5
Fotogalerie

Haida silicone lens hood – sluneční clona, která vás zbaví odlesku na sklech

Sluneční clona je určena zejména jako ochrana před slunečními paprsky, které vnikají do objektivu zejména z bočního směru, díky plastové překážce v podobě clony jsou tyto paprsky odraženy, takže fotograf může eliminovat případné odlesky nebo závoj na snímku. Vedle toho má sluneční clona také funkci ochrannou – v případě pádu objektivu může značně snížit riziko poškození vstupní čočky objektivu.

Společnost Haida, která se zaměřuje zejména na výrobu filtrů nejrůznějšího typu, velikosti a uchycení, uvedla na trh zajímavý doplněk v podobě nadměrně velké silikonové sluneční clony.

61mb9F6tQjL._AC_SL1500_.jpg61P85Laq2eL._AC_SL1500_.jpg

Jejím smyslem je nejen odclonění slunečních paprsků, ale zejména pak eliminace odlesků na skleněných tabulích přes než fotograf pořizuje snímky. K dispozici je clona ve dvou různých velikostech vnitřního otvoru.

Clona samotná se navlékne na objektiv – proto je k dispozici pro skla s průměrem tubusu 50–70 mm nebo větší 70–90 mm. Druhá jmenovaná pak nabídne průměr vnějšího prstence 21 cm.

Použití je pak vcelku snadné, clonu stačí přitisknout na sklo, přes které budete fotografovat, tím se zamezí odleskům na lesklé ploše a můžete fotografovat. Omezení samozřejmě budete rozsahem použitelných ohnisek. Od cca 20 mm na plnoformátovém snímači není clona vidět, při použití kratších ohnisek, je třeba pečlivější práce s usazením, aby okraje silikonové clony nezasahovaly do záběru.

Clona samotná je díky použitému materiálu skladná a můžete ji snadno stočit a schovat ve fotobrašně. Pokud častěji fotografujete přes sklo, může být tato clona levným řešením problémů s odlesky. Tradiční řešení za pomoci polarizačního filtru bude jistě univerzálnější nicméně do hry vstupuje i cena – clonu pořídíte za 13 USD za kus nebo 25 USD za obě dvě s různým průměrem. Použitelný polarizační filtr většího (univerzálnějšího) průměru vás bude stát minimálně třikrát tolik.

Určitě si přečtěte

Články odjinud