Geotagging: Druhá strana mince

Geotagging: Druhá strana mince

Začátkem března se do popředí i mezi fotografy dostal článek o GPS souřadnicích u fotografií na oficiálním webu armády Spojených států.

GPS souřadnice u fotografií nesporně patří mezi zajímavé doplňky. Díky nim se totiž můžete zpětně vracet na exaktně přesnou pozici a ze stejného místa opakovaně fotit. Tedy pokud daná lokalita stojí za to a odnášíte si z ní výjimečné záběry. GPS data u fotografií se mohou stát dokonce i výborným zdrojem inspirace pro ostatní fotografy. Ovšem nejen pro ně.

Co je to Geotagging

Geotagging je anglický termín pro přidávání geografických informací (metadat) k různým médiím, jako například fotografiím. Informace obvykle obsahují údaje o zeměpisné šířce a délce, ale i další data. Pro fotografy-cestovatele se jedná o velmi zajímavou způsob, jak například zaznamenat a uchovat přesné koordináty z místa pořízení konkrétní fotografie, a také možnost, jak se snadno na danou lokalitu vrátit. GPS data je možné k fotografiím přidat dodatečně v počítači, nebo už při zmáčknutí spouště (pokud to váš fotoaparát či telefon dovoluje).

Bezpečnostní riziko při sdílení fotografií s GPS souřadnicemi online je pro běžné smrtelníky poměrně malé. Tedy v případě, že svému nadřízenému či jiné osobě jejich zveřejněním na sebe neprozradíte nějakou nevinnou lež z minulosti. Riziko může však narůstat, například když některým nenechavcům podáte (navíc dobrovolně) informace o tom, že si užíváte dovolenou tisíc kilometrů od domova a váš byt či dům je tak nikým nehlídán a „k dispozici“ pro nezvané návštěvníky.

Nebezpečí se zvyšuje i tím, že dnes prakticky každý chytrý telefon má integrovanou „gé-pé-esku“ a k fotografiím se metadata ukládají automaticky. Pro zkušené uživatele pak není problém zaznamenané souřadnice z fotografie vytáhnout a následně využít (či rovnou zneužít) ve svůj prospěch.

V armádě se však může jednat o chybu, která se nemusí vyplatit. Sledování GPS dat sdílených fotografií se tak stává cenným zdrojem informací i v tomto sektoru.

Jako příklad byl začátkem března v článku Geotagging poses security risks (Geotagging představuje bezpečnostní riziko) uveden incident, který se odehrál v roce 2007 na vojenské základně v Iráku: Po přistání nové letky helikoptér někteří vojáci pořídili snímky přímo na letišti. Z těchto fotografií, následně umístěných na internet, byli nepřátelé schopni velice snadno zjistit přesnou lokaci helikoptér a provést minometný útok, při kterém došlo ke zničení čtyř helikoptér. To vše díky několika zdánlivě neškodným informacím v metadatech fotografií.

AH-64D_Apache_Longbow.jpg
AH-64D Apache armády Spojených států, podobný těm zničeným při popisovaném incidentu z r. 2007.
Foto: Andy Dunaway, U. S. Army.

Předcházení potencionálního zneužití doplňujících dat (nejen) u fotografií rozhodně svádí k zamyšlení a věnování dostatečné pozornosti. Přestože nejen v Česku široké veřejnosti zřejmě nebude hrozit podobně závažné nebezpečí, opět se ukazuje jako výhodné pamatovat na to, komu sdílíme na webu a skrze sociální sítě, jaké informace a že tato online bezpečnost bude aktivním tématem i do budoucna.

Určitě si přečtěte

Články odjinud