Canon ustoupil od restrikcí. Výrobci jako Tamron a Sigma mohou vyrábět objektivy pro jeho bezzrcadlovky

Canon ustoupil od restrikcí. Výrobci jako Tamron a Sigma mohou vyrábět objektivy pro jeho bezzrcadlovky

Zavedeným výrobcům foťáků se dlouhodobě vytýká, že se snaží házet klacky pod nohy konkurenčním výrobcům objektivů. Nikon či Canon totiž také vyrábí objektivy a vydělají více peněz, když k bezzrcadlovce prodají i dva tři objektivy. U zrcadlovek to již další výrobci dokázali obejít, nikdo jim nemůže zakazovat vyrábět objektivy, s nástupem bezzrcadlovek se tento problém obnovil.

Již několik let je problém vyrobit objektiv pro Canon a Nikon, respektive je problém, aby takový objektiv uměl ostřit, což je dost zásadní funkce. Fyzicky není problém napasovat objektiv na zrcadlovku, takže firma Viltrox již objektivy vyrábí, ovšem jen s ručním ostřením. Problém je totiž ve složité komunikaci mezi tělem a objektivem, u níž je potřeba i spolupráce ze strany foťáku.

sigma.jpg

Nikon již umožnil Sigmě a Tamronu vyrobit několik objektivů pro svůj bezzrcadlovkový bajonet Nikon Z, Sony bylo vždy otevřené a konkurenční výrobci vyráběli objektivy primárně právě pro Sony. Canon se přidává jako poslední z této „velké trojky“, ovšem má podmínku. Každý objektiv musí schválit, zatím se to podařilo u těchto objektivů:

  • Tamron 11-20 mm F2,8 Di III-A RXD
  • Sigma 10-18 mm F2,8 DC DN
  • Sigma 16 mm F1,4 DC DN
  • Sigma 23 mm F1,4 DC DN
  • Sigma 30 mm F1,4 DC DN
  • Sigma 56 mm F1,4 DC DN

Primárně se jedná o objektivy pro APS-C foťáky, kde Canon nemůže nabídnout dostatek vlastních modelů. Na bajenet Nikonu zatím také neexistuje mnoho objektivů Tamronu a Sigmy, například Megapixel jich má zalistovaných osm. Snad je to první krok pro rozšíření objektivů výrobců třetích stran pro Canon a Nikon, protože jejich alternativy jsou výrazně levnější a typicky kvalitativně nezaostávají.

Zdroj: DPreview

Určitě si přečtěte

Články odjinud