8
Fotogalerie

Google Pixel 4 dostal teleobjektiv, v reálném čase ukazuje HDR a umí fotit hvězdy

Po četných únicích a mnohých náznacích, a to i těch oficiálních, byly představeny telefony Google Pixel 4 a 4 XL. Mezi sebou se liší jen velikostí displeje a kapacitou baterie, oproti předchozí generaci telefonů už je změn samozřejmě více. Tou největší je přítomnost duálního fotoaparátu.

Google Pixel 4 disponuje 5,7“ úhlopříčkou displeje, model 4 XL pak má velikost 6,3“. Oba displeje jsou OLED a nabízejí QHD+ rozlišení, jejich obnovovací frekvence je 90 Hz a nechybí ani HDR. Menší model nabídne kapacitu baterie 2 800 mAh, větší pak 3 700 mAh.

Toto jsou tak jediné rozdíly, které mezi sebou mají. Následující funkce a možnosti už jsou tedy poplatné pro oba modely. Procesor je Qualcomm Snapdragon 855, velikost operační paměti RAM 6 GB, základní úložiště 64 GB. Telefony mají čistý Android 10.

Už i Google Pixely jsou duální

Systém hlavní kamery je uspořádán do čtverce a nápadně připomíná řešení iPhonů 11 a 11 Pro. Objektivy jsou zde dva a jsou doprovozeny LED světlem. Jedna kamera je širokoúhlá a nabízí rozlišení 12Mpx s F1,7. Jedná se tedy o tu samou kameru, která byla osazena i v předchozí generaci telefonu. Tentokrát je ale doprovozena ještě jednou, kterou je 16Mpx teleobjektiv s F2,4 a 2× optickým přiblížením.

Obrázek 1_1.jpgObrázek 1_2.jpg
Na první pohled vypadá zadní strana Pixelů 4 jako ta u iPhonů 11. Skladba objektivů je ale rozdílná. iPhone 11 nenabízí teleobjektiv, iPhone 11 Pro pak má ještě ultraširokoúhlý objektiv navíc.

Ve skutečnosti se zde však používá hybridní optický a digitální zoom, zároveň zde společnost Google zavedla vylepšené přiblížení Super Resolution a to až pro 8× digitální zoom. Oba objektivy jsou pak samozřejmě opticky i elektronicky stabilizované. 4K video nové Pixely 4 natáčejí při 30 fps, 1080p při 120 fps a to o kvalitě 720p klidně i při 240 fps.

Google sází na software

Druhý objektiv nové Pixely využívají k lepšímu podání výsledků u portrétového režimu. Uměly jej sice i s objektivem jediným, ale díky získání více informací o scéně nově umí lépe odlišit lidské vlasy a zvířecí srst od rozostřovaného pozadí scény. Zásadně měla být vylepšena i detekce lidské tváře, lépe by se měly od pozadí rozlišovat i různé objekty v protisvětle.

Fotoaparát nabízí vylepšený režim Night Sight, který umožňuje fotografovat při slabém světle bez blesku a stále podává živé barvy. Byl mu zároveň přidán tzv. astrofotografický režim, se kterým můžete fotit noční oblohu. Telefon si k tomu pomáhá zachycením několika snímků s delšími časy závěrky. V souvislosti s tím Google také lépe odladil vyvážení bílé pro určité zdroje světla.

Zásadní novinkou je ale i Live HDR+ v živém náhledu scény. Dříve se HDR aplikovalo až po jejím vyfotografování. Nyní, díky využití pokročilého strojového učení, tak můžete vidět výsledek s aplikovaným HDR ještě před tím, než stisknete spoušť fotoaparátu. Příjemnou novinkou je i duální změna expozice.

Google Pixel 4 nově neobsahuje čtečku otisků prstů na zadní straně, ale nahradil ji skenem obličeje. O ten se stará přední kamera, která je 8Mpx s F2,0 a úhlem záběru 90°. Ta je ještě doprovozená radarovým čipem (Motion sense), který detekuje pohyby rukou. Video zvládne zaznamenat ve formátu 1080p s 30 fps. Žádný výřez ani průstřel přítomen není, Google zde vsadil spíše na širší horní rámeček, do kterého se vešel i reproduktor, který s tím spodním tvoří stereo.

Obrázek 4_1.jpgObrázek 4_2.jpg
Google se nežene za co nejmenšími rámečky displeje. Originálnímu designu telefonu pomáhá i neotřelá oranžová barva.

Nemilá zpráva se však týká Google Fotek. Společnost totiž zrušila neomezené úložiště pro jejich nahrávání na cloud v plné kvalitě. Neomezeně snímků tak lze sice nahrávat stále, ale jen ve snížené kvalitě, což je ostatně funkce, kterou nabízí sama aplikace pro jakékoli zařízení. Jako záplatu se společnost snaží alespoň nabídnout tři měsíce 100GB tarifu Google disku.

Kdy, kde a za kolik?

S cenou Google Pixel 4 startuje na 799 dolarech (cca 19 000 Kč), Pixel 4 XL pak na částce 899 dolarů (cca 21 000 Kč). Vzhledem k chybějícímu oficiálnímu českému zastoupení se dá předpokládat, že u nás budou o něco dražší.

A i když jsou nové Pixely, které jsou k dispozici ve třech barevných variantách – černé, bílé a oranžové, už v předprodeji a na vybrané trhy se dostanou 24. října, k nám poputují skrze dovozce o poznání déle.

Určitě si přečtěte

Články odjinud