Menší a lehčí než konkurence. Přesto nový objektiv Sony 16-25 mm F2,8 G slibuje perfektní optiku

Menší a lehčí než konkurence. Přesto nový objektiv Sony 16-25 mm F2,8 G slibuje perfektní optiku

Fotografové často stojí před složitým rozhodnutím – koupit si kompaktní a lehký objektiv, nebo raději větší a s lepší světelností? Obě sady vlastností se totiž běžně vzájemně vylučují, neboť lepší světelnost vyžaduje větší optické členy a někdy i složitější konstrukci. Sony se snaží vyrobit objektiv, který se maximálně snaží oba přístupy spojit a zároveň zachovat skvělé optické vlastnosti.

sony2.png

Když tento objektiv od Sony porovnáme s konkurencí, Sigma 16-28 mm F2,8 DG DN Contemporary je těžší o 42 gramů a delší o centimetr, Tamron 17-28 mm F2,8 Di III RXD je těžší o 12 gramů a delší o 6,8 mm a ještě k tomu není tak širokoúhlý. Sony konkrétně váží 408 gramů a na délku má také příjemných 118 mm.

Nový zoom navazuje na objektiv FE 24-50mm F2,8 G, který Sony uvedlo na trh nedávno. Nová řada objektivů se snaží přinést co nejlepší optický výkon, dobrou světelnost a již zmíněné kompaktní rozměry. Bojuje s tvrdou konkurencí od Sigmy i Tamronu, jejich objektivy nejsou tak malé a lehké a možná ani tak opticky precizní, nicméně to dohánějí často výrazně nižší cenovkou.

sony3.png

Zpět k novince od Sony, ta má 11lamelovou irisovou clonu, minimální zaostřovací vzdálenost 18 cm, maximální poměr zvětšení 0,2× a pár lineárních ostřicích motorků. Sony se na optimalizaci ostření hodně soustředilo, objektiv by měl mít skvělou plynulost ostření pro pořizování profesionálního video ve 4K 120 fps a při zoomování by nemělo docházet k dýchání ostření (focus breathingu). Pro pohodlné ovládání slouží celkem tři kroužky, programovatelné tlačítko a konstrukce je odolná proti prachu a vodě.

Objektiv se dostává do českých obchodů za doporučenou cenu 35 990 Kč.

Zdroj: Petapixel

Určitě si přečtěte

Články odjinud