HP Photosmart R507

23. listopadu 2004
TWEET SDÍLET
HP Photosmart R507
Čtyřmegový přírůstek do nové modelové řady Photosmart R od HP, má namířeno k nenáročným fotografům. Za slušnou cenu jim nabízí zejména drobné, lehké a solidní tělo, nenáročné ovládání a dobře míněné rady v interním Helpu. Chybí mu však pohotovost a lepší softwarové zpracování obrazu.

S délkou těla aparátu 87 mm a zejména hloubkou pouhých  28 mm, se aparát zařadil z našeho pohledu mezi subkompakty. Z půli kovové a z půli plastové tělo je však pro uchopení nenápadně, leč dobře tvarováno a přes svoji drobnost z rukou nevyjíždí. Ve předním kovovém díle je vykrojení pro prsty, v zadním plastovém pak důlek pro palec. Zejména zadní černý plast se vymyká běžnému pocitu, kterým tyto materiály obvykle působí – je jakoby sametový.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přední díl ve vypnutém stavu zcela ukrývá trojnásobný zoom objektiv, nesoucí značku Pentax. Právě konstrukce objektivu typu Sliding Lens má zajisté největší podíl na celkově malé hloubce přístroje, jeho světelnost je dokonce ještě lepší než u „dospělejšího“ modelu R707.

Na boku přístroje dále naleznete pružnou krytku konektorů USB a DC, ve spodní části společný kryt pro Li-Ion akumulátor a slot paměťové karty SD/MMC, která ovšem v základní výbavě není. Na dolní straně se našlo místo i pro stativový závit a zejména pro konektor dokovací stanice, dodávané opět mimo základní výbavu. Ta však má pro praktické využití aparátu význam dosti podstatný. Jednak zprostředkuje pohodlný kontakt aparátu s PC a webem, zejména však umožní na fotoaparátu nezávislé nabíjení náhradního akumulátoru. Bez dokovací stanice se totiž akumulátor nabíjí v těle aparátu, čímž je jeho akční rádius omezen na délku elektrické šňůry od zásuvky.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Významným konstrukčním prvkem je také integrovaná paměť, která se svými 32 MB již má poměrně dobré opodstatnění. Při průměrné velikosti snímků v nejvyšším rozlišení a s nejmenší kompresí 1,66 MB, jich lze bez paměťové karty nafotit téměř dvacet, což v případě nouze již význam má. Nehledě k tomu, že aparát vybavený funkcí InstantShare bude jistě využíván pro publikování snímků na webu, k čemuž dost dobře poslouží i snímky menší.

Ovládací prvky aparátu jsou rozmístěny jak na zadní, tak také na horní části pláště. Fotoaparát se zapíná a vypíná posuvným vypínačem na zadní straně. Na rozdíl od řady jiných aparátů se bohužel musí použít i v případě, kdy chcete snímky pouze prohlížet – slabina je v tom, že se vždy a mnohdy tedy zbytečně, vysouvá objektiv. Přímé zapnutí pouze do režimu prohlížení možné není. Co se týká spouště, drží se HP své tradice a má hned dvě. Jednu pro statické snímky, druhou pro video. Výhoda pohotovosti je v tomto případě zřejmá. Své tradice se drží konstruktéři HP i v umístění některých dalších ovladačů na horní stranu pláště aparátu. Konkrétně se jedná o tlačítka přepínání módů asistenčních programů a zapínání makro ostření. Vzhledem k tomu, že aktivace těchto funkcí je indikována výhradně na LCD, byly by ovladače umístěné v jeho blízkosti jistě přehlednější. Toto uspořádání mělo význam u starších modelů HP, které byly vybaveny ještě malým stavovým displejem.

Optický hledáček je umístěn příhodně v rohu aparátu, LCD displej je sice poměrně malý, ale rozlišení 120 tis. pixelů je pro daný formát LCD solidní. Další část zadní stěny zabere zmiňovaný „důlek“ pro palec, jehož tvar je na okraji vtipně a funkčně kopírován kolébkovým ovladačem zoomu. Pod tímto tvarovým prvkem je umístěn stejně velký pětisměrný ovladač a tím je dobrá třetina plochy obsazena. Dalších šest tlačítek pak lemuje dvě strany LCD, vliv na samotné snímání však mají pouze dvě. Dvě z tlačítek slouží pro přepínání mezi režimem snímání a prohlížení, je však mrzuté, že se musí použít pro zapnutí LCD i při „usnutí“ aparátu po krátké nečinnosti. Aktivace namáčknutím spouště, jak je tomu u řady jiných aparátů by byla určitě operativnější.

Témata článku: Testy, HP

Určitě si přečtěte

V akci s Canonem RF 15–35 mm F2,8 L IS USM – Boj o ostrost

V akci s Canonem RF 15–35 mm F2,8 L IS USM – Boj o ostrost

Sám Canon jej označuje jako mimořádně ostrý, nejrychlejší širokáč a jeden ze tří základních profi objektivů pro systém EOS RF. Tak jsme se na něj rozhodli podívat podrobněji.

3 Filip Šťastný

Filip Šťastný
ObjektivyCanonTesty
VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

1 Petr Březina

Petr Březina
KickstarterSkenery
Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

4 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
PanasonicTesty