Možná jsme narazili na dno. Trh s foťáky poprvé po 13 letech roste, neplatí to ale pro Canon | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Možná jsme narazili na dno. Trh s foťáky poprvé po 13 letech roste, neplatí to ale pro Canon

Pokud sledujete zprávy o prodejích foťáků, víte, že v posledních letech nebyl důvod k optimismu. Už před pandemií prodeje klesaly, samotná pandemie představovala další propad, nicméně po ní se situace stabilizovala. Viděli jsme to ve statistikách CIPA.

Firma Nikkei vydala zprávu čistě z japonského trhu, kde se již karta obrátila a trh s foťáky je dokonce v mírném vzestupu. To samozřejmě není úplná informace o celosvětových prodejích, ale z výsledků CIPA vidíme podobné tendence. Spíše než o úpadku můžeme mluvit o stagnaci a v některých měsících i o drobných vzestupech. Znamená to, že trh našel dno? 

cipa.PNG
Povzbudivá jsou i čísla CIPA

Tato čísla by měla být dobrou zprávou pro výrobce fototechniky, ale pro Canon to neplatí. Ten za první kvartál 2024 utržil o 5 % méně než za stejné období loni. Divizi s fototechnickou se dokonce snížil příjem o 62 %. Canon zaznamenal nižší prodeje a snižuje dodávky.

Možným problémem jsou mezery a nedostatky v portfoliu Canonu. Jeho nejlevnější bezzrcadlovka R100 je často kritizovaná a pro systém APS-C nemá dost objektivů. Přitom velkou část obratu tvoří právě prodeje levnějších zařízení, zatímco vyšší marže jsou zase mezi nejdražšími produkty. Canon tedy musí zvážit změny ve své řadě foťáků, snížení cen nebo představení dostupných objektivů, aby se také svezl na vlně zvyšování prodejů.

Zdroje: Petapixel, CIPA

Určitě si přečtěte

Články odjinud