Galerie Getty Images licencuje fotky z videoher. Ne, toto není vtip

Galerie Getty Images licencuje fotky z videoher. Ne, toto není vtip

Fotografická galerie Getty Images na svých webových stránkách uvedla, že bude sloužit jako exkluzivní fotografická agentura Gran Turismo Championships v celosvětové nabídce esportových akcí. Ty jsou navíc certifikovány samotnou společností FIA. Co to ale znamená? Nic míň než to, že screenshoty z her jsou fotografie.

V uveřejněné zprávě stojí: Getty Images, světový lídr v oblasti vizuální komunikace, a Polyphony Digital Inc., tvůrce franšízy Gran Turismo, oznámili dohodu, ve které budou špičkoví fotografové motoristického sportu Getty Images zachycovat dění ve hře Gran Turismo po celém živě vysílaném světovém turné. Getty Images tak bude sloužit jako exkluzivní fotografická agentura mistrovství Gran Turismo s certifikací FIA.

Getty s tímto koketovala už během sezóny 2019, kdy využila svých zkušeností při fotografování živých závodů k poskytování snímků z digitální sféry hry Gran Turismo na turnajích Gran Turismo World Tour na Nürburgringu, New Yorku, Salzburgu, Tokiu a Sydney a loňských světových finále v Monaku v listopadu 2019. Ostatně Getty Images má největší a nejkomplexnější sportovní sbírku, která je dnes k dispozici, pokrývající více než 50 000 akcí ročně, přičemž spolupracuje s mnoha nejvýznamnějšími sportovními ligami.

V důsledku to znamená, že Getty bude platit fotografy zato, že budou sledovat počítačové závody a pořizovat otisky obrazovky. Pro lajka to je jednoduchá záležitost, kdy stačí stisknout ikonu a pořídit snímek. Getty za tím ale vidí více. Zkušený fotograf totiž ví, z jakého úhlu fotografovat, na jakém místě na trati, z jaké vzdálenosti atd. Proč by ale někdo platil za udělení licence na screenshot ze hry, který si více méně stejně dobře může pořídit sám, či stejně tak kdokoli jiný, je otázkou. Že by nová doba? 

Getty Images byla založena už před 25 lety a byla první fotografickou agenturou, která spolupracuje s předními světovými sportovními řídícími orgány, jako je Mezinárodní olympijský výbor a Národní basketbalová asociace atd. Jak se ale svět neustále vyvíjí (obzvláště nyní, po koronavirové krizi), nechce Getty Images stavět jen na své bohaté historii, ale chce i inovovat. Jestli je toto ten správný krok, se však teprve uvidí. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud