17
Fotogalerie

Gramblr: pokročilá desktopová aplikace pro nahrávání fotek na Instagram

Instagram coby výhradně mobilní aplikace umožňuje nahrání snímků pouze z mobilního zařízení. Existují však způsoby, jak uploadovat fotografie i z počítače. Gramblr je v současné době tím nejlepším bezplatným nástrojem.

Možnostmi, jak pracovat s Instagramem na počítači jsme se zabývali před více než rokem v článku Jak na mobilní Instagram v počítači. Mnohé z toho, co je v něm napsáno, platí dodnes – můžete si stáhnout emulátor Androidu/iOS nebo využít miniaplikaci Gramblr.

A právě u desktopové appky Gramblr došlo k několika zásadním změnám. Dříve primitivní rozhraní s několika základními nástroji, vyžadující nahrávání již editovaného snímku s pevně danými rozměry (650 × 650 px) je nyní pokročilou aplikací, v níž můžete pracovat s neupraveným snímkem, upravit jej pomocí editačních nástrojů, a dokonce na něj aplikovat filtry, poté přiřadit štítky a poslat svůj výtvor do „instagramového“ světa… a také si zajistit slušnou porci lajků. A jak to vlastně funguje?

přihlášení.jpg

Gramblr si zadarmo stáhnete ZDE; k dispozici je verze pro Windows i Mac OS X. V prvním kroku si musíte vytvořit účet u Gramblr a poté se přihlásit ke svému profilu na Instagramu. Poté se otevře samotná aplikace – s navigační panelem vlevo a náhledovým oknem vpravo.

Editace bez práce

Po odkliknutí položky Upload Now! lze přetažením vložit vybranou fotografii, popř. video a ihned provést ořez, snímek bohužel není možné natáčet, což Instagram umí. Po odsouhlasení prvního kroku se otevře nové okno s Editorem, který je dokonce lokalizován do češtiny, s několika chybkami, resp. opomenutími.

crop.jpg

Všechny editační nástroje jsou přehledně umístěny na liště nad obrázkem, v čele s obrazovými filtry, jichž je k dispozici 24 a u nichž lze nastavovat, podobně jako v aplikaci Instagramu, míru krytí. Na rozdíl od Instagramu si ovšem můžete obrázek přibližovat a detailně kontrolovat, co vlastně program s vaší fotografií dělá.

filtr.jpgzoom.jpg
Nabídka nástrojů se zobrazuje na horní liště, včetně náhledů filtrů. Upravovaný obrázek si můžete přibližovat

Pod dalšími ikonkami se nacházejí nástroje pro úpravu expozice (Osvětlení), barev (Barva), ostrosti (Ostrost), ale i pomůcky pro vkládání samolepek, rámečků, textů, a taktéž nástroje pro lokální korekci: desaturaci (Splash), lokální rozostření (Focus), korekci červených očí (Červené oči), vybělení (Vybělit) aj. Nabídka je dosti široká, přestože ne tak, jak v aplikaci Instagram. 

barva.jpgosvětlení.jpg
Náhled na nástroje sloužící k úpravě jasu a barev
sticks.jpgtext.jpg
Do fotografie můžete vkládat samolepky či text.
desatur.jpgfokus.jpg
K dispozici jsou též nástroje pro lokální úpravy, např. odbarvení (vlevo) nebo rozmazání pozadí (vpravo)

Po odsouhlasení úprav následuje poslední krok před nahráním na Instagram – popis snímku a přiřazení klíčových slov (bez kontextové nápovědy), přihodit můžete i nějakého toho smajlíka.

send.jpgsending.jpg
Přidávání popisu a klíčových slov (vlevo), po nahrání na Instagram je možné snímek prezentovat též na Facebooku nebo Twitteru (vpravo) 

A pozor, svůj snímek můžete sdílet okamžitě, nebo si jeho zveřejnění naplánovat na později – stačí si vybrat čas prezentace, fotka se uloží do časového rozvrhu a v zadaný čas automaticky nahraje na Instagram. Je ovšem nutné dbát na to, aby byl váš počítač ve chvíli zveřejnění „vzhůru“, přinejmenším v režimu spánku. Pokud bude vypnutý, popř. ve stavu hibernace, automatický upload logicky neproběhne a fotka (i s provedenými úpravami) zmizí z vašeho plánovacího kalendáře, který můžete zobrazit a upravovat po kliknutí na položku Schedule v navigačním panelu.

shedule.jpgschedule1.jpg
Snímek nemusíte uploadovat hned, lze jej zařadit do časového rozvrhu (vlevo), který si můžete lehce zobrazit pod položkou Schedule (vpravo)

Chceš lajky? Kup si je či lajkuj taky!

A to není všechno. Gramblr nabízí ještě jednu, takovou jakousi podpultovou, službu, která je nejspíš důvodem toho, že je tuto appku možné používat bezplatně. O co jde? Můžete si zajistit lajky, a to dvěma způsoby: buď si je prostě zaplatíte, nebo „vyděláte“.

coins.jpgpay.jpg
Lajky si lze zajistit lajkováním obrázků ostatních uživatelů Gramblr (vlevo), popř. si je zakoupit (vpravo)

Aby bylo jasno, předmětem transakce nejsou přímo srdíčka, ale zařazení vašeho snímku do výběru, jenž se vám i ostatním uživatelům zobrazuje pod položkou Earn Coins (v navigátoru). Lajkováním nabízených obrázků – ty, co se vám nelíbí, můžete přeskočit – si vyděláváte mince (1 lajk = 5 mincí), za něž si posléze můžete zajistit propagaci vlastního výtvoru.

video.jpg
Podporováno je i sdílení krátkých videí, bez možnosti editace

Jak již bylo řečeno, mince si také můžete přímo zaplatit, a to bankovním převodem přes PayPal: 10 000 mincí stojí 5,95 USD, přičemž za jeden lajk odevzdáte mincí 10. Gramblr tuto službu prezentuje jako hru, jíž se můžete, ale nemusíte zúčastnit. Lze předpokládat, že ji ocení především firmy, pro něž je Instagram formou reklamy.

Softwarové požadavky:

  • Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10
  • Mac OS X 10.8 a vyšší​

Klady:

  • jednoduché a rychlé nahrávání snímků a videí
  • možnost editace fotografie, včetně obrazových filtrů
  • zoomování v editované fotografii
  • možnost nastavení automatického uploadu v časovém rozvrhu

Zápory:

  • menší množství editačních nástrojů, zejm. absence nástroje pro natáčení snímku
  • nemožnost stažení/uložení editovaného snímku

Určitě si přečtěte

Články odjinud