Vědci vyvinuli miniaturní polarizační kameru, s níž spatříte svět okem včely

Vědci vyvinuli miniaturní polarizační kameru, s níž spatříte svět okem včely

​Živí tvorové se rodí s odlišnou tělesnou výbavou a různě vyvinutými smysly. Lidské oko například není schopné, na rozdíl od zraku hmyzu či drobných mořských ráčků, zachytit polarizované světlo. Polarizované světlo přitom může být zdrojem řady užitečných informací, může třebas sloužit k analýze mechanického napětí materiálu, což se hodí v řadě průmyslových odvětvích.

Jelikož člověk není sám schopen polarizované světlo spatřit, musí si vypomoct speciálními kamerovými zařízeními. V současné době jsou na trhu dostupné přístroje s omezeným polem využití, jejichž zásadními limity jsou velké rozměry, neskladnost a v neposlední řadě vysoká cena.

Na eliminaci těchto nedostatků se zaměřil tým harvardských výzkumníků ze SEAS a vyvinul přenosnou, lehkou kameru schopnou zobrazit polarizované světlo. Kamera dokáže díky speciálnímu povrchu zachytit polarizované světlo v rámci jediného obrázku, nikoli série snímků, jak je obvyklé, a je opravdu miniaturní – na délku měří pouhé 2 cm; soustava s ochranným pouzdrem a objektivem pak svými rozměry odpovídá „svačinovému boxu“.

Díky kompaktním rozměrům se rozšiřuje možnost využití této technologie, ba přímo se nabízí její zakomponování do spotřebitelských produktů. Do budoucna se tak může stát zobrazování polarizovaného světla součástí dronů nebo třeba chytrých telefonů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud