Nastavení barevnosti a jasu snímku, které patří mezi základní úpravy, lze v grafickém editoru GIMP provést několika způsoby. Především pro začátečníky je určena poněkud ukrytá funkce Sada filtrů, která pod sebou obsahuje obdobu známých Variací z Photoshopu.
Princip úprav spočívá v jednoduchém výběru z několika nabízených náhledů, které se od sebe liší barevností nebo jasem. Na ilustračním příkladu si ukážeme, jak tuto funkci použít u snímků s barevným nádechem způsobeným umělým osvětlením.
Základní úprava

Před úpravami a po úpravách
Otevřete snímek, u kterého chcete upravit barevnost či jas. (Ctrl + O) Z menu vyberte Filtry | Barvy | Sada filtrů, otevře se dialogové okno. V sekci Ukázat ponechte nastavení na možnosti Pouze výběr, volba Dotčený rozsah určuje, v jakých jasových oblastech snímku má být úprava nejvíce patrná – ve většině případů ponechte nastavení na Střední tóny.

V pravé části Okna vyberte, kterou z nabízených úprav požadujete. Pro každou se otevře samostatné dialogové okno, které obsahuje malé náhledy možných podob snímku. Nejčastěji využijete asi volby Odstínu, která obsahuje celkem sedm náhledů. Uprostřed je zobrazena aktuální podoba snímku, okolo ní pak různé barevné variace. Náhledy, ležící na protilehlých stranách (např. zelená – purpurová), obsahují vždy doplňkové barvy, tzn. že ubíráním jedné přidáváte druhou. Jednotlivé možnosti můžete samozřejmě libovolně kombinovat a k ideální podobě snímku se tak dopracovat třeba až po několika různých výběrech.

Funkce Sytost obsahuje pouze tři náhledy – uprostřed stávající podobu, vlevo více a vpravo naopak méně sytou verzi. To stejné platí také pro funkci Jas.


Rozdíly mezi jednotlivými náhledy lze vždy nastavit posuvníkem Výraznost v hlavním dialogovém okně – doporučujeme zadat spíš menší hodnotu (cca 0,10), a úpravu provádět na několik kroků. Zde také nahoře můžete srovnávat aktuální podobu snímku (vpravo) se zcela původním stavem (vlevo).

Rozšířené možnosti
Možnosti Sad filtrů značně zvětšuje funkce Rozšířené, určená především zkušenějším uživatelům. V jejím dialogovém okně totiž můžete působení úpravy omezit jen na část obrazu, přičemž kritérium výběru zvolíte v levé spodní části prvního okna – na výběr tedy máte Odstín, Sytost nebo Jas snímku.

Pomocí dvou šedých šipek pod křivkou zvolíte oblast snímku, ve které má být požadovaná úprava provedena. Snadno tak upravíte barevnost pouze určitého odstínu nebo například jen světlých částí obrazu, jak ukazuje ilustrační nastavení (Kritérium volby pixelů nastaveno na Jas). Spodním posuvníkem nastavujete prolnutí vyznačené hranice s ostatními částmi snímku, jenž znázorňuje křivka. Vzhled náhledů všech funkcí se po změně nastavení ihned přizpůsobí.

Stisknutím tlačítka Obnovit vrátíte vzhled obrázku do původního stavu, tlačítkem Budiž naopak nastavení aplikujete na snímek. Ten uložte standardním způsobem, tedy po výběru z menu Soubor | Uložit jako (Shift + Ctrl + S).