, Berkeley), P. Challis (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), et al.

Sestavil jej britský amatérský astronom a vědecký poradce Sir Patrick Caldwell-Moore. NASA, ESA a K. Stapelfeldt (Jet Propulsion Laboratory); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Sestavil jej britský amatérský astronom a vědecký poradce Sir Patrick Caldwell-Moore. | NASA, ESA a K. Stapelfeldt (Jet Propulsion Laboratory); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Ten byl poprvé publikován před 25 lety. NASA, ESA a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Ten byl poprvé publikován před 25 lety. | NASA, ESA a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Caldwellův katalog už obsahuje na 109 galaxií, hvězdokup a mlhovin. NASA, ESA a L. Ho (Pekingská univerzita); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Caldwellův katalog už obsahuje na 109 galaxií, hvězdokup a mlhovin. | NASA, ESA a L. Ho (Pekingská univerzita); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Žádné z nich nejsou zahrnuty v jeho duchovním předchůdci Messierově katalogu. NASA, ESA a S. Casertano (Space Telescope Science Institute); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Žádné z nich nejsou zahrnuty v jeho duchovním předchůdci Messierově katalogu. | NASA, ESA a S. Casertano (Space Telescope Science Institute); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Ten je pro změnu pojmenovaném po Charlesi Messierovi. NASA, ESA, B. Balick a J. Alexander (University of Washington), A. Hajian (US Naval Observatory), Y. Terzian (Cornell University), M. Perinotto (University of Florence) a P. Patriarchi (Observatoř Arcetri)

Ten je pro změnu pojmenovaném po Charlesi Messierovi. | NASA, ESA, B. Balick a J. Alexander (University of Washington), A. Hajian (US Naval Observatory), Y. Terzian (Cornell University), M. Perinotto (University of Florence) a P. Patriarchi (Observatoř Arcetri)

Na rozdíl od něho se katalog Caldwell nesoustředí jen na objekty viditelné ze severní polokoule. NASA, ESA a A. Ferguson (University of Edinburgh, Institute for Astronomy); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Na rozdíl od něho se katalog Caldwell nesoustředí jen na objekty viditelné ze severní polokoule. | NASA, ESA a A. Ferguson (University of Edinburgh, Institute for Astronomy); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Nabízí tak amatérským astronomům mnohé cíle k hledání a pozorování. NASA, ESA a A. Ferguson (University of Edinburgh, Institute for Astronomy); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Nabízí tak amatérským astronomům mnohé cíle k hledání a pozorování. | NASA, ESA a A. Ferguson (University of Edinburgh, Institute for Astronomy); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Nové snímky přibyly do  stávající katalogu . NASA, ESA, A. Aloisi (STScI / ESA) a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration

Nové snímky přibyly do stávající katalogu. | NASA, ESA, A. Aloisi (STScI / ESA) a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration

V něm se i dozvíte, kdy a kde dané objekty hledat na hvězdné obloze. NASA, ESA a A. Hajian (University of Waterloo)

V něm se i dozvíte, kdy a kde dané objekty hledat na hvězdné obloze. | NASA, ESA a A. Hajian (University of Waterloo)

A také to, jaké k jejich pozorování budete potřebovat zařízení. ESA / Hubble & NASA; Poděkování: Nick Rose

A také to, jaké k jejich pozorování budete potřebovat zařízení. | ESA / Hubble & NASA; Poděkování: Nick Rose

Katalog byl poprvé publikován v prosinci 2019. NASA, ESA a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration; Poděkování: A. Fabian (Institute of Astronomy, University of Cambridge, UK)

Katalog byl poprvé publikován v prosinci 2019. | NASA, ESA a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration; Poděkování: A. Fabian (Institute of Astronomy, University of Cambridge, UK)

Nyní už obsahuje na 109 hvězdných objektů. ESA / Hubble & NASA, S. Larsen et al.

Nyní už obsahuje na 109 hvězdných objektů. | ESA / Hubble & NASA, S. Larsen et al.

11tunový Hubbleův vesmírný dalekohled zatím nemá stanovený datum „odchodu do důchodu“. NASA & ESA; Poděkování: Roelof de Jong

11tunový Hubbleův vesmírný dalekohled zatím nemá stanovený datum „odchodu do důchodu“. | NASA & ESA; Poděkování: Roelof de Jong

Jeho budoucnost je ale předmětem diskuze mnoha odborníků. NASA, Brian D. Moore, Jeff Hester, Paul Scowen (Arizonská státní univerzita), Reginald Dufour (Rice University)

Jeho budoucnost je ale předmětem diskuze mnoha odborníků. | NASA, Brian D. Moore, Jeff Hester, Paul Scowen (Arizonská státní univerzita), Reginald Dufour (Rice University)

Za svou existenci byl servisován a vylepšován již 5×. NASA, ESA a L. Ho (Pekingská univerzita); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Za svou existenci byl servisován a vylepšován již 5×. | NASA, ESA a L. Ho (Pekingská univerzita); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Naposledy tomu bylo v roce 2009 a s další servisní misí se již nepočítá. ESA / Hubble & NASA / D. Milisavljevic (Purdue University)

Naposledy tomu bylo v roce 2009 a s další servisní misí se již nepočítá. | ESA / Hubble & NASA / D. Milisavljevic (Purdue University)

Reálně mu tedy hrozí selhání stabilizačních setrvačníků a fotovoltaických článků. NASA a ESA

Reálně mu tedy hrozí selhání stabilizačních setrvačníků a fotovoltaických článků. | NASA a ESA

Do deseti let by tak dalekohled mohl definitivně přestat pracovat.  NASA, ESA a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration; Poděkování: J. Hester (Arizonská státní univerzita)

Do deseti let by tak dalekohled mohl definitivně přestat pracovat.  | NASA, ESA a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration; Poděkování: J. Hester (Arizonská státní univerzita)

NASA a ESA

NASA a ESA

NASA, ESA a S. Smartt (The Queen´s University of Belfast); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a S. Smartt (The Queen´s University of Belfast); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a K. Ashman (University of Missouri); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a K. Ashman (University of Missouri); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, Andrew Fruchter a tým ERO [Sylvia Baggett (STScI), Richard Hook (ST-ECF), Zoltan Levay (STScI)]

NASA, Andrew Fruchter a tým ERO [Sylvia Baggett (STScI), Richard Hook (ST-ECF), Zoltan Levay (STScI)]

NASA, ESA a P. Erwin (Institut Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a P. Erwin (Institut Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble & NASA; Poděkování: Josh Barrington

ESA / Hubble & NASA; Poděkování: Josh Barrington

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble a NASA

NASA, ESA, J. Lee (California Institute of Technology) a A. Filippenko (University of California - Berkeley); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, J. Lee (California Institute of Technology) a A. Filippenko (University of California - Berkeley); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA / ESA a tým Hubble Heritage Team (AURA / STScI)

NASA / ESA a tým Hubble Heritage Team (AURA / STScI)

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble & NASA, J. Lee a tým PHANGS-HST; Poděkování: Judy Schmidt (Geckzilla)

ESA / Hubble & NASA, J. Lee a tým PHANGS-HST; Poděkování: Judy Schmidt (Geckzilla)

NASA, ESA a J. Holtzman (New Mexico State University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a J. Holtzman (New Mexico State University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a C. Sarazin (University of Virginia); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a C. Sarazin (University of Virginia); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a J. Erwin (University of Alabama); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a J. Erwin (University of Alabama); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Bruce Balick (University of Washington), Jason Alexander (University of Washington), Arsen Hajian (US Naval Observatory), Yervant Terzian (Cornell University), Mario Perinotto (University of Florence, Italy), Patrizio Patriarchi (Arcetri Observatory, Itálie ), NASA / ESA

Bruce Balick (University of Washington), Jason Alexander (University of Washington), Arsen Hajian (US Naval Observatory), Yervant Terzian (Cornell University), Mario Perinotto (University of Florence, Italy), Patrizio Patriarchi (Arcetri Observatory, Itálie ), NASA / ESA

NASA, ESA, J. Westphal (California Institute of Technology) a K. Werner (Eberhard Karls Universitat); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, J. Westphal (California Institute of Technology) a K. Werner (Eberhard Karls Universitat); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a J. Cannon (Macalester College); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a J. Cannon (Macalester College); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a T. von Hippel (Embry-Riddle Aeronautical University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a T. von Hippel (Embry-Riddle Aeronautical University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, Bruce Balick a Jason Alexander (University of Washington), Arsen Hajian (US Naval Observatory), Yervant Terzian (Cornell University), Mario Perinotto (University of Florence), Patrizio Patriarchi (Arcetri Observatory) a Reginald Dufour (Rice University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, Bruce Balick a Jason Alexander (University of Washington), Arsen Hajian (US Naval Observatory), Yervant Terzian (Cornell University), Mario Perinotto (University of Florence), Patrizio Patriarchi (Arcetri Observatory) a Reginald Dufour (Rice University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

 ESA / Hubble a NASA

 ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble a NASA

NASA, NOAO, ESA, tým mlhoviny Hubble Helix, M. Meixner (STScI) a TA Rector (NRAO)

NASA, NOAO, ESA, tým mlhoviny Hubble Helix, M. Meixner (STScI) a TA Rector (NRAO)

NASA, ESA, J. Dalcanton a B. Williams (University of Washington), TA Rector / University of Alaska Anchorage, T. Abbott a NOAO / AURA / NSF

NASA, ESA, J. Dalcanton a B. Williams (University of Washington), TA Rector / University of Alaska Anchorage, T. Abbott a NOAO / AURA / NSF

NASA, ESA, G. Fahlman (Dominion Astrophysical Observatory), R. Ibata (Université de Strasbourg) a F. Ferraro (Università di Bologna); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, G. Fahlman (Dominion Astrophysical Observatory), R. Ibata (Université de Strasbourg) a F. Ferraro (Università di Bologna); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

ESA / Hubble & NASA; Poděkování: E. Sturdivant

ESA / Hubble & NASA; Poděkování: E. Sturdivant

NASA, ESA a K. Stapelfeldt (Jet Propulsion Laboratory); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a K. Stapelfeldt (Jet Propulsion Laboratory); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a tým Hubble SM4 ERO

NASA, ESA a tým Hubble SM4 ERO

NASA, ESA a tým Hubble Heritage Team (AURA / STScI)

NASA, ESA a tým Hubble Heritage Team (AURA / STScI)

NASA, ESA a T. von Hippel (Embry-Riddle Aeronautical University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a T. von Hippel (Embry-Riddle Aeronautical University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, R. de Jong (Leibniz-Institut fur Astrophysik Potsdam [AIP]) a G. Illingworth (University of California - Santa Cruz); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, R. de Jong (Leibniz-Institut fur Astrophysik Potsdam [AIP]) a G. Illingworth (University of California - Santa Cruz); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a G. Piotto (Università degli Studi di Padova); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a G. Piotto (Università degli Studi di Padova); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Hubble Heritage Team (STScI / AURA / NASA / ESA)

Hubble Heritage Team (STScI / AURA / NASA / ESA)

NASA, ESA a J. Maiz Apellaniz (Centro de Astrobiologia [CSIC / INTA]); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a J. Maiz Apellaniz (Centro de Astrobiologia [CSIC / INTA]); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration; Poděkování: R. O´Connell (University of Virginia) a Výbor pro vědecký dohled WFC3

NASA, ESA a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration; Poděkování: R. O´Connell (University of Virginia) a Výbor pro vědecký dohled WFC3

NASA, ESA a G. Piotto (Università degli Studi di Padova); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a G. Piotto (Università degli Studi di Padova); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

ESA / Hubble & NASA; Poděkování: Sarajedini et al.

ESA / Hubble & NASA; Poděkování: Sarajedini et al.

NASA, ESA a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA); Poděkování: A. Cool (San Francisco State University) a J. Anderson (STScI)

NASA, ESA a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA); Poděkování: A. Cool (San Francisco State University) a J. Anderson (STScI)

NASA, ESA, A. Sarajedini (Florida Atlantic University), A. Kong (National Tsing Hua University) a G. Piotto (Università degli Studi di Padova); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, A. Sarajedini (Florida Atlantic University), A. Kong (National Tsing Hua University) a G. Piotto (Università degli Studi di Padova); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a J. Maiz Apellaniz (Centro de Astrobiologia [CSIC / INTA]); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a J. Maiz Apellaniz (Centro de Astrobiologia [CSIC / INTA]); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a H. Falcke (Max Planck Institute for Radio Astronomy); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a H. Falcke (Max Planck Institute for Radio Astronomy); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, A. Sarajedini (Florida Atlantic University) a G. Piotto (Università degli Studi di Padova); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, A. Sarajedini (Florida Atlantic University) a G. Piotto (Università degli Studi di Padova); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a T. Brown a S. Casertano (STScI); Poděkování: J. Anderson (STScI)

NASA, ESA a T. Brown a S. Casertano (STScI); Poděkování: J. Anderson (STScI)

NASA, ESA, G. Piotto (Università degli Studi di Padova) a A. Sarajedini (Florida Atlantic University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, G. Piotto (Università degli Studi di Padova) a A. Sarajedini (Florida Atlantic University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a A. Riess (Johns Hopkins University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a A. Riess (Johns Hopkins University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Howard Bond (STScI) a NASA / ESA

Howard Bond (STScI) a NASA / ESA

NASA, ESA, N. Smith (University of California, Berkeley) a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA); Údaje CTIO: N. Smith (University of California, Berkeley) a NOAO / AURA / NSF

NASA, ESA, N. Smith (University of California, Berkeley) a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA); Údaje CTIO: N. Smith (University of California, Berkeley) a NOAO / AURA / NSF

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble a NASA

NASA / ESA a Jesús Maíz Apellániz (Instituto de Astrofísica de Andalucía, Španělsko)

NASA / ESA a Jesús Maíz Apellániz (Instituto de Astrofísica de Andalucía, Španělsko)

NASA, ESA, R. Griffiths (Carnegie Mellon University); S. Casertano (Space Telescope Science Institute) a J. MacKenty (Space Telescope Science Institute); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, R. Griffiths (Carnegie Mellon University); S. Casertano (Space Telescope Science Institute) a J. MacKenty (Space Telescope Science Institute); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a R. Sahai (Jet Propulsion Laboratory); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a R. Sahai (Jet Propulsion Laboratory); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA); Poděkování: Bo Reipurth (Havajská univerzita)

NASA a tým Hubble Heritage Team (STScI / AURA); Poděkování: Bo Reipurth (Havajská univerzita)

NASA, ESA a tým LEGUS

NASA, ESA a tým LEGUS

NASA, ESA, D. Lennon a E. Sabbi (ESA / STScI), J. Anderson, SE de Mink, R. van der Marel, T. Sohn a N. Walborn (STScI), N. Bastian (excelence) Cluster, Mnichov), L. Bedin (INAF, Padova), E. Bressert (ESO), P. Crowther (University of Sheffield), A. de Koter (University of Amsterdam), C. Evans (UKATC / STFC, Edinburgh) , A. Herrero (IAC, Tenerife), N. Langer (AifA, Bonn), I. Platais (JHU) a H. Sana (University of Amsterdam)

NASA, ESA, D. Lennon a E. Sabbi (ESA / STScI), J. Anderson, SE de Mink, R. van der Marel, T. Sohn a N. Walborn (STScI), N. Bastian (excelence) Cluster, Mnichov), L. Bedin (INAF, Padova), E. Bressert (ESO), P. Crowther (University of Sheffield), A. de Koter (University of Amsterdam), C. Evans (UKATC / STFC, Edinburgh) , A. Herrero (IAC, Tenerife), N. Langer (AifA, Bonn), I. Platais (JHU) a H. Sana (University of Amsterdam)

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble a NASA

ESA / Hubble a NASA

NASA, ESA a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration; Poděkování: J. Mack (STScI) a G. Piotto (University of Padova, Itálie)

NASA, ESA a Hubble Heritage (STScI / AURA) -ESA / Hubble Collaboration; Poděkování: J. Mack (STScI) a G. Piotto (University of Padova, Itálie)

NASA, ESA, G. Piotto (Università degli Studi di Padova) a A. Sarajedini (Florida Atlantic University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA, G. Piotto (Università degli Studi di Padova) a A. Sarajedini (Florida Atlantic University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a M. Reinhart (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a M. Reinhart (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a Howard Bond (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

NASA, ESA a Howard Bond (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)

Hubbleův vesmírný dalekohled byl na oběžnou dráhu Země vynesen už v roce 1990. NASA, ESA, and L. Dressel (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)
Raketoplán Discovery jej ponechal ve výšce 600 km, přičemž dalekohled aktuálně Zemi obíhá ve výšce 569 km. NASA, ESA a H. Bond (Pennsylvania State University); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)
NASA tento milník 30 let existence dalekohledu oslavila uveřejněním desítek nových snímků představující různé galaxie, mlhoviny a hvězdokupy. NASA, ESA, P. Seitzer (University of Michigan) a M. Regan (STScI); Zpracování: Gladys Kober (NASA / Catholic University of America)
I když nám je Hubble předkládá pěkně v plné parádě, NASA říká, že všechny objekty na nových snímcích můžete sledovat i sami. NASA a ESA
86
Fotogalerie

Hubbleův vesmírný dalekohled slaví 30 let. Podívejte se na ohromující snímky vesmíru

Hubbleův vesmírný dalekohled byl na oběžnou dráhu Země vynesen už v roce 1990. Raketoplán Discovery jej ponechal ve výšce 600 km, přičemž dalekohled aktuálně Zemi obíhá ve výšce 569 km. Nedávno NASA 30 let existence dalekohledu oslavila uveřejněním desítek nových snímků zachycujících různé galaxie, mlhoviny a hvězdokupy.

I když nám je Hubble předkládá pěkně v plné parádě, NASA říká, že všechny objekty na nových snímcích můžete sledovat i sami. Některé za pomoci amatérských teleskopů, k jiným vám postačí i dalekohled, a některé jsou dokonce viditelné pouhým okem. Všechny snímky patří do katalogu Caldwell, který sestavil britský amatérský astronom a vědecký poradce Sir Patrick Caldwell-Moore. Ten byl poprvé publikován před 25 lety.

Caldwellův katalog už obsahuje na 109 galaxií, hvězdokup a mlhovin, které nejsou zahrnuty v jeho duchovním předchůdci, Messierově katalogu, pro změnu pojmenovaném po Charlesi Messierovi. Na rozdíl od něho se totiž katalog Caldwell nesoustředí jen na objekty viditelné ze severní polokoule a nabízí tak amatérským astronomům mnohé cíle k hledání a pozorování.

Nové snímky přibyly do stávající katalogu, kde se i dozvíte, kdy a kde dané objekty hledat na hvězdné obloze a jaké k jejich pozorování budete potřebovat zařízení. Katalog byl poprvé publikován v prosinci 2019.

Jedenáctitunový Hubbleův vesmírný dalekohled nemá stanoveno datum „odchodu do důchodu“, i když je jeho budoucnost předmětem diskuze mnoha odborníků. Za svou existenci byl servisován a vylepšen již 5×, naposledy v roce 2009 a s další servisní misí se již nepočítá. Reálně tedy hrozí selhání stabilizačních setrvačníků a fotovoltaických článků. Do deseti let by tak dalekohled mohl definitivně přestat pracovat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud