Full frame bezzrcadlovka Nikon Z8: Zmenšenina vlajkové lodě

Full frame bezzrcadlovka Nikon Z8: Zmenšenina vlajkové lodě

Nikon Z8 je zjednodušeně vlajková loď Z9 bez zabudovaného vertikálního úchopu a jen s velmi drobnými ústupky, jako je třeba menší baterie. Tedy má stejný skládaný senzor s 45,7Mpx rozlišením, stejné ostření, hledáček či displej. Z naprosto klíčových funkcí nechybí nic, ovšem fotograf ušetří asi 35 000 Kč oproti Z9.

Z8_back_S-1024x815.jpg

Skládaný senzor původem z vlajkové lodi umožňuje velmi rychlé odečítání dat ze snímače. To znamená, že foťák nepotřebuje klasickou mechanickou závěrku, protože ani s tou elektronickou netrpí na tzv. rolling shutter. Tedy na situace, kdy při snímání rychlého pohybu (například letícího míčku v baseballu) není takový objekt deformovaný. Pro sportovní fotografy to je klíčový parametr, protože s elektronickou závěrkou s 1/32 000 sekundy mohou zmrazit pohyb.

Co se ostření týče, tento model přebírá všechny klady i zápory od Z9. Jedná se tedy o nejlepší autofokus z dílen Nikonu, ovšem mírně zaostává za Canonem i Sony. Vybízí se otázka, zdali Nikon ještě něco zmůže po stránce firmwaru, nebo jestli jsou již potřeba změny i na straně hardwaru.

Nikon-Z8-1.png

Nikon Z8 může být velmi zajímavou volbou i pro videografy, protože stále nabízí možnost nahrávat videa v 8K 60p nebo 4K 120p. Když se k tomu připočítá N-log či N-Raw a kompletní portfolio funkcí z Nikonu Z9, toto tělo může skvěle posloužit i poloprofesionálům.

Samozřejmě oproti vlajkové lodi má Nikon Z8 i několik ubraných funkcí. Primárně neobsahuje zabudovaný vertikální grip, také akumulátory jsou menší kapacity. Nedisponuje dvěma rychlými sloty pro CFexpress/XQD, ale jen jedním a druhý pojme SD karty. Bezzrcadlovka postrádá i ethernetový port, byť namísto něj je USB-C konektor, který díky redukci může jako Ethernet posloužit.

nikon-z8-09.jpg

Další samozřejmostí je utěsnění pro nepříznivým podmínkám a kvalitní materiály, které se promítly do hmotnosti 910 gramů a rozměrů 144 × 118,5 × 83 mm. Cena je stále pro běžné fotografy vysokých 113 000 Kč s DPH, prodej započne 25. května, ovšem mnoho profesionálů bude vyhledávat předobjednávky, protože o toto tělo může být opravdu velký zájem a Nikon ne vždy stíhá vyrábět.

Určitě si přečtěte

Články odjinud