GigaPan Epic: Gigapanorama s kompaktem

GigaPan Epic: Gigapanorama s kompaktem

Se zařízením GigaPan Epic vyfotografují panorama i nezkušení fotografové s kompaktem. Výrobce GigaPan Systems uvádí, že používá technologii vyvinutou NASA a Carnegie Mellon University a podobný princip fotografování byl použit při výzkumu planety Mars. GigaPan Epic je malá robotická stativová hlava, do které upnete váš kompakt. V průběhu „panoramování“ robot GigaPan Epic otáčí kompaktem v horizontálním a vertikálním směru a mačká spoušť. Kompakt vyfotografuje sérii snímků v definovaném „obdélníku“ krajiny. Na uživateli je snímky složit v giga-panorama v přiloženém programu.

Jak nastavit kompakt?

Ne každý kompakt je použitelný. Příliš inteligence je na škodu a proto se nehodí přístroje, které mají jen automatický režim. Nejprve kompakt upnete pomocí stativového šroubu, pak nastavíte přítlačný mechanizmus spouště. Na kompaktu vyřadíte z provozu všechny automatické funkce, které by způsobily rozdílné expozice (jinou clonou a časem se fotografuje modrá obloha a jinou tmavá krajina). Nastavení bílé přepnete na jeden režim, například „slunečno“, a zablokujete ostření a zoom nastavíte na maximum. Je třeba počítat s časem potřebným k expozici a uložení snímku na kartu a tento interval nastavit v robotu.

gigapan_beta-720397.jpg systempage_version5_04.jpg
Robot GigaPan Epic

Ovládání robotu GigaPan Epic je jednoduché

Robot má dvouřádkový textový displej, křížová tlačítka a tlačítka OK a X (Escape). V základní nabídce menu je nové panorama, 360° panorama, posledně použité panorama a nastavení robotu. Pro nové panorama je nutné robotu sdělit úhel záběru fotoaparátu. Provedeme to tak, že tlačítky ovládáme pohyb fotoaparátu a na jeho displeji sledujeme posun obrazu. Přičemž je dobré počítat s přesahy, aby panorama šlo hladce složit.

Posledním krokem přípravy je nastavení levého horního a pravého dolního rohu výsledného záběru. Robot oznámí kolik fotografií udělá. Podle výrobce je ideální zhruba sto fotografií. Nezbývá než stisknout „play“ a robot se rozběhne. Pokud se některý snímek nepovede (osoba v záběru apod.), je možné snímání přerušit a vrátit se o několik snímků. Na kartě budeme mít víc snímků a ty špatné je třeba vymazat.

Trpělivý a precizní fotograf dokáže vyfotografovat panorama i bez robotu. A dokáže to i se zrcadlovkou, která je na upnutí do GigaPan Epic příliš velká. Ovšem při stu fotografií lze snadno udělat chybu v pozicování fotoaparátu a některé příležitosti a scény se neopakují.

Specifikace

  • hmotnost: 1,6 kg
  • rozměry: 198 × 193 × 124 mm
  • napájení: 6 tužkových baterií
  • cena: 379 dolarů

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud