GIMP – freewarový král?

11. srpna 2010
TWEET SDÍLET
Bitmapový editor s možností doplnění různých rozšíření neztrácí dech. Ne nadarmo je srovnáván s Adobe Photoshopem.

Asi jedním z nejstarších a nejpopulárnějších nástrojů na práci s grafikou a úpravou fotografií je bitmapový editor GIMP. Pokud jsou psány nějaké recenze porovnávající ho s Photoshopem a dalšími komerčními nástroji, obvykle nedopadne příliš dobře. Není to ale způsobeno spíše určitým stereotypem a předpojatostí k němu?

Celá řada uživatelů navíc široké množství funkcí neupotřebí a ani nevyžaduje a pro amatérskou práci se GIMP může hodit poměrně dobře, zvláště když uvážíme příznivou (nulovou) cenu a dostupnost na více platformách než jen ve Windows. Jediné s čím se musí uživatel vypořádat je poněkud méně obvyklé ovládání. Celou řadu stížností lze navíc poměrně efektivně řešit pomocí širokého spektra doplňků, které mají uživatelé k dispozici.

Ovládání programu

Ve stále aktuální verzi (2.6) představuje každá paleta nástrojů samostatné okno. To se od verze 2.8 změní a všechny budou integrovány do jediného pracovního prostoru. K usnadnění ovládání slouží klasický panel nástrojů, na kterém lze nalézt všechny funkce, které by uživatel mohl na tomto místě předpokládat. Ať jsou to již nástroje pro výběr či ořez, štětec, tužku nebo kapátko či nástroje na retušování.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládání programu je poněkud neobvyklé

Pokud jde o jemné úpravy snímků je k dispozici kromě klonovacího razítka také perspektivní klonování, rozmazávání, opravování drobných chyb nebo nástroje pro zesvětlení či ztmavení snímků. Díky poměrně pohodlné práci s vrstvami jsou retuše poměrně příjemnou a záležitostí.

Mimo to je nad každým obrázkem k dispozici roletové menu, ve kterém se nástroje opakují nebo jsou k dispozici další. Prostřednictvím tohoto menu pracujete s vrstvami či s filtry. Nechybí samozřejmě ani vodící linky či mřížka.

Zajímavé jsou nástroje na měření vzdáleností. V liště okna se automaticky zobrazuje pozice daného místa v Px a (v Linuxu) to i v případě, že není okno s obrázkem aktivní – stačí nad ním mít myš. To umožňuje například snadný odečet hodnot a jejich zápis přímo na počítači. K dispozici je také klasické pravítko nebo měřidlo, sloužící k měření úhlů a vzdáleností.

Klepněte pro větší obrázek
Měření vzdáleností, pozic a úhlů v GIMP je poměrně jednoduché a pohodlné

Samozřejmostí je také poměrně široká nabídka pro práci s barvami – od úpravy křivek, přes užívání alfa kanálu až po inverzi nebo možnosti studovat a analyzovat histogram pro jednotlivé kanály barev. Zde často zaznívá výtka, že není podporována CMYK paleta barev. To lze (alespoň částečně) ale snadno zajistit nainstalovaným rozšířením.

Klepněte pro větší obrázek
Práce s vrstvami bude většině uživatelů jistě dostačovat

Celkově lze ovládání hodnotit jako poměrně přehledné a pohodlné, i když netradiční, ne úplně intuitivní a lze říci, že uživatelé Photoshopu si na něj budou zvykat jen těžko. Na druhou stranu je více oken pohodlné především při práci na více monitorech nebo alespoň v grafických prostředích, které disponují více pracovními plochami.

Program nezaostává ani nijak závažně funkčně. Jistě má některé nedostatky a chyby, které budou profesionální uživatelé považovat za významné a zásadní, ale amatér či laik by se s nimi neměl příliš potkávat. Jedna z mála  globálně položitelných výtek je na rychlost aplikace – Photoshop má podstatně rychlejší start i běh.

Zásuvné moduly

Představovat výčet všech funkcí a efektů GIMP nemá valný význam, neboť těchto nástrojů je opravdu hodně. Proto si spíše dovolíme upozornit na některé zajímavé zásuvné moduly, které mohou aplikaci poměrně významným způsobem rozšířit a vylepšit.

Jejich největší zásobárnu naleznete na oficiálním webu GIMP. Problém je najít ten správný, neboť procházení po kategoriích (dle tagů) je poměrně nepřehledné. Na druhou stanu pokud víte co přesně hledáte, není to tak zlé. Pro ty co mají problémy s angličtinou může být užitečný český překlad popisků k pluginům na Linuxsoft.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr zásuvných modulů na webu není právě pohodlný

Zásuvné moduly a různé skripty mohou funkčnost GIMP posunout úplně někam jinam, než bylo původně plánováno. Pomocí nich lze přidat podporu CMYK (alespoň v omezené míře), přidat základní funkce vektorového grafického editoru, připojit velké množství efektů nebo rozšířit možnosti práce s grafikou pro web. Nechybí ani nepřeberné množství rámečků, podpora RAW či různé nástroje pro hromadné zpracování více obrázků.

Pluginy myslí i na zcela specifické činnosti – například na tvorbu obalů pro CD nebo tlačítek pro web. Jelikož je drtivá většina modulů pro GIMP zdarma, dělá z něj ideálního pomocníka i pro uživatele, kteří toho od samotného grafického editoru příliš nevyžadují, ale požadují nějakou specifickou dovednost.

Díky podpoře skriptování (Python a Skript-Fu) je poměrně jednoduché si patřičné rozšíření dopsat sám, nebo mírně upravit jejich funkčnost. Právě tato jednoduchost rozšíření je jedním z hlavních taháků GIMP.

Budoucnost

Od nové verze 2.8 se hodně očekává – měla by přinést snadnější ovládání, vylepšenou práci s více monitory, nové funkce i výkonnější jádro. Navíc by se mělo jednat o předchůdce přelomové verze GIMP 3.0.x, která bude mít plně integrovaný GEGL (mj. zvýší barevnou hloubku), který by měl aplikaci vrátit do popředí zájmu profesionálních uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Práce s nápovědou je poměrně pohodlná

Pravdou je, že uživatelé Photoshopu nemají zatím žádný důvod k přechodu právě na GIMP. Ale jistě existuje nemalé množství těch, kterým GIMP bude dostačovat velice obstojně – od web designerů, přes domácí uživatele až po poloprofesionální grafiky. Záleží jen na to, zda budou ochotni si zvyknout na nepříliš obvyklé IDE a vyhledat pro ně potřebné zásuvné moduly. Mnoho s toho, co mají uživatelé produktů Adobe či Corel k dispozici v základní instalaci si musí uživatelé GIMP stáhnout a doinstalovat sami. Zda je to výhoda či nevýhoda, nechť posoudí každý sám.

GIMP můžete stahovat například ze sesterské Gigamanie, existuje jak ve verzi pro Windows, tak také pro Linux. Výhodou je také existující Portable verze, která nevyžaduje instalaci. Pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovoval samotný GIMP, je možné sáhnout po některém jeho forku, který nabízí specifické nástroje či prostředí vzhledu. O některých z nich bylo nedávno psáno na Živě.

 

Témata článku: Fotografický software


Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

** Microsoft chtěl Surface Duo původně vydat s vlastním systémem ** Vypadal jako Windows Phone, přezdívalo se mu Andromeda OS ** A na prototypu můžete vidět, jak systém vypadá v praxi

Martin Chroust
PrototypWindows
Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

** Skvělý cenově dostupný telefon pro hráče ** Má fantastický výkon a rychlý displej ** Mobil nemá žádnou zásadní slabinu

Jan Pánek
Vyšší třídaRecenze
Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

První letošní exkluzivita PlayStationu vychází už za pár týdnů a z Guerrilla Games k nám stále proudí nové informace. Tentokrát ohledně zakončení příběhu.

Martin Nahodil
Horizon: Forbidden WestPS5Exkluzivita
Čekání stálo za to. Garmin Fénix 7 mají dotykový displej, větší solár a svítilnu

Čekání stálo za to. Garmin Fénix 7 mají dotykový displej, větší solár a svítilnu

** Garmin Fénix 7 se konečně dočkaly dotykového displeje ** Solární panel v displeji zajistí ještě delší výdrž ** Překvapením je řada Epix se stejnou výbavou ale AMOLED displejem

Filip KůželMartin Miksa
SportGarmin
Jako pírko. Recenze notebooku HP Pavilion Aero 13

Jako pírko. Recenze notebooku HP Pavilion Aero 13

HP se obohatilo svou řadu Pavilion o odlehčené celokovové notebooky Aero s hmotností pod jeden kilogram a příznivou cenou.

Antonín Trčálek
Hewlett Packard (HP)TestyNotebooky
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

** Někteří vědci se domnívají, že na Saturnově měsíci Mimasu se nachází vnitřní oceán ** Mají-li pravdu, byl by Mimas třetím měsícem Saturnu s podpovrchovým oceánem ** Je ironií, že badatelé se původně snažili prokázat pravý opak

Stanislav Mihulka
OceánSaturnMěsíc
Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

** Nechcete ve složkách neustále hledat pár důležitých souborů? ** Vyneste si je přímo na pohotovostní plochu ** Univerzální řešení neexistuje, pomůže vám však Total Commander

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyAndroid
Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Hackeři po objevení nové bezpečnostní díry mohli manipulovat s počítači ostatních uživatelů.

Martin Nahodil
Dark SoulsBezpečnost
Samsung mění pravidla hry. Řady Galaxy S a Galaxy Note se v únoru spojí v jeden celek

Samsung mění pravidla hry. Řady Galaxy S a Galaxy Note se v únoru spojí v jeden celek

** Král je mrtev, ať žije král! ** Řada Galaxy Note skončila, její odkaz však přebere řada Galaxy S ** Už v únoru se obě modelové řady spojí v jeden celek

Martin Chroust
UnpackedGalaxy