Hledáte fotografickou inspiraci? Přinášíme vám návod jak fotografovat abstrakce z mýdlových bublin a jak nejlépe fotografie upravit.
Počasí vycházkám stále nepřeje, chřipková epidemie vrcholí. Zůstaňme tedy i s fotoaparátem v bezpečí našeho bytu a věnujme se fotografování zátiší. Následující návod není o fotografických zlepšovácích a „udělátkách“, ale o nápadu a vaší fantazii. Pokusíme se zachytit barevný svět mýdlových bublin uvnitř láhve. Bude to malý fotografický experiment, podobný výrobě homunkula alchymisty u dvora císaře Rudolfa II.
Homunkulus
Jak vytvořit atelier za půl hodiny
Atelier jsem si zbudoval u okna. Žaluzie mi posloužily jako regulátory venkovního světla. Na parapet jsem položil pár knih a na ně položil tvrdé desky na dokumenty. Z několika černých papírů jsem udělal nekonečné pozadí. Nekonečné se nazývá, protože mezi horizontální a vertikální plochou není ostrý zlom, ale prohnutí papíru, které na fotografiích vypadá jako pozvolný přechod. Papíry jsem lepil přímo na sklo samolepkami. Se skladbou listů a viditelnými okraji jsem si nedělal starosti. Počítal jsem s podexpozicí a v tak tmavých partiích fotoaparát nezaznamená rozdíly. Vy samozřejmě můžete použít i jiné pozadí, bílé nebo barevné. Ale na černé nejlépe vynikne čirost skla a barvy bublin. K atelieru samozřejmě patří stativ.
Nekonečné pozadí u okna | Atelier v akci
Fotografovat můžete kompaktem i zrcadlovkou. Pokud máte makroobjektiv, nasaďte jej. Je-li ve vaší výbavě pouze základní zoom, zkuste si na něj udělat makročočku podle našeho návodu. Použijte dálkovou spoušť nebo alespoň samospoušť. Dále doporučuji fotit do RAWu, pokud to váš fotoaparát umožňuje. Tento formát je pro jemné duhové barvy bublin mnohem vhodnější než JPEG.
Můžete pracovat s velkou i malou clonou a regulovat hloubku ostrosti. Zvolíte-li malou clonu, můžete fotografovat ostře jen bubliny ve středu láhve a zbytek bude rozostřený. Doporučuji nejdřív provést několik testovacích záběrů a zkontrolovat expozici a přepaly na skle. Můj fotoaparát byl nastaven na manuální režim a měření expozice se zvýrazněným středem. Fotografoval jsem s podexpozicí -2 EV.
Výroba homunkula v baňce
Ideálním prostředím pro stvoření mikrosvěta bublin je baňatá čirá láhev s úzkým hrdlem. Pro své pokusy jsem si vybral štíhlou vázu na květiny, která tvarem připomíná laboratorní sklo, a prázdný obal od tekutého mýdla.
Váza nebo odměrný válec? | Prázdný dávkovač tekutého mýdla
Do prázdné láhve dáme pár kapek saponátu. Přípravky na mytí nádobí příliš pění, osvědčilo se mi tekuté mýdlo. Láhev zaplníme asi z poloviny vodou a protřepeme. Pak pomalu přilijeme další vodu a lijeme ji tak dlouho, dokud nevytlačí všechny drobné bublinky. Nesmíme to ale přehnat, jinak se saponát zředí příliš a žádných bublin se nedočkáme. Láhev obrátíme dnem vzhůru a vodu vylijeme. Vnikající vzduch vytvoří pěkné velké bubliny.
Stvořil jsem motýla nebo mikrokosmos?
Je důležité láhev ihned přenést na fotografování. Stěny bublin se pomalu ztenčují a barvy, způsobené interferencí bílého světla na stěnách bublin, blednou. I tato změna barev může být pro vás inspirací.
Nyní je pěstování homunkula již plně ve vaší moci. Změnou úhlu dopadající světla i úhlu pozorování se stěny bublin zbarvují i blednou. Otáčejte lahví, měňte polohy fotoaparátu a hledejte zajímavé pohledy na svého homunkula.
Ladíme barvy a úrovně
Málokterá fotografie je připravena k publikování ihned po svém pořízení. Jste-li v úpravách zběhlí, poradíte si jistě sami. Pokud jste zatím fotografie neupravovali, přináším vám jednoduchý návod, který zvládnete i v běžném fotoeditoru.
Nejprve nastavíme automatické vyvážení jasu a kontrastu. Fotografie se projasní. Zde je ukázka jak to provést ve třech různých editorech:
Křivky Photoshopu | Vylepšit expozici v Zoneru | Automatické úrovně v Photofiltre
V druhém kroku upravíme černou barvu. Pracujete-li v Photoshopu, můžete využít nástroj Kapátko. Na paletě Křivek jsou tři ikony kapátek. Nejprve klepneme na to nejtmavší kapátko, a pak klepneme na to místo na fotografii, které by podle nás mělo být černé. V ostatních programech pracujeme s jasem a kontrastem a černání stínů sledujeme na náhledu. Zde jsou náhledy palet a názvy funkcí:
Křivky a kapátko Photoshopu | Upravit barvy v Zoneru | Úrovně v Photofiltre
Třetím krokem úprav je změna saturace neboli sytosti barev, a to buď úplná nebo selektivní. Úplná se provádí posunutím táhla sytosti doprava. Palety a názvy funkcí příslušných programů:
Odstín a sytost Photoshopu | Upravit barvy v Zoneru | Odstín/Sytost v Photofiltre
Selektivní změna sytosti zvýrazní jen ty barvy, které potřebujeme upravit. Nejdříve vybereme část barevného spektra nebo barev, se kterou chceme pracovat. Pak posuneme táhlo sytosti a sledujeme změny.
Selektivní Odstín a sytost Photoshopu | Upravit barvy selektivně v Zoneru | Odstín/Sytost v Photofiltre s výběrem odstínu.
Zbývá už jen provést ořez, fotografii zmenšit a můžete se svým výtvorem pochlubit v naší galerii.
Přeji vám hodně pěkných fotografií.