Host zničil svatební fotografii svým iPhonem. Drzost mobilních fotografů nezná mezí

18. července 2019
TWEET SDÍLET

Bohužel je to běžná praxe svatebních fotografů ale i fotografovaných novomanželů. Na svatebních snímcích totiž často nebývají jen oni, ale i ruce svatebních hostů třímající chytrý telefon a s nataženýma rukama fotící šťastný pár. Ten, když si však následně prohlíží snímky od jím zaplaceného fotografa, příliš šťastný není.

Na jednu stranu je milé vidět zájem o vaši osobu v ten pro vás „nejšťastnější“ den. Na druhou stranu je nutné, aby hosté dodržovali jisté zásady a se svými smartphony nepřekáželi v záběru osobě, která celou událost dokumentuje o poznání profesionálněji. Na rozdíl od nich je za to i placená, přičemž od ní také očekáváte patřičné výsledky. Momentky hostů mohou být až na druhém místě.

Fotografka Hannah Mbalenhle Stanley se s tím rozhodla bojovat. Tedy alespoň na dálku. Na Facebooku totiž uveřejnila fotografii, kterou na jedné svatbě pořídila. Šťastný otec na ni vede nevěstu k jejímu nastávajícímu, přičemž ji ve výhledu zaclání neukázněný host, který si chtěl tuto vzpomínku ukrást pro sebe. Fotografka mu tak napsala otevřený dopis, který jej poněkud nevybíravě kritizuje.

Příspěvek se prakticky okamžitě stal virálním (uveřejněn byl 11. července), protože na něho v sociální síti Facebook ke dni vydání tohoto článku reagovalo už na 153 tisíc uživatelů, má přes 156 tisíc sdílení a více jak tisíc komentářů s různými názory. Autorka v něm píše:


„Dívce s iPhonem:

 Nejen, že jsi zničila mou fotografii, ale tento okamžik jsi zničila i novomanželům a otci nevěsty. Co přesně plánuješ s touto fotografií dělat? Vytiskneš si ji? Nebo jen uložíš do paměti zařízení? Podíváš se na ní každý den a budeš na tu chvíli vzpomínat? Určitě ne. Nevěsta by si ji však vytiskla, často se na ni dívala a na tuto chvíli, kdy ji její otec vedl v její svatební den k oltáři, vzpomínala ráda. Nemůže, protože ty jsi chtěla pořídit fotografii svým telefonem a zacláněla mi ve výhledu.

Svatební hosté, prosím, přestaňte sledovat svatby, které navštěvujete, přes displej vašich telefonů a místo toho je vypněte a vychutnejte si tento den. Jste důležití jak pro nevěstu, tak ženicha, jinak byste zde vůbec nebyli. Prosím, dovolte mi, abych dělala svou práci, a jen si sedněte, relaxujte a užívejte si tuto jedinečnou chvíli, která je obvykle jen jednou za život.

S pozdravem,

Svatební fotografové“


Autorka v ní tedy nehovoří čistě za sebe, ale za celou „komunitu“ svatebních fotografů. Drzost, můžeme-li to tak nazvat, mobilních fotografů totiž často nezná mezí, a to obvykle jen proto, aby se s daným snímkem pochlubili v sociálních médiích spíše, než na danou událost rádi vzpomínali. Galerie mobilních telefonů totiž může mít neomezenou kapacitu, a takové snímky často zapadnou v propadlišti dějin.

Mobily obtěžují i na koncertech

Obavy z mobilních fotografů však mají i hudební interpreti. Ti na svých koncertech pořizují živé záznamy jejich vystoupení a z davu lidí, kdy každý druhý drží v ruce mobilní telefon, mají značné obavy. Proto jejich používání na svých akcích začínají také čím dál častěji zakazovat – obvykle je to ale i z prozaičtějšího důvodu.

Chtějí, aby si jej návštěvníci užili přímo, a ne skrze displeje vlastních telefonů. Ti, kteří jej používají, navíc obtěžují ty, kteří si přišli danou kulturu vychutnat bez elektronických vymožeností.

Už dříve průzkum portálu Skiddle (2017), který se dotazoval 1 200 zúčastněných ve věku od 16 do 30 let, ukázal, že celých 27 procent si myslí, že by měly být mobilní telefony na koncertech a festivalech zakázány úplně. Celých 13 procent však také uvedlo, že když si zakoupili vstupenku, je jejich právo pořídit si na takové akci svůj audiovizuální záznam a nakládat s ním, jak uváží za vhodné.

A teď babo raď, kdo je v právu. Interpret/pořadatel, který použití mobilních telefonů zakáže, nebo návštěvník, který má přece právo používat své zařízení dle jeho libosti?

Témata článku: Kultura, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotografové, Fotoaplikace, Instagram, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software