Google Picasa: Optimální správa fotografií i v Linuxu?

17. září 2010
TWEET SDÍLET
Známý prohlížeč a organizátor fotografií existuje i ve verzi pro Linux, avšak v poněkud omezené.

Google Picasa je asi jedním z nejrozšířenějších prohlížečů a organizátorů fotografií vůbec. Kromě marketingové strategie Google za tím stojí také řada originálních řešení a funkcí, pohodlné a jednoduché ovládání a samozřejmě také nulová cena. Díky jeho vysoké popularitě ve světě Windows po něm sahá i nemálo uživatelů Linuxu, kteří mají ale k dispozici zatím jen verzi 3.0, a to ještě ne se všemi funkcemi.

Jelikož rozdíly mezi aktuální verzí 3.8 a 3.0 jsou spíše v dodaných funkcích, než ve změnách ovládání a jádra programu, zaměříme se v první části článku na to, co obě verze spojuje a v závěru, ukážeme několik zajímavých funkcí, kterými starší verze nedisponuje.

Začínáme

Instalace ve všech podporovaných operačních systémech je poměrně jednoduchá a bezbolestná. Po spuštění programu je nutné zadat co má a co nemá prohledat a indexovat a po chvíli čekání je systém připraven na běh. Ne zcela dokonalá a příjemná je definice oblastí, kde by měl program indexovat. V Linuxu se k tomu přidává i mírný zmatek související s adresářovou strukturou.

Klepněte pro větší obrázek 
Správce fotografií v netradičním provedení.

Velkou výhodou je těsné propojení s webovými alby Google či blogovací službou Blogger. To umožňuje automatickou aktualizaci alb, které máte online a která si udržujete současně na pevném disku. Nechybí ani možnost si stahovat celá alba, což je další významná funkční vymoženost.

Právě publikování patří mezi největší přednosti Google Picasa – mimo nahrávání do online alb či přímou publikaci na blogu nabízí aplikace také možnost odeslat jako email, pohodlný tisk, možnost vytvořit ze snímků video export do HTML alba nebo výroba koláží. O posledních dvou možnostech bude řeč ještě později.

Snímky je možné importovat poměrně pohodlně, jak přímo z fotoaparátu, tak také z libovolné složky či paměťové karty. Bohužel chybí možnost získávat obrázky také z jiných online alb, než jen s těch, které provozuje Google.

Silnou stránkou Google Picasa je vyhledávání. Kromě klasického prohledávání dle zmíněného data a času, lze definovat poměrně sofistikované masky, které vyhledávání značně ulehčí – ať již podle tagů, barev, umístění nebo pomocí označování skrze hvězdičku. Nechybí ani možnost filtrovat výsledky vyhledávání pomocí omezení na obličeje. Prohledávání video souborů je řešeno samostatně.

Editor

Za podrobnější zmínku jistě stojí editor fotografií. Ten je pojat dosti netradičně. Především méně zkušení uživatelé jistě ocení přítomnost jednoduché tlačítkové volby jednotlivých efektů či nástrojů, ale i pokročilí budou rádi za jednoduchost, rychlost a intuitivnost ovládání. Picasa si ani v nejmenším nechce hrát konkurenci Photoshopu, ale ani nesklouzla na laciné omezení se na pár základních nástrojů.

Klepněte pro větší obrázek 
Vyrovnání snímků rychle, jednoduše a pohodlně.

Menu s nástroji pro úpravu obrázků je rozděleno do tří základních sekcí. V první jsou k dispozici základní prvky úprav, kterou jsou obvykle vykonávány hned na počátku úprav. Ocenění si zaslouží jednoduchost a přitom nápaditost provedení. U vyrovnání snímků je užito mřížky, která umožní snadno nalézt optimální úhel pootočení. U ořezu je možné zvolit velikost rámečku či poměr stran a jednoduše si jej nastavit tak jak potřebujete. Zajímavou funkcí je také portrétní foto, které ze snímku vybere obličej a umožní z něj utvořit portrétní snímek ve zvolené velikosti a poměru stran. Mimo to je zde jednoduchý nástroj na odstranění červených očí, vložení textu a nastavení barev, které má provést program – osobně se mi ale nelíbí praktická realizace jak optimální barevnosti, tak optimálního kontrastu. To je ale asi věcí vkusu. Zcela začínající uživatelé mohou sáhnout také po tlačítku zkusím štěstí pro automatickou úpravu snímku. Nechybí ani jednoduchý nástroj na vložení textu.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení efektů je snadné, ale omezené.

V další kartě pak lze nastavit barevnost snímků ručně – tedy množství světla, stínů, teplotu barev nebo neutrální barvu. Poslední záložka se pak týká filtrů – snímky je možné převést na černobílé či sépii, doostřit rozostřit, přidat šum, nechat barvy „zteplat,“ nastavit saturaci, ohniskové ostření atp. Tím, že efektů není příliš, se zjednodušuje orientace především méně sběhlým fotografům. Na druhou stranu je pravda, že z funkcí, které fotograf pro zábavu fotící používá, nechybí asi nic podstatného.

Tvorba koláží a HTML stránek

Mezi další zajímavé funkce patří tvorba koláží. Dle mého názoru, se jedná o jeden z nejlepších nástrojů svého druhu na trhu. Stačí si zvolit album a dát se do tvorby. Fotografie do koláže je možné samozřejmě přidávat i později. S každou fotografií můžete libovolně rotovat, měnit její pořadí ve vrstvách snímků, roztahovat ji a zase zmenšovat. To vše velice rychle a intuitivně.

Klepněte pro větší obrázek 
Tvorba koláží je zábavná a efektní.

Pokud potřebujte nějakou fotografii upravit, opět můžete pomocí jednoho kliknutí se přepnout do editoru. Nechybí zde ani pohodlné nastavení pozadí, automatické míchání nebo volba formátu koláže. Naleznete zde předdefinované šablony nebo možnost nechat snímky se navzájem prolnout. Celková práce s kolážemi je velice příjemná, a pokud nemáte potřebu snímky nějak ořezávat do různých tvarů, není třeba sahat po bitmapovém editoru, ale je možné se spolehnout právě na Picasu.

Klepněte pro větší obrázek 
Na výběr je řada šablon koláží.

Za další pozitivum aplikace je možné považovat tvorbu HTML alb. Ač zde není žádné převratné množství šablon a stylů, ale ty, co jsou k dispozici, vypadají pěkně, zmenšení snímků je provedeno citlivě a kvalitně a i CSS soubor je přehledně a rozumně strukturován, takže změnám vzhledu se meze nekladou ani v nejmenším.

Co chybí 3.0?

Pravdou je, že aktuální verze 3.8 (k dispozici je zatím jen pro Windows) je v mnoha ohledech podstatně dále. Kromě drobných vylepšení vzhledu se ale objevilo několik novinek, na které je nutné upozornit alespoň v krátkosti. V předně je to práce s obličeji, kterou podporuje i online album. Picasa 3.8. dokáže obličeje rozeznávat, podle vzoru jim přiřazovat jména, vyhledávat v nich nebo třeba animovat, jak daný člověk stárnul. V práci s obličeji patří Picasa 3.8 k absolutní špičce v oboru.

Klepněte pro větší obrázek 
Picasa 3.8 ve Windows.

Další užitečnou věcí je propojení s online editorem Picnik, který nabízí velké množství zajímavých efektů ať již vážně myšlených nebo zábavných. Vylepšení se dočkalo také synchronizování alb, odstraňování duplikátů, vyhledávání nebo možnost si nechat vyvolat fotografie. Zlepšila se také práce s EXIF informacemi. Již dříve byl vylepšen nástroj na tvorbu CD s fotografiemi a postupně se rozšiřují i možnosti tvorby filmů ze snímků.

Pokud hledáte jednoduchého správce fotografií v Linuxu, který by disponoval dostatkem běžně potřebných funkcí, jste fanouškem Google nebo máte rádi koláže, pak je Google Picasa i v Linuxu obstojnou volbou. Na druhou stranu je zřejmé, že zaostalost vývoje se někde projevit musí. Pokud ale hledáte opravdu kvalitního správce fotografií v Linuxu, doporučuji užít spíše digiKam nebo jiný robustnější nástroj, který je vyvíjen především pro tento operační systém.
 


Klepněte pro větší obrázek
Megapixel.cz - Doplníme Vaši fotovýbavu i znalosti!

 

Témata článku: Fotografický software


Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Hackeři po objevení nové bezpečnostní díry mohli manipulovat s počítači ostatních uživatelů.

Martin Nahodil
Dark SoulsBezpečnost
Battlefield 2042 je pro EA zklamáním. Zvažuje přechod na free-to-play model

Battlefield 2042 je pro EA zklamáním. Zvažuje přechod na free-to-play model

Poslední díl série Battlefield na tom není zrovna nejlépe. Zklamáním není jen pro hráče, ale i pro samotné vydavatelství.

Martin Nahodil
Battlefield 2042Spekulace
Další Need for Speed of Criterionu by mohlo dorazit ještě letos

Další Need for Speed of Criterionu by mohlo dorazit ještě letos

EA plánuje také Star Wars Jedi: Fallen Order 2.

Michal Maliarov
Criterion GamesNeed for Speed
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Startovní trailer na sbírku Uncharted: Legacy of Thieves láká do akce

Startovní trailer na sbírku Uncharted: Legacy of Thieves láká do akce

Dáte si opáčko?

Michal Maliarov
UnchartedVideo
Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Už jen měsíc nás dělí od vydání očekávané novinky od studia FromSoftware. Spekulace o dalších odkladech se naštěstí nenaplnily.

Martin Nahodil
Datum vydáníElden Ring
Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

První letošní exkluzivita PlayStationu vychází už za pár týdnů a z Guerrilla Games k nám stále proudí nové informace. Tentokrát ohledně zakončení příběhu.

Martin Nahodil
Horizon: Forbidden WestPS5Exkluzivita
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX
NÁVOD: Jak si na Seznamu snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

NÁVOD: Jak si na Seznamu snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

Máte-li vlastní doménu, jednoduše na ní zdarma zprovozníte i e-mailovou schránku. Bude stačit velmi rychlé nastavování a maximálně dva dny čekání na propsání všech záznamů.

Stanislav Janů
NávodySeznam Email