Hromadný filtr pro úpravu fotografií není uživatelům předchozí verze ZPS8 úplně neznámý. V nové verzi programu však došlo k několika vylepšením.
Jednou z nejvýznamnějších novinek poslední verze oblíbeného Zoner Photo Studia je možnost úpravy několika snímků současně. Hromadný filtr může obsahovat kombinaci mnoha funkcí, na příkladu si ukážeme převod snímků do černobílého režimu, zvýšení kontrastu a přidání rámečku.
Spusťte aplikaci Zoner Photo Studio 9 a v levé horní části hlavní obrazovky vyberte požadovaný adresář s fotografiemi. Pokud si chcete zachovat i originální verze snímků, je nutno si je předem zkopírovat – funkce Hromadný filtr vybrané soubory přepíše upravenými verzemi! Požadované obrázky vyberte v hlavní části s náhledy, a to buď jednoduchým klepáním se stisknutou klávesou Ctrl, označením prvního a posledního snímku v řadě s přidrženým Shiftem nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl + A, kterou označíte všechny fotografie.
Z menu vyberte Upravit | Hromadný filtr (Ctrl + Q), otevře se dialogové okno. V jeho levé části vidíte vybrané snímky, libovolný z nich můžete ještě zde dodatečně vyřadit pomocí tlačítka Odebrat. Uprostřed okna jsou dva větší náhledy, které zobrazují fotografii před (vlevo) a po úpravě. Nad levým z nich lze čtyřmi tlačítky měnit měřítko zobrazení.
V pravém horním rohu okna stiskněte tlačítko + , otevře se okno, kde vyberte požadovanou úpravu a stiskněte OK. Zvolit postupně můžete libovolný počet operací. Ty se zobrazují přehledně pod sebou v pravé části hlavního okna, odškrtnutím či zaškrtnutím čtverečku vlevo od názvu lze zapínat a vypínat jejich funkci.
Po označení některé z vybraných operací nyní můžete v hlavní části okna nastavit její parametry. Na našem vzorovém příkladu jsme pro první zvolenou funkci Odstíny šedi nastavili Metodu Pokročilá (poskytuje uspokojivé prokreslení bez nutnosti manuálního nastavování pomocí posuvníků).
Jako další operaci jsme pro zvýšení kontrastu, které je po převodu snímku do černobílého režimu téměř vždy nutné, vybrali funkci Úrovně, kde jsme pomocí krajních šipek pod grafem zvýšili kontrast obrazu a prostřední šípkou doladily celkový jas.
Na vytvoření rámečků existuje v „Zoneru“ speciální funkce Okraje a rámečky. Trojitého ohraničení jsme dosáhli nastavením zobrazeného v screenshotu (Okraj je celková tloušťka rámečku, Vnitřní a Vnější rámeček jsou dva černé rámy).
Velmi vítanou možností je celý vytvořený Hromadný filtr si uložit (tlačítko se symbolem diskety), v našem případě například pod názvem „ČB + rámeček“. Kdykoliv příště tak již není potřeba všechny volby provádět znovu, stačí jen filtr vybrat z roletky Nastavení.
Nakonec stiskněte tlačítko Aplikovat na vše, v okně upozorňujícím na přepsání souborů klepněte na Ano a již jen chvíli čekejte, než se nastavené úpravy automaticky provedou na všechny vybrané snímky.
Výsledek můžete vidět zde.
Snímek před úpravou a po úpravě