Geotagging: Druhá strana mince

Geotagging: Druhá strana mince
Začátkem března se do popředí i mezi fotografy dostal článek o GPS souřadnicích u fotografií na oficiálním webu armády Spojených států.

GPS souřadnice u fotografií nesporně patří mezi zajímavé doplňky. Díky nim se totiž můžete zpětně vracet na exaktně přesnou pozici a ze stejného místa opakovaně fotit. Tedy pokud daná lokalita stojí za to a odnášíte si z ní výjimečné záběry. GPS data u fotografií se mohou stát dokonce i výborným zdrojem inspirace pro ostatní fotografy. Ovšem nejen pro ně.

Co je to Geotagging

Geotagging je anglický termín pro přidávání geografických informací (metadat) k různým médiím, jako například fotografiím. Informace obvykle obsahují údaje o zeměpisné šířce a délce, ale i další data. Pro fotografy-cestovatele se jedná o velmi zajímavou způsob, jak například zaznamenat a uchovat přesné koordináty z místa pořízení konkrétní fotografie, a také možnost, jak se snadno na danou lokalitu vrátit. GPS data je možné k fotografiím přidat dodatečně v počítači, nebo už při zmáčknutí spouště (pokud to váš fotoaparát či telefon dovoluje).

Bezpečnostní riziko při sdílení fotografií s GPS souřadnicemi online je pro běžné smrtelníky poměrně malé. Tedy v případě, že svému nadřízenému či jiné osobě jejich zveřejněním na sebe neprozradíte nějakou nevinnou lež z minulosti. Riziko může však narůstat, například když některým nenechavcům podáte (navíc dobrovolně) informace o tom, že si užíváte dovolenou tisíc kilometrů od domova a váš byt či dům je tak nikým nehlídán a „k dispozici“ pro nezvané návštěvníky.

Nebezpečí se zvyšuje i tím, že dnes prakticky každý chytrý telefon má integrovanou „gé-pé-esku“ a k fotografiím se metadata ukládají automaticky. Pro zkušené uživatele pak není problém zaznamenané souřadnice z fotografie vytáhnout a následně využít (či rovnou zneužít) ve svůj prospěch.

V armádě se však může jednat o chybu, která se nemusí vyplatit. Sledování GPS dat sdílených fotografií se tak stává cenným zdrojem informací i v tomto sektoru.

Jako příklad byl začátkem března v článku Geotagging poses security risks (Geotagging představuje bezpečnostní riziko) uveden incident, který se odehrál v roce 2007 na vojenské základně v Iráku: Po přistání nové letky helikoptér někteří vojáci pořídili snímky přímo na letišti. Z těchto fotografií, následně umístěných na internet, byli nepřátelé schopni velice snadno zjistit přesnou lokaci helikoptér a provést minometný útok, při kterém došlo ke zničení čtyř helikoptér. To vše díky několika zdánlivě neškodným informacím v metadatech fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
AH-64D Apache armády Spojených států, podobný těm zničeným při popisovaném incidentu z r. 2007.
Foto: Andy Dunaway, U. S. Army.

Předcházení potencionálního zneužití doplňujících dat (nejen) u fotografií rozhodně svádí k zamyšlení a věnování dostatečné pozornosti. Přestože nejen v Česku široké veřejnosti zřejmě nebude hrozit podobně závažné nebezpečí, opět se ukazuje jako výhodné pamatovat na to, komu sdílíme na webu a skrze sociální sítě, jaké informace a že tato online bezpečnost bude aktivním tématem i do budoucna.

Témata článku: Fejetony


Supermani mezi počítači. Příběhy superpočítačů od českých univerzit po kvantovou budoucnost

Supermani mezi počítači. Příběhy superpočítačů od českých univerzit po kvantovou budoucnost

Letos se ostravský superpočítač Salomon umístil na 69. místě žebříčku nejvýkonnějších počítačů světa. V České republice však není jediný, superpočítače u nás fungují v průmyslu, vědě nebo zdravotnictví. Které patří mezi ty nejvýznamnější u nás a ve světě?

Jan Spěšný
Superpočítače