Hodinu Země organizuje Světový fond na ochranu přírody (World Wide Fund for Nature). Poprvé se konala v Austrálii v roce 2007, od následujícího roku probíhá celosvětově a klade za cíl zvýšit informovanost lidstva o klimatických změnách.
Během Hodiny Země, která připadá vždy na poslední březnovou sobotu, dochází k postupnému symbolickému zhasínaní světel skrz všechna časová pásma na Zemi (letos vždy ve 20:30–21:30 místního času) – ve veřejných prostorách, ale i v domácnostech, pokud se k Hodině Země chcete připojit jako jednotlivec.
Jak takové zhasnutí vypadá, přinesl na pětadvaceti fotografiích bostonský deník The Big Picture. Poklepáním na jednotlivé fotografie na výše přiloženém odkazu si můžete virtuálně zhasínat (a znovu rozsvěcovat) různá místa na světě. Podívat se tak, jak vypadá třeba neosvětlený Big Ben v Londýně, Velká čínská zeď nebo například Eiffelovka.
Osvětlený a zhasnutý londýnský parlament při Hodině Země v r. 2011.
Foto: Zeng Yi/Xinhua/ZUMAPRESS.com, Profimedia.cz
Ať už jste se k této události uplynulou sobotu připojili či nikoliv – nebo se o ní dozvídáte vůbec poprvé – vězte, že může mít jisté kouzlo i pro fotografy. Na různých místech po celém světě totiž můžete vidět proslavené i méně známé památky a budovy bez jejich obvyklého nočního osvětlení, která po většinu roku svítí do noci jako maják. Tento méně častý pohled na povědomě známá místa tak může vyústit k pořízení netradičních fotografií.