GIMP: Maskujte profesionálně

GIMP: Maskujte profesionálně

Jedním z mocných nástrojů GIMPu je nástroj zvaná "Rychlá maska". Jeho použití je jednoduchá a rychlá cesta k tomu jak vybrat určitou nepravidelnou oblast obrázku pomocí obyčejných nástrojů pro kreslení.

Jednou z rozhodujících věcí, které jsou k profesionálnímu výsledku vaší práce nezbytné je schopnost presně vybrat zvolenou oblast. Jak to udělat nejjednodušší a přitom nejefektivnější cestou se dozvíte právě dnes a právě tady. Výsledný výběr lze potom použít například jako plochu pro aplikaci některého z nemála grafických filtrů či efektů GIMPu. Jak na to si ukážeme na názorném příkladu, ve kterém vypreparujeme mého kamaráda Jendu ze zbytku okolní zeleně. Základem všeho je tato fotografie:

Krok první: Do módu volby Rychlé masky se dostaneme klepnutím na tlačítko v levém dolním rohu okna obrázku, z menu Vybrat / Přepnout Rychlou masku, nebo stiskem Shift-Q. Opětným klepnutím na toto tlačítko se vrátíme zpět do normálního kreslícího módu. Každá operace, kterou v režimů Ryhlé masky provedeme, se neprojeví v obrázku samotném, ale v oblasti výběru.

Krok druhý: Použitím některého kreslícího nástroje (Tužka, Štětec) nebo za pomocí nástroje Guma upravíme obrázek tak, aby jsme odkryli vše kolem Jendy. Vše, co není přikryto červenou maskou, bude ve výsledku uvnitř výběru, ostatní zůstane mimo. Přitom platí, že vše co nakreslíme barvou bílou se odkryje (odebere z výběru) a vše co nakreslíme v režimu Rychlá maska černou se do výběru přidá... můžeme si takto "hrát" dokud nebudeme spokojeni. Já osobně nejraději používám nástroj Štětec, protože výsledek má potom hezky hladký okraj. Ve výsledku by měl obrázek vypadat zhruba podobně:

Krok třetí: Přepneme se z režimu Rychlá maska zpět do normálního kreslícího režimu. Pokud jsme vše udělali dobře, měla by se nám kolem Jendy objevit klikatá přerušovaná čára - hranice výběru (naši angličtí přátelé mají pro tuto čáru krásný termín - "Marching Ants" - kdo si zkusí v GIMPu naživo, pochopí).

Doplňkové úpravy:

Krok čtvrtý: Aplikujeme požadovaný efekt na výběr - zeleň kolem Jendy. My si ji okolorujeme. V hlavním okně GIMPu si nastavíme barvy - klepnutím do barevného čtverečku se otevře dialog výběru barev... Barevný čtvereček vlevo ukazuje barvu popředí, druhy, barvu pozadí. Barvu popředí jsem si nastavil na #FFB700, jako barvu pozadí bílou #FFFFFF.

Krok pátý: Vybereme položku menu Filtr / Barva / Vzor vybarvení. Otevře se nám okno rozdělené na dvě části. V levé části je náhled originálního obrázku, v pravé vzor vybarvení. Pokud bylo v okamžiku vyvolání dialogu aktivních více obrázků, může zde být zobrazen některý z nich. Z roletky Vzor vybereme položku Z přechodu. Náhled vzoru se stane neaktivním. Volba Zobrazit výběr přepíná mezi zobrazením celého obrázku a výběru, existuje-li. Volba Zobrazit barvu přepíná mezi zobrazením v barvě a zobrazením ve stupních šedi. Posuvník Výstupní úrovně ovlivňuje škálu barev, která bude aplikována do výsledného obrázku. Posuvník Vstupní úrovně určuje důležitost tmavých, středních a světlých tónů. Výsledek nastavení se interaktivně promítá přímo do obrázku. Jste-li s nastavenými parametry spokojeni, můžete stiskout tlačítko Použít a dialog můžeme zavřít, už jej nebudeme potřebovat.

Krok šestý a poslední: Pokud se nám něco nezdá, můžeme se vrátit v historii změn, všechny kroky jsou plně vratné, jinak můžeme uložit výsledek (Ctrl-S nebo Soubor / Uložit). Ukládáme-li obrázek do formátu, který nepodporuje vrstvy, budeme ještě dotázáni na to, zda se mají vrstvy exportovat (povětšinou se provede jejich sloučení do vrstvy pozadí). Jsme u cíle:

Určitě si přečtěte

Články odjinud