Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači | Ilustrace: Shutterstock

Ilustrace: Shutterstock

Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Důležité otázky, na které byste si měli odpovědět před výběrem fotoaparátu. Je lepší kompakt, nebo zrcadlovka? Nestačí mobil? Jaký snímač, stabilizaci, hledáček… Co je důležité pro video?

Než se pustíte do výběru a nákupu, tak ze všeho nejdříve si dobře rozmyslete, jaké jsou vaše celkové nároky a potřeby. Podumejte, co chcete fotit, kde to budete fotit a také, co s fotkami budete dělat. Důležité samozřejmě také je, kolik do nového zařízení chcete dát peněz.

Pokud se vám líbí nějaké fotografie a rádi byste podobné (krajina, portréty, sport), sami autoři často uvádějí, čím byla fotografie zhotovena. Samozřejmě, že nemusíte mít hned to nejlepší, ale pomůže vám to v orientaci, na co se máte zaměřit. V úvahu samozřejmě vezměte i hmotnost – například, pořídíte-li velkou zrcadlovku a dva, tři objektivy, tak je budete muset sebou nosit. Počáteční nadšení ale vyprchá a ochota tahat kila navíc vás může rychle přejít.

Chcete toho sebou tahat co nejméně. Nebude stačit na focení všeho a všude něco, co budete mít vždy po ruce? Tak se dostanete k prvnímu bodu, kde kterého se budete rozhodovat.

Potřebujete digitál, nebo stačí mobil?

Na první pohled se to může zdát jako kacířská myšlenka, ale po chvilce přemýšlení můžete změnit názor. Výhody obou přístrojů jsou jasné:

  • mobil máte stále po ruce
  • digitální fotoaparát dělá lepší fotky

Ovšem otázkou je, zda a kdo ty lepší fotky ocení, respektive pozná rozdíl mezi fotkou z mobilu a digitálu. Zvlášť když se často budou prohlížet právě jen na displeji telefonu.

Pravdou je, že obrazová kvalita fotomobilů se rok od roku zlepšuje. Důvod je jasný – pro spoustu lidí je právě fotoaparát v mobilu to nejdůležitější, tak výrobci do smartphonů integrují více objektivů, lepší čipy a samozřejmě v poslední době také AI technologie, které výsledek ještě posouvají dál.

Ten kdo se o fotografii zajímá a má „nakoukáno“ asi rozdíl odhalit může. Mobil má samozřejmě svá omezení, jako minimální možnost práce s hloubkou ostrosti (lze ji však dohnat softwarově) a zejména je to obrazová kvalita za zhoršených světelných podmínek. Pokud ale valná většina vašich fotografií vzniká za pěkného počasí, může být kvalitní fotomobil dostatečným nástrojem.


Nejoblíbenější digitální fotoaparáty

Sony Alpha A7 IV
Sony Alpha A7 IV
nabízí 30 obchodů za ceny od 54 999 Kč
Porovnat ceny
Sony Alpha A7 III
Sony Alpha A7 III
nabízí 30 obchodů za ceny od 37 980 Kč
Porovnat ceny
Nikon Z6 II
Nikon Z6 II
nabízí 18 obchodů za ceny od 49 990 Kč
Porovnat ceny
Sony Alpha A6400
Sony Alpha A6400
nabízí 36 obchodů za ceny od 20 744 Kč
Porovnat ceny
Canon EOS R8
Canon EOS R8
nabízí 16 obchodů za ceny od 39 489 Kč
Porovnat ceny

Digitální fotoaparát s výrazně větším snímačem bude ve srovnání s mobilem excelovat u fotografií s nedostatkem světla. Ovšem počítejte s tím, že budete muset nosit další zařízení s sebou, nemluvě o paměťových kartách, baterii, objektivech apod. I tady se ale fotomobily postupně dostávají dopředu. U těch nejlepších pomáhají s nočními snímky již zmíněné prvky AI a výsledky jsou velmi překvapivé.

Pozor! Z pohledu nákladů je to nebude jednoznačné – cena digitálního fotoaparátu s větším snímačem a dobrým objektivem je prakticky stejná jako cena prémiového fotomobilu.

Nechceme samozřejmě srovnávat obrazovou kvalitu mobilu a digitálu, je ale třeba k těmto zařízením přistupovat z pohledu potřeb fotografa a předpokládaného využití výstupu. Ostatně na rozblácenou polní cestu k lesu si taky nevezmete nízký sporťák, ale raději terénní offroad, zatímco na závodním okruhu to bude přesně naopak.

V článku se ale dál budeme bavit už jen o opravdových digitálních fotoaparátech. Začneme tím, pro koho jsou vhodné jejich tři základní tipy: kompakty, bezzrcadlovky a zrcadlovky. Klikněte na šipku.

Pokračování 2 / 12

Jaký digitál vybrat

Jakmile se rozhodnete pro digitální fotoaparát, nastává zcela zásadní rozhodování, jaký typ zvolit. Obecně na trhu najdeme tři základní skupiny aparátů, které se liší primárně svojí konstrukcí:

  • bezzrcadlovky
  • zrcadlovky
  • kompakty

Avšak výše naznačeným pohledem toho, kdo a v jakých situacích bude fotoaparát používat, se tyto rozdíly do jisté míry smazávají. Jedno doporučení by zde ale mohlo být univerzální: ve vybrané kategorii sáhněte po modelu, který má co největší snímač. V obecné rovině je to zárukou lepší obrazové kvality.

Volbou bezzrcadlovky získáte obrovskou svobodu v možnostech expozice, výběru objektivů, práce s hloubkou ostrosti apod. Nese to s sebou však nutnost jistého objemu znalostí optiky, exponometrie a práce se světlem, což samozřejmě nemusí každému vyhovovat. Vhodným nástrojem jsou bezzrcadlovky také pro ty, kdo častěji natáčejí video. Ergonomie těchto strojů je tomu více uzpůsobena než v případě zrcadlovek.

Nejoblíbenější bezzrcadlovky

Všechny bezzrcadlovky a kompakty s vyměnitelným objektivem

Proč tedy sáhnout po zrcadlovce? Ačkoli jsou funkčně velmi podobné jako bezzrcadlovky, musíte počítat s většími rozměry a relativně malým obrazem v hledáčku. Na druhou stranu zde máte mnohem větší výdrž baterie než u zrcadlovek, můžete vybírat z obrovského množství bazarových objektivů a pořizovací cena je u základních modelů někdy i nižší než v případě bezzrcadlovek.

Nejoblíbenější zrcadlovky

Všechny bezzrcadlovky

Digitální kompakt je vhodný ve dvou případech: Chcete mít opravdu malý přístroj pro každodenní fotografování, ale když jej nevytáhnete z batohu, nebude překážet a přidávat extra váhu navíc.

Druhým případem jsou milovníci astrofotografie a divoké přírody, kteří nechtějí za vybavení utrácet vysokou částku a nechtějí se zaobírat výběrem vhodných objektivů apod. Pro tuto skupinu jsou určeny tzv. ultrazoomy s větším rozsahem ohnisek. Objektiv s velkým rozsahem se do plochého mobilu zkrátka nevejde. Zůstává tak důležitou zbraní vytlačovaných kompaktů.

Nejoblíbenější kompaktní fotoaparáty

Všechny kompaktní fotoaparáty

Na dalším listu prozradíme, co už hodně lidí zná, ale stále to má smysl opakovat: záleží hlavně na velikosti snímače, ne na jeho rozlišení.

Pokračování 3 / 12

Na rozlišení nezáleží, na velikosti už ano

Ano, je to tak! Abyste mohli vytisknout fotografii formátu A3 s dostatečným množstvím detailů, bude vám bohatě stačit fotografie s rozlišením kolem 4 Mpx.  Rozdíly mezi kresbou a rozlišovací schopností kinofilmu a digitálního snímače se pak smazávají kolem 12 až 14 Mpx. Prakticky všechny současné digitály mají rozlišení od cca 16 Mpx výše, takže rozhodně nehrozí, že byste se potýkali s nedostatečným rozlišením.

To, na čem záleží, je velikost snímače; tedy jeho plochy, která snímá obraz. Čím je tato plocha větší, tím větší obvykle mohou být jednotlivé pixely a snímač zachytí více světla, což v praxi znamená lepší obrazovou kvalitu bez digitálního šumu. Tedy malý snímač v vysokým rozlišením nikdy nenabídne tak kvalitní výstup, jako větší snímač s menším rozlišením. Fyziku zkrátka obelstít nejde.

Rozhodovat se nakonec můžete nikoli mezi různým rozlišením, ale mezi různými velikostmi snímače. Nejmenší formát micro 4/3 využívaný Panasonicem a Olympusem má v praxi srovnatelnou obrazovou kvalitu jako o něco větší formát APS-C. O krok dál je pak plnoformátový snímač, který je standardem jak v profesionálních, tak i v pokročilých amatérských modelech.

Volbou plného formátu získáte samozřejmě lepší obrazovou kvalitu, větší prostor pro fotografování za zhoršených světelných podmínek a také možnost pracovat s malou hloubkou ostrosti a krémově rozostřeným pozadím. Daní za to jsou ale větší rozměry, vyšší hmotnost a pořizovací cena nejen u fotoaparátu, ale i u objektivů.

Obraz u fotoaparátu dělá hlavně objektiv. Budeme se jim věnovat v další části článku.

Pokračování 4 / 12

Nasaďte správný objektiv

Výběr objektivu je většinou během na středně dlouhou trať. Abyste totiž zjistili, jaký objektiv potřebujete, musíte se ocitnout v situaci, kdy jej nemáte a upotřebili byste jej. Případně máte jasnou představu o podobě fotografie, která se vám ale nedaří zhmotnit vinou omezeného technického vybavení.

Výrobci digitálů s výměnnými objektivy jsou si toho vědomi, a proto nabízejí digitály nejčastěji se základním setovým zoom objektivem. Ten sice svým záběrem pokryje obvyklé fotografické situace, ale rozhodně nepopustí uzdu vaší kreativitě. Nejčastěji jsou to modely s rozsahem 18–55 mm (u formátu APS-C) nebo 14–40 mm u standardu micro 4/3 či 28–80 mm u plnoformátových modelů.

Mnohem lepší je v případě prvotního nákupu sáhnout po pokročilejším setu s objektivem, který nabídne větší rozsah ohnisek. S ním můžete pořídit jak pěknou krajinu, tak i povedený portrét, sportovní fotku nebo různé detaily. Objektivy tohoto typu mívají rozsah 18–130 mm (APS-C), 14–150 mm (micro 4/3) nebo 24–120 mm (plný formát).

Vhodným doplňkem je alespoň jeden světelný objektiv (viz dále), který vám umožní rozostřit na fotografiích pozadí a vypíchnout tak hlavní námět snímku. Tato skla nejsou nijak zásadně drahá a po jejich nasazení a používání většina začínajících fotografů propadně focení ještě více. Typickým zástupcem jsou ohniska 35 mm nebo 50 mm se světelností F1,4 nebo F1,8. A když mluvíme o nízké pořizovací ceně, je to řádově do šesti tisíc korun nezávisle na výrobci.

Pokud přidáte další hromádku peněz, můžete pořídit zoomový objektiv s lepší světelností. Ten je tím pádem univerzálnějším nástrojem a obvykle slouží jako základní objektiv v případě, kdy nevíce, co přesně budete fotit a zároveň potřebujete nějaký prostor pro práci s expozicí a úhlem záběru. Za univerzalitu samozřejmě zaplatíte, a nejen většími rozměry, hmotností, ale také penězi –světelné zoom objektivy pro sport a focení v přírodě už jsou poměrně dost drahé.

Velmi důležitým parametrem objektivu je světelnost. Čím více, tím lépe. Podrobněji viz následující list.

Pokračování 5 / 12

Světelnost – o tu tady běží

Exaktní definice světelnosti sice není nijak složitá, ovšem pro běžného smrtelníka je prakticky zbytečná a v praxi nepoužitelná. Světelnost zjednodušeně řečeno udává, jaké maximální množství světla projde objektivem. Je to vlastně nejnižší nastavitelná clona objektivu. Jakmile clonu zavíráme, dopadá na snímač menší množství světla, což je třeba kompenzovat změnou některého ze zbývajících parametrů expozičního trojúhelníku.

Obecně tedy platí, že čím je světelnost lepší (= je možné co nejvíce otevřít clonu), tím je objektiv univerzálnější a zvládnete s ním povedené snímky i při nízké hladině osvětlení. Zoomové objektivy mají světelnost obvykle proměnlivou, protože se změnou ohniska se mění i velikost otvoru pro světlo. Některé objektivy mají světelnost stálou i při změně ohniska, což je ideální stav.

Abychom mohli hovořit o světelném objektivu, měla by být nejnižší hodnota clonového čísla F2, F1,8, nebo menší. V takovém případě již poznáte rozdíl oproti standardní cloně F3,5 u základních setových zoomů, a to jak při focení v šeru, tak zejména v podobě míry rozostření pozadí fotografie. Není od věci vědět, že rozdíl mezi F1,8 a F2,8 znamená dvakrát méně přeneseného světla u clony F2,8 – řada clonových čísel tedy není lineární, na to pozor.

Nižší světelnost objektivu dokáže často zachránit funkce stabilizace. Existují dva typy, pokračujte k další části článku.

Pokračování 6 / 12

Stabilizace v těle a v objektivu

Stabilizace je neocenitelným pomocníkem v mnoha situacích. Jejím smyslem je pomoci s udržením delšího expozičního času. To umožňuje zvolit například nižší citlivost a výsledkem je ostrá fotka i tam, kde by bylo vše rozmazané.

Stabilizace bývá ve dvojím provedení – v těle a v objektivu. V případě stabilizovaného těla má snímač plovoucí uložení (nejčastěji v magnetickém poli) a vlastním pohybem vyrovnává pohyb aparátu v prostoru, ke kterému dochází, když jej držíte v ruce.

Toto řešení je poměrně univerzální, jelikož můžete fotit s jakýmkoli objektivem a stabilizace je stále k dispozici. Vedlejším praktickým efektem takových aparátů pak bývá režim skládané expozice s vysokým rozlišením (zhruba čtyřnásobek nativního rozlišení).

Stabilizované objektivy najdeme prakticky u všech výrobců. V jejich optické konstrukci je uložena plovoucí čočka, která také kompenzuje pohyb aparátu. Stabilizace je u objektivů o něco přesnější, jelikož je odladěna na konkrétní kus. Počítat ale musíte s tím, že ji využijete pouze s daným objektivem.

Pokud se například rozhodujete mezi dvěma modely digitálů nebo objektivu, kdy jeden stabilizaci má a druhý ne, bude asi lepší sáhnout po tom stabilizovaném. Jednak je to praktičtější řešení a jednak vám usnadní fotografování s dlouhými ohnisky, kdy se sebemenší pohyb projeví výraznou změnou záběru. Velkým pomocníkem je stabilizace při záznamu videa.

Vyplatí se u fotoaparátu hledáček, nebo stačí focení přes displej? Podrobněji se tomuto tématu věnujeme v další části článku.

Pokračování 7 / 12

Hledáček – ano, nebo ne?

Pokud jste dosud fotografovali pouze přes displej, může pro vás být hledáček velkým přínosem. Při pohledu na displej může být kompozice snímku obtížnější, protože vnímáte okolní a dění nesoustředíte se plně na snímek.

V případě hledáčku je pro většinu fotografů kompozice pohodlnější, protože se mohou soustředit na obraz před sebou a rušivé okolí „vypnou“ zavřením oka. Výrazným plusem je hledáček při fotografování za silného světla, kdy byste na displeji prakticky nic neviděli, kdežto v hledáčku uvidíte krásně kontrastní obraz v mnohem reálnějším zobrazení.

Fotoaparáty mají různé typy hledáčků, které jsou obvykle voleny s ohledem na konstrukci přístroje. Nejjednodušší jsou průhledové optické hledáčky, které najdeme velmi výjimečně i u některých pokročilejších kompaktů. V tomto případě není jejich součástí žádný informační displej a maximálně najdete poblíž indikaci nabití blesku, abyste ji viděli i s okem u hledáčku. Jeho použití v praxi je však spíše sporadické.

Zrcadlovky nabídnou hledáček s optickým hranolem a integrovaným displejem, který v hledáčku zobrazuje veškeré potřebné informace o expozici a ostření. Obraz v hledáčku je zcela stejný, jako ho vidí aparát, jelikož světlo prochází stejnou cestou.

Nevýhodou tady může být jednak zatmění hledáčku při expozici (zvedne se zrcátko) a jednak minimální zesvětlení obrazu při nižší hladině osvětlení, takže se hůře komponuje (i když tento fakt má na svědomí také světelnost objektivu). Je to základní pohled na scénu u zrcadlovek, kdy je zajištěna plná funkčnost všech komponent. Kupříkladu při fotografování přes displej (Live View) se využívá jiný způsob ostření, který je pomalejší než klasický režim při focení přes hledáček.

Poslední a někdy opomíjenou nevýhodou zrcadlovek je hluk sklápěného zrcátka při focení. V divadle, kostele, zkrátka všude, kde je ticho, bude stisknutí spouště a sklopení zrcátka slyšet. A pokud fotíte v rychlé sérii, tak hluk bude ještě výraznější.

U momentálně nejrozšířenějších zrcadlovek najdete elektronický hledáček, což je de facto malý displej, avšak s násobně vyšším rozlišením, než je tomu u hlavního displeje. Obraz je na obou displejích stejný, avšak nemusí být zcela reálný, protože je digitalizovaný (ve srovnání se zrcadlovkou).

Značnou výhodou je, že přímo v hledáčku uvidíte např. vliv korekce expozice či jiných úprav, ještě před stiskem spouště. U elektronických hledáčků nedochází k zatmění při expozici a dokáží obraz ztmavit či zesvětlit na základě míry okolního osvětlení. U těchto typů je vhodné sáhnout po co nejvyšším rozlišení a zvětšení.

Přestože je hledáček velmi užitečný, bez zadního displeje se fotoaparáty jen těžko obejdou. Hodí se znát, jaké typy na digitálech najdete.

Pokračování 8 / 12

Displej – pevný, nebo výklopný?

Hlavní displej fotoaparátu najdete ve třech provedeních. Standardem je pevný displej, který je dostačujícím základem pro všechny. Pokud však častěji fotografujete nízko u země nebo naopak nad hlavou, tak vám takový displej moc nepomůže. Pro kontrolu kompozice i expozice se budete muset dostat na jeho úroveň.

Výklopný displej je doménou některých modelů různých výrobců digitálů. Tento displej je možné naklápět v rozsahu přibližně 45° směrem dolů a zároveň zhruba 90° směrem nahoru, takže je focení u země i nad hlavou snadnější. Některé modely umožňují náklon až o 180°, kdy displej poslouží pro selfie nebo natáčení vlogů.

camera-features3-1.jpg

Asi nejuniverzálnější je výklopný a otočný displej na kloubu u levé strany aparátu. Tuto konstrukci oceníte jednak ve výše uvedených případech a zejména pak při natáčení videa, kdy si můžete displej napolohovat přesně podle svých potřeb. Nevýhodou zde může být fakt, že vyklopený a natočený displej u některých aparátů blokuje konektorovou výbavu na boční straně těla.

Pokročilejší fotoaparáty nabídnou také stavový displej, který je umístěn na horní straně těla a zobrazuje základní expoziční údaje. Slouží pro rychlou kontrolu a případnou změnu nastavených hodnot. Výrazně zrychluje práci s aparátem a má minimální spotřebu. Režim stavového displeje najdete obvykle i u hlavního displeje.

Dřív video bývalo u fotoaparátů doplňkovou funkcí, dnes je někteří pořizují jen kvůli němu. Na co se zaměřit a na co nezapomenout? Pokračujte k další části článku.

Pokračování 9 / 12

Natáčení videa s fotoaparátem

V dřívějších dobách bylo video spíše doplňkovou funkcí digitálního fotoaparátu, dnes je z něj nedílná součást a modelů, které neumí natáčet video je jen pár. Pokud se chcete věnovat záznamu videa ve větší míře a z nějakého důvodu nechcete pořizovat videokameru, je vhodné s tím při výběru fotoaparátu počítat.

Jednou stránkou věci je rozlišení, snímkovací frekvence či formát videa – v tomto směru si musíte sami ujasnit, co potřebujete. Prakticky všechny digitály dnes zvládají Full HD při 30 sn/s, pokročilejší přidávají 4K až 6K video a snímkovací frekvence narůstá při tomto rozlišení až na 120 sn/s. Pro pokročilejší práci s videem je vhodné volit modely disponující plochým obrazovým profilem, označovaným jako „log“ – následná postprodukce je v takovém případě jednodušší.


Nejoblíbenější sportovní kamery

GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
nabízí 32 obchodů za ceny od 9 560 Kč
Porovnat ceny
Insta360 X3
Insta360 X3
nabízí 36 obchodů za ceny od 10 680 Kč
Porovnat ceny
LAMAX X9.2
LAMAX X9.2
nabízí 47 obchodů za ceny od 2 469 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené sportovní kamery


Druhou podstatnou věcí je ergonomie při natáčení videa, kterou byste si měli vyzkoušet a promyslet. Pokročilejší záznam se již neobejde bez externího mikrofonu, sluchátek pro kontrolu záznamu, možnosti připojit externí monitor anebo usadit digitál do klece stabilizátoru či gimbalu. Při výběru se proto vedle technických parametrů videa dívejte také na konektivitu, možnosti doplnění příslušenství anebo dostupnost držáků pro jeho uchycení.

Dobrou cestou je sáhnout po fotoaparátu, který je pro natáčení videa uzpůsoben svojí ergonomií (konektory, samostatná spoušť pro video, specifický mikrofon apod.). Na trhu najdete takto zaměřené bezzrcadlovky ale i malé kompakty, které mají sloužit zejména pro záznam vlogů.

Při výběru fotoaparátu si dejte pozor na dostatečnou konektivitu – způsoby, jak přístroj spojit s počítačem, televizorem, se světem…

Pokračování 10 / 12

Konektivita

Požadavky na konektivitu u digitálního fotoaparátu se budou primárně odvíjet opět od jeho zamýšleného používání. Dnes již standardem je osazení Bluetooth a Wi-Fi rozhraním pro možnost vzdáleného odpálení spouště nebo přímo vzdáleného ovládání se zrcadlením displeje na obrazovce mobilu/tabletu.

Další častou dvojicí je konektor pro připojení mikrofonu a sluchátek; první jmenovaný najdete častěji než druhý. Dále je tu rozhraní HDMI, které poslouží jednak k propojení digitálu s televizorem, ale především je možné jej u některých modelů využít pro ukládání nekomprimovaného videa na externí rekordér.

Zcela nezbytné je rozhraní USB. U starších a levnějších modelů ho najdete ve verzi micro-USB, ve všech novějších je už USB-C. Po propojení s počítačem můžete stahovat fotografie z karty, aktualizovat firmware aparátu a objektivů anebo ovládat digitál přímo z počítače či jej využít jako webovou kameru. V případě osazení USB-C také většinou můžete digitál přes toto rozhraní nabíjet, takže není problém v případě nouze připojit powerbanku a fotit dál. EU plánuje definovat nabíjení přes USB-C jako povinné, v současné době to ale ještě neplatí. 

Výrobci někdy až příliš upozorňují na funkce, které ve skutečnosti nejsou důležité. Přesto některé mají smysl.

Pokračování 11 / 12

Nové funkce a jejich smysl

Zejména u digitálních bezzrcadlovek přicházejí výrobci s celou řadou nových funkcí, jejichž praktičnost a užitečnost může být do značné míry diskutabilní. Často jsou takové funkce také používány jako reklamní tahák na zákazníka.

Do jisté míry je každá inovace nějakým způsobem užitečná a využijete ji ve specifických situacích. Otázkou tedy je, jak často se v takové situaci ocitnete, aby byla daná funkce stěžejní pro váš výběr. To je již na posouzení každého jednotlivce. Některé inovace jsou však přínosem pro všechny.

Příkladem budiž v posledních letech vylepšené ostření s využití umělé inteligence, kdy dokáže aparát identifikovat objekt na scéně. Tedy nejen obličej a oči, ale dnes již také zvířata, dopravní prostředky apod. Fotoaparát po zaostření tento objekt v hledáčku sleduje, i když se pohybuje. Zejména sportovní fotografové tuto funkci ocení.

Dalším stále rozšířenějším nástrojem je multi-shot – snímek s vysokým rozlišením který vzniká složením čtyř dílčích expozic s posunutým snímačem. Dostupný je pouze u modelů se stabilizovaným snímačem, ovšem získáte díky němu fotografie s rozlišením mezi 60 a 200 Mpx plné detailů. Pokud se věnujete architektuře a krajinářské fotografii, bude to pro vás velký posun.

Vždy je tedy vhodné se zamyslet co a jak fotíte nebo budete fotit a podle toho sáhnout po konkrétním modelu, který vám v takovém případě zjednoduší práci.​

V poslední části článku najdete nejoblíbenější fotoaparáty v různých cenových kategoriích.

Pokračování 12 / 12

Nejoblíbenější fotoaparáty s cenou do 5 tisíc korun

Kodak Friendly Zoom FZ55
Kodak Friendly Zoom FZ55
nabízí 47 obchodů za ceny od 3 179 Kč
Porovnat ceny
Kodak Friendly Zoom FZ45
Kodak Friendly Zoom FZ45
nabízí 37 obchodů za ceny od 2 792 Kč
Porovnat ceny
Vtech Kidizoom Duo MX 5.0
Vtech Kidizoom Duo MX 5.0
nabízí 39 obchodů za ceny od 1 569 Kč
Porovnat ceny

Všechny fotoaparáty v této cenové kategorii


Nejoblíbenější fotoaparáty s cenou 5–10 tisíc

Canon EOS 2000D
Canon EOS 2000D
nabízí 20 obchodů za ceny od 9 888 Kč
Porovnat ceny
Canon IXUS 285 HS
Canon IXUS 285 HS
nabízí 3 obchody za ceny od 6 890 Kč
Porovnat ceny
Nikon D90
Nikon D90
nabízí 1 obchod za ceny od 6 999 Kč
Porovnat ceny

Všechny fotoaparáty v této cenové kategorii


Nejoblíbenější fotoaparáty s cenou 10–20 tisíc

Canon EOS 250D
Canon EOS 250D
nabízí 27 obchodů za ceny od 13 950 Kč
Porovnat ceny
Sony Alpha ZV-E10
Sony Alpha ZV-E10
nabízí 19 obchodů za ceny od 14 888 Kč
Porovnat ceny
Sony CyberShot DSC-HX99
Sony CyberShot DSC-HX99
nabízí 8 obchodů za ceny od 11 799 Kč
Porovnat ceny

Všechny fotoaparáty v této cenové kategorii


Nejoblíbenější fotoaparáty s cenou 20–30 tisíc

Sony Alpha A6400
Sony Alpha A6400
nabízí 35 obchodů za ceny od 20 744 Kč
Porovnat ceny
Canon EOS RP
Canon EOS RP
nabízí 15 obchodů za ceny od 20 990 Kč
Porovnat ceny
Fujifilm X-T30 II
Fujifilm X-T30 II
nabízí 8 obchodů za ceny od 20 980 Kč
Porovnat ceny

Všechny fotoaparáty v této cenové kategorii


Nejoblíbenější fotoaparáty s cenou 30–50 tisíc

Sony Alpha A7 III
Sony Alpha A7 III
nabízí 27 obchodů za ceny od 37 980 Kč
Porovnat ceny
Nikon Z6 II
Nikon Z6 II
nabízí 18 obchodů za ceny od 49 990 Kč
Porovnat ceny
Canon EOS R8
Canon EOS R8
nabízí 15 obchodů za ceny od 39 489 Kč
Porovnat ceny

Všechny fotoaparáty v této cenové kategorii


Nejoblíbenější fotoaparáty s cenou nad 50 tisíc

Sony Alpha A7 IV
Sony Alpha A7 IV
nabízí 30 obchodů za ceny od 54 999 Kč
Porovnat ceny
Sony Alpha A7C II
Sony Alpha A7C II
nabízí 15 obchodů za ceny od 52 989 Kč
Porovnat ceny
Nikon Z8
Nikon Z8
nabízí 7 obchodů za ceny od 105 990 Kč
Porovnat ceny

Všechny fotoaparáty v této cenové kategorii

Jak vybrat

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud