Apple se chce zbavit vystouplého fotoaparátu. Alespoň to říká jeho nově podaný patent

Apple se chce zbavit vystouplého fotoaparátu. Alespoň to říká jeho nově podaný patent

Vystouplé systémy objektivů fotoaparátů mobilních telefonů jsou čiré zlo. Když položíte smartphone na rovnou plochu a chcete s ním pracovat, nepříjemně se kolébá. Když jej pak dáte do kapsy, tak se o vystouplé části zachytává množství nečistot. Mnohdy to nezlepší ani různé kryty. Právě tomuto chce dát (nejen) Apple vale.

Nejde jen o praktičnost, která zde dostává značně na zadek, ale i o estetiku. Vystouplé objektivy prostě nejsou pěkné a Apple je na design pedant. Podal proto dva nové patenty, které mají zachovat kvalitu fotoaparátů ale zároveň zmenšit nároky na prostor. První patent se jmenuje Skládaný systém čoček s pěti refrakčními čočkami, druhý je pak stejný, jen obsahuje čočky tři. Oba patenty jsou přitom již od úterka schválené americkým patentovým úřadem.

Oba dokumenty popisují nové úhly dopadu světla při různých rozměrech telefonu iPhone, což dává Applu možnost prodloužit mezi jednotlivými čočkami vzdálenost. Patent totiž hovoří o množství konkávních a konvexních prvcích odrážejících světlo o poznání dále. Díky celkovému zmenšení by se tak měl celý systém lépe skrýt do těla telefonu.

Obrázek 1.jpg
Příklad ilustrace sestavy s pěti čočkami, zakončené hranolem určeným k lomu světla.

Verze s pěti prvky by měla mít ohniskovou vzdálenost s efektivním rozsahem 35 až 80 mm, její úhel záběru pak je 28 až 41 stupňů, což je ideální pro širokoúhlé záběry. Verze se třemi prvky by měla mít ohniskovou vzdálenost 80 až 200 mm se zorným polem 17,8 až 28,5 stupňů.

Nicméně Apple je proslulý tím, že nové patentové přihlášky podává skoro každý den. Někdy z nich skutečně vzejde něco reálného, někdy ale také zapadnou v propadlišti dějin. Nicméně tentokrát by se mohlo jednat o skutečnou věc. Nahrává tomu totiž i ten fakt, že vědci z University of Utah už nový typ optických čoček, který jejich tloušťku řeší, vyvinuli. Apple si ji tak mohl upravit jen podle svých potřeb.

Tento nový typ objektivu je tisíckrát tenčí než běžný objektiv a stokrát lehčí. Rajesh Menon, jeden ze spoluautorů projektu, uvádí, že nenajdou využití jen v mobilních telefonech, ale také např. v dronech a kamerách pro noční vidění. Dále také vysvětluje, že nová čočka je tlustá jen několik málo mikronů. Vše samozřejmě při zachování kvalit jejích vlastností.

Skládá se z mnoha mikrostruktur, z nichž každá ohýbá světlo správným směrem k senzoru. Tým University of Utah také vyvinul nový typ polymeru spolu s četnými algoritmy, které mohou geometrii těchto mikrostruktur snadno vypočítat. Přítomna je i jedna přidaná hodnota. Pomocí této technologie by totiž jí osazená zařízení, a to zejména drony, mohly rozpoznávat různé tepelné stopy. Tím by se ulehčila práce nejen při lokalizaci požárů ale i pohřešovaných osob.

Pokud si chcete patřičně počíst, patenty Applu najdete zde, celá studie University of Utah je také dostupná online.

Určitě si přečtěte

Články odjinud