GigaPan Epic: Gigapanorama s kompaktem

9. března 2009
TWEET SDÍLET
GigaPan Epic: Gigapanorama s kompaktem

Se zařízením GigaPan Epic vyfotografují panorama i nezkušení fotografové s kompaktem. Výrobce GigaPan Systems uvádí, že používá technologii vyvinutou NASA a Carnegie Mellon University a podobný princip fotografování byl použit při výzkumu planety Mars. GigaPan Epic je malá robotická stativová hlava, do které upnete váš kompakt. V průběhu „panoramování“ robot GigaPan Epic otáčí kompaktem v horizontálním a vertikálním směru a mačká spoušť. Kompakt vyfotografuje sérii snímků v definovaném „obdélníku“ krajiny. Na uživateli je snímky složit v giga-panorama v přiloženém programu.

Jak nastavit kompakt?

Ne každý kompakt je použitelný. Příliš inteligence je na škodu a proto se nehodí přístroje, které mají jen automatický režim. Nejprve kompakt upnete pomocí stativového šroubu, pak nastavíte přítlačný mechanizmus spouště. Na kompaktu vyřadíte z provozu všechny automatické funkce, které by způsobily rozdílné expozice (jinou clonou a časem se fotografuje modrá obloha a jinou tmavá krajina). Nastavení bílé přepnete na jeden režim, například „slunečno“, a zablokujete ostření a zoom nastavíte na maximum. Je třeba počítat s časem potřebným k expozici a uložení snímku na kartu a tento interval nastavit v robotu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Robot GigaPan Epic

Ovládání robotu GigaPan Epic je jednoduché

Robot má dvouřádkový textový displej, křížová tlačítka a tlačítka OK a X (Escape). V základní nabídce menu je nové panorama, 360° panorama, posledně použité panorama a nastavení robotu. Pro nové panorama je nutné robotu sdělit úhel záběru fotoaparátu. Provedeme to tak, že tlačítky ovládáme pohyb fotoaparátu a na jeho displeji sledujeme posun obrazu. Přičemž je dobré počítat s přesahy, aby panorama šlo hladce složit.

Posledním krokem přípravy je nastavení levého horního a pravého dolního rohu výsledného záběru. Robot oznámí kolik fotografií udělá. Podle výrobce je ideální zhruba sto fotografií. Nezbývá než stisknout „play“ a robot se rozběhne. Pokud se některý snímek nepovede (osoba v záběru apod.), je možné snímání přerušit a vrátit se o několik snímků. Na kartě budeme mít víc snímků a ty špatné je třeba vymazat.

Trpělivý a precizní fotograf dokáže vyfotografovat panorama i bez robotu. A dokáže to i se zrcadlovkou, která je na upnutí do GigaPan Epic příliš velká. Ovšem při stu fotografií lze snadno udělat chybu v pozicování fotoaparátu a některé příležitosti a scény se neopakují.

Specifikace

  • hmotnost: 1,6 kg
  • rozměry: 198 × 193 × 124 mm
  • napájení: 6 tužkových baterií
  • cena: 379 dolarů

 

Určitě si přečtěte

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

2 Adam Kos