Getty Images kupuje Unsplash. Pro uživatele by se nemělo nic měnit (zatím)

31. března 2021
TWEET SDÍLET

Unsplash byl spuštěn v roce 2013 jako blog služby Tumblr s deseti obrázky, později se ale vyvinul ve velký zdroj fotografií dostupných zcela zdarma. Uživatelé si tak mohou bezplatně a z jakéhokoli důvodu pro jakékoli účely stáhnout snímky v plném rozlišení, přičemž každý měsíc tak udělají na 100 milionkrát. Služba nyní oznámila, že bude koupena gigantem Getty Images.

Getty Images je americká fotobanka, která je dodavatelem fotografií pro podniky a spotřebitele, kdy je zaměřena na tři jejich oblasti: tvůrčí profesionály (reklama a grafický design), média (tisk a on-line publikace) a firemní (design interiérů). Pro použití obsahu je ale obvykle nutné platit licenční poplatky. Unsplash by měl i nadále fungovat jako samostatná značka, která bude samostatnou divizí společnosti Getty Images.

Mikael Cho, generální ředitel Unsplash, informoval, že celý tým služby zůstane stejný a bude pokračovat v práci na vytvoření „nejužitečnější knihovny vizuálních aktiv na světě.“ Navzdory rozdílům v obchodním modelu Cho věří, že společnost Getty Images maximálně respektuje Unsplash a jeho komunitu tvůrců. Web nedávno dosáhl mety tří miliard stažení obrázků, a také spustil Unsplash Hire, přímější způsob práce s přispěvateli Unsplash.

Getty Images uvádí, že akvizice má být uzavřena na konci tohoto měsíce. Celkově se už nyní může pochlubit sbírkou více než 425 milionů obrázků a videí a rozsáhlým archivem historické fotografie. S akvizicí Unsplash se galerie rozšíří o další více než dva a půl miliony snímků. Unsplash byla od začátku své existence kontroverzní v tom ohledu, že se profesionální fotografové domnívali, že bezplatná nabídka fotografií snižuje hodnotu jejich práce.

Témata článku: Kultura, Fotografové, Fotoslužby

Určitě si přečtěte

Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Společným jmenovatelem březnových snímků je fotografování jako sdělování. V centru zájmu stojí otázka, jak skrze fotografii předat divákovi myšlenku, situaci, emoci.

2 Michal Černý

Michal Černý
Kultura
Fotografie měsíce: Zasypané, Kafka a další zajímavé snímky

Fotografie měsíce: Zasypané, Kafka a další zajímavé snímky

Proměnlivost, nestálost, dynamika. Zdá se, že nic z toho, co vidíme a zkoušíme nemá trvalý charakter. Žijeme ve světě neustálé změny, jejíž charakter se ale od Baumanova pojmenování tekuté modernity značně proměnil.

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

17 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Správné světlo a ideální počasí v kapse

Správné světlo a ideální počasí v kapse

Většina outdoorových fotografických disciplín vyžaduje určitou přípravu na místní podmínky. Není to tak dávno, kdy jsem večery před akcí procházel harmonogram, listoval mapou a sledoval u televize předpověď počasí.

12 Tomáš Adamec

Tomáš Adamec
Fotografický software
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne