HP Photosmart 8250: Šinkanzen mezi tiskárnami (první pohled)

Společnost HP oznámila uvedení nové fotografické tiskárny HP Photosmart 8250. Tento model slibuje vytisknout barevnou fotografii za necelých 14 sekund, což mu zajišťuje světové prvenství. Jedná se také o první tiskárnu HP pro domácí použití, ve které je použito systému s šesti samostatnými inkoustovými kazetami.

Fototiskárna HP Photosmart 8250, která byla navržena pro ekonomický tisk velkých objemů, vyniká především rychlostí tisku. Tiskárna dokáže vytisknout barevnou fotografii o rozměrech 10 x 15 cm za pouhých 14 sekund. Dokáže tisknout s okraji i bez okrajů a to až do panoramatického formátu 215 x 610 mm. Stejně dobře si však poradí i s prostým černobílým textem, který dokáže tisknout rychlostí 32 stran za minutu. Barevné dokumenty pak tiskne rychlostí 31 stran za minutu. Tohoto výkonu je dosaženo prostřednictvím tiskové hlavy s 3 900 tryskami, které vstřikují inkoust rychlostí 140 miliónů kapek za sekundu. Široký záběr tiskové hlavy umožňuje nanést více inkoustu na jeden přejezd. Větší hustota trysek pak je zárukou maximální přesnosti pro dosažení požadované kvality tisku s optimalizovaným rozlišením 4800 x 1200. Tiskový systém sice obsahuje šest inkoustů, lze však tisknout i s použitím pouze čtyř základních barev – azurové, purpurové, žluté a černé, což bohatě postačuje pro tisk běžných dokumentů a kontrolních nátisků.

Více fotek na jednu náplň

HP Photosmart 8250 je vybavena technologií Scalable Printing Technology, která se vyznačuje novým způsobem nanášení inkoustu. Narozdíl od ostatních systémů na trhu disponuje technologií recirkulace, která minimalizuje potřebu čištění trysek kazety prostřednictvím tzv. primingu. Systém šesti samostatných tiskových kazet doznal několika vylepšení, mezi které spadá například vestavěná pumpa, vzduchový ventil, rezervní zásobník inkoustu a snímač inkoustu. Hlavním důvodem pro tyto novinky byla snaha o úsporu inkoustu.

Princip výše zmíněné technologie recirkulace je následující: Je-li tiskárna nějakou dobu v nečinnosti, pronikne skrz trysky nepatrné množství vzduchu, takže dojde ke zpěnění inkoustu. Pokud není tento vzduch odstraněn, utrpí tím kvalita tisku. Tradiční metodou na odstranění tohoto problému, kterou používá většina výrobců, je vytlačit z kazety veškerý inkoust obsahující vzduchové bublinky. Řešení, použité u Photosmartu 8250 spočívá ve vytlačení zpěněného inkoustu z hlavního tiskového systému, jeho následného zbavení vzduchu a přečerpání do rezervního zásobníku inkoustu. Díky tomu nedochází ke zbytečnému plýtvání inkoustem a je ho tak více použito k vlastnímu tisku.

Nikdy více bez inkoustu

Součástí tiskové platformy HP Photosmart 8250 je mimojiné i sledování hladiny inkoustu, které je součástí funkcí HP Smart Printing. Jakmile hladina inkoustu v některé kazetě klesne pod kritickou mez, je uživatel upozorněn na skutečnost, že kazetu bude třeba brzy vyměnit. Jakmile tiskárna zjistí, že není dostatek inkoustu pro dokončení příští tiskové úlohy, zastaví tisk před jejím zahájením a nabídne možnost provést tisk pouze s inkousty, které jsou k dispozici. Díky použití samostatných inkoustových tiskových kazet stačí vyměnit vždy jen tu kazetu, ve které došel inkoust. To ocení především fotografové, kteří jsou zvyklí používat převážně určité barevné odstíny – například modré či zelené.

Fotografická tiskárna HP Photosmart 8250 má všechny potřebné sloty pro paměťové karty (CompactFlash, Microdrive, Memory Stick, Memory Stick Duo, Mini SD, Secure Digital/MultiMedia Card a XD-Picture Card) i USB rozhraní pro přímé připojení fotoaparátu s podporou standardu PictBridge či paměťových médií typu flash. K tiskárně lze navíc dokoupit HP bt300/400 Series Bluetooth Wireless Printer Adapter pro bezdrátovou výměnu dat se zařízeními s technologií Bluetooth, jako jsou např. mobilní telefony s digitálním fotoaparátem či kapesní počítače. Ať už tedy máte fotografie uloženy kdekoliv (přímo ve fotoaparátu či na paměťové kartě), můžete je prohlížet a vybírat prostřednictvím vestavěného barevného displeje o úhlopříčce 6,4 cm. Pokud potřebujete fotografie před tiskem upravit, tiskárna vám nabízi funkce pro úpravu, zvětšování a ořez fotografií. Docílení vyšší kvality fotografií můžete ovlivnit zapnutím funkce HP Real Life, která v sobě skrývá např. automatické odstraňování efektu červených očí či Adaptive Lighting, která zlepšuje výsledky prosvětlením příliš tmavých míst s lepším prokreslením detailů. Další užitečnou novinkou je možnost přenosu digitálních videoklipů z fotoaparátu a jejich sledování na displeji. Následně je pak možné vybrat ze sekvence nejzajímavější záběr, upravit jeho kvalitu a vytisknout jako samostatnou momentku.

Plug and print

Fotografická tiskárna HP Photosmart 8250 je prvním modelem, který je vybaven technologií Auto Sense. Tato technologie vychází z dosavadních úspěšných systémů rozpoznávání typu tiskového média. HP Auto Sense však dokáže rozpoznat i HP Photo Paper, což je papír nové generace, který je na rubu opatřen čárovým kódem. To umožňuje tiskárně správně detekovat typ a velikost papíru, který je v zásobníku, a podle toho automaticky optimalizovat nastavení tisku.

A pokud budete tisknout přece jenom z počítače, můžete využít software HP Image Zone pro vytváření fotoalb, editaci a organizování fotografií. Prostřednictvím programu HP Instant Share můžete fotografie  rozesílat elektronickou poštou. Příjemci přitom nemusí stahovat velké přílohy elektronické pošty, ale sami si vyberou, které fotografie chtějí.

Fotografická tiskárna HP Photosmart 8250 je na českém trhu dostupná od srpna 2005 za doporučenou maloobchodní cenu 6.890 Kč včetně DPH.

Dodávané příslušenství:

  • Velkokapacitní černá inkoustová kazeta HP 363, 17 ml
  • Azurová inkoustová kazeta HP 363, 4,5 ml 
  • Purpurová inkoustová kazeta HP 363, 4,5 ml 
  • Žlutá inkoustová kazeta HP 363, 4,5 ml 
  • Světle azurová inkoustová kazeta HP 363, 4,5 ml 
  • Světle purpurová inkoustová kazeta HP 363, 4,5 ml
  • Napájecí kabel + zdroj napájení
  • Základní příručka + instalační leták + ovladače pro Windows a Macintosh na CD
  • SW HP Image Zone
  • Vzorky médií

Témata článku: Technika, První pohled, HP