Getty Images kupuje Unsplash. Pro uživatele by se nemělo nic měnit (zatím)

31. března 2021
TWEET SDÍLET

Unsplash byl spuštěn v roce 2013 jako blog služby Tumblr s deseti obrázky, později se ale vyvinul ve velký zdroj fotografií dostupných zcela zdarma. Uživatelé si tak mohou bezplatně a z jakéhokoli důvodu pro jakékoli účely stáhnout snímky v plném rozlišení, přičemž každý měsíc tak udělají na 100 milionkrát. Služba nyní oznámila, že bude koupena gigantem Getty Images.

Getty Images je americká fotobanka, která je dodavatelem fotografií pro podniky a spotřebitele, kdy je zaměřena na tři jejich oblasti: tvůrčí profesionály (reklama a grafický design), média (tisk a on-line publikace) a firemní (design interiérů). Pro použití obsahu je ale obvykle nutné platit licenční poplatky. Unsplash by měl i nadále fungovat jako samostatná značka, která bude samostatnou divizí společnosti Getty Images.

Mikael Cho, generální ředitel Unsplash, informoval, že celý tým služby zůstane stejný a bude pokračovat v práci na vytvoření „nejužitečnější knihovny vizuálních aktiv na světě.“ Navzdory rozdílům v obchodním modelu Cho věří, že společnost Getty Images maximálně respektuje Unsplash a jeho komunitu tvůrců. Web nedávno dosáhl mety tří miliard stažení obrázků, a také spustil Unsplash Hire, přímější způsob práce s přispěvateli Unsplash.

Getty Images uvádí, že akvizice má být uzavřena na konci tohoto měsíce. Celkově se už nyní může pochlubit sbírkou více než 425 milionů obrázků a videí a rozsáhlým archivem historické fotografie. S akvizicí Unsplash se galerie rozšíří o další více než dva a půl miliony snímků. Unsplash byla od začátku své existence kontroverzní v tom ohledu, že se profesionální fotografové domnívali, že bezplatná nabídka fotografií snižuje hodnotu jejich práce.

Témata článku: Kultura, Fotografové, Fotoslužby

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software
Vyčistěte a obarvěte své staré fotky zcela zdarma

Vyčistěte a obarvěte své staré fotky zcela zdarma

15 Adam Kos

Adam Kos
Fotografický software
6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

30 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotky GoogleFotografický software