HD Pentax-D FA 85 mm F1,4ED SDM AW – očekávaný portrétní objektiv je konečně na světě

HD Pentax-D FA 85 mm F1,4ED SDM AW – očekávaný portrétní objektiv je konečně na světě

Neuplynuly více než dva týdny od okamžiku, kdy Ricoh oznámil vývoj dvojice nových objektivů a zároveň zveřejnil detailnější informace o připravovaném portrétním objektivu a třetí jmenovaný je oficiálně na světě.

Hned na první pohled je jasné, že se jedná o zcela nový objektiv nejen vnitřní konstrukcí, kde je použito několikero nových čoček a motor pro pohon ostření, ale také z celkového zpracování je vidět bytelnost a prémiová kvalita.

2084989891.jpg

Samotná optická konstrukce pracuje s dvanácti prvky, uspořádanými do deseti skupin. Použita je jedna asférická čočka a trojice Super ED čoček pro eliminaci chromatické vady, vše doplňuje firemní ochranná vrstva HD coating pro korekci odrazů a závojů.

Pohon otření je tentokrát v režii prstencového SDM motoru, který by měl přinést až 1,3× větší kroutící moment ve srovnání s motorem v objektivu 50 mm F1,4. Clona složená z devíti lamel je ovládaní elektronicky.

Objektiv zvládne ostřit od 85 cm a dosahuje zvětšení 0,12×, konstrukce je utěsněná proti prachu a vlhkosti. Při dílce 124 mm a průměru 95 mm (filtrový závit má průměr 82 mm) váží sklo 1255 gramů. Na trhu bude objektiv v polovině června, doporučená cena činí 1900 dolarů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud