Paměťovka větší než vaše SSD. SanDisk vyrobil první 4TB SD kartu | Zdroj: WD

Zdroj: WD

Paměťovka větší než vaše SSD. SanDisk vyrobil první 4TB SD kartu

Western Digital na lasvegaské akci NAB 2024 ukazoval nové technologie úložných médií. Prezentoval tam i prototyp vůbec první 4TB SD karty. Zapadne do řady SanDisk Extreme Pro a půjde zároveň o první model standardu SDUC, který přichází po SDXC, jež končil na dvou terabajtech.

Rekordně velkou paměťovou kartu si ale hned tak nekoupíte, výrobce mluví o komerční dostupnosti až v roce 2025. Letos ale chce začít prodávat svou první 2TB SDXC kartu. Modely v této kapacitě výrobci také zatím jen představovali, ale v obchodech na ně prakticky nenarazíte. V 2TB verzích obvykle bývají jen profi karty typu CFexpress.

Western Digital zatím tají parametry nové zástupce řady Extreme Pro, ale díky certifikačním značkám máme alespoň hrubou představu. Dosahuje třídy U3 a V30, takže sekvenční zápis bude minimálně 30 MB/s. Karta ale zároveň disponuje pouze rozhraním UHS-I, což limituje propustnost na 104 MB/s. To je dost pro ukládání videa, ale kopírování plné karty do počítače by v ideálních podmínkách trvalo přes pět hodin.

Přitom už roky existují vyšší komunikační standardy UHS-II (až 312 MB/s), UHS-III (až 624 MB/s) nebo Express (985 až 3938 MB/s).

Určitě si přečtěte

Články odjinud