21
Fotogalerie

Fujitsu P27T-6: vstupte mezi elitu v bílém

Kvalitní S-IPS panel s trubicovým podsvícením. Desetibitové zpracování barev, automatická regulace jasu. To vše zabaleno do elegantního bílého rámu.

Počátkem letošního roku představila společnost Fujitsu několik nových LCD displejů. Poměrně početná šestá generace produktů nabídla nejen novější verze již dříve prodávaných modelů, ale zároveň přinesla jednu absolutní novinku – sedmadvacetipalcový a cenově dostupný S-IPS panel pro náročné uživatele.

Model P27T se mi dostal na stůl přibližně v polovině ledna. Za dva a půl měsíce jsem s tímto monitorem nasbíral nespočet zkušeností, o něž stojí za to se podělit.

Příjemně potěší hned po rozbalení

Metrové balení monitoru o hmotnosti necelých dvanácti kilogramů si vyloženě říká o přenášení ve dvou. Kromě veškeré potřebné kabeláže jsem nalezl monitor, ne příliš obvykle, ve složeném stavu. Stačilo jej pouze vytáhnout, postavit na stůl, připojit a zapnout. Žádné šroubování, zacvakání ani jiná činnost vyžadující jakékoliv nářadí.

65565_c3eda7bdda.jpg 
Stačí vytáhnout z krabice a začít používat, žádné šroubování ani skládání
 

K monitoru jsou standardně přibaleny téměř všechny využitelné propojovací kabely. V balení nalezneme D-Sub, DVI-D, DisplayPort, audio, USB i napájecí kabel. Jediný prvek, který lze ve výbavě postrádat, je absence HDMI kabelu. Balení obsahuje také CD s manuály a ovladači. Dle informací z technické podpory by mělo obsahovat také podrobnou uživatelskou příručku. V mém balení bohužel nebyla, dle vyjádření obchodu z důvodu nákupu jednoho z prvních kusů v ČR.

Poklona zákaznické podpoře

S absencí příručky je spojená má zkušenost s technickou podporou Fujitsu. Jednou větou – s podobným přístupem jsem u neplacené podpory dosud nesetkal. Po několika dnech používání jsem měl nejasnosti ve třech bodech užívání, tudíž jsem položil dotaz v angličtině německému zastoupení Fujitsu. Email s dotazem jsem odeslal v pátek. Následující pondělí ráno dorazila odpověď z německého zastoupení, a o dvě hodiny později přišla reakce české pobočky s přiloženou uživatelskou příručkou v PDF. Za další tři hodiny mne telefonicky kontaktoval zástupce Fujitsu, zda-li mi zpráva dorazila a jestli jsem vše pochopil.

Bílý elegán pro náročné

Ale zpět k monitoru samotnému. Model P27T, jak už označení napovídá, disponuje uhlopříčkou 27 palců. Viditelná úhlopříčka je přesných 68,5 cm, na této ploše dokáže LCD vykreslit téměř čtyři milióny obrazových bodů. Připojení rozhraním DVI-D nebo DisplayPort umožní využít nativní rozlišení 2560 × 1440 bodů. WQXGA rozlišení na dané ploše zajišťuje velmi jemný obraz. Rozteč bodů obrazovky je 0,2331 mm. V případě použití D-Sub rozhraní je rozlišení limitováno na maximum 1680 × 1050 bodů.

IMG_0458.JPG 
Fujitsu P27T-6 rozhodně na stole ostudu neudělá
 

Dle specifikace je monitor opatřen panelem s vnitřním desetibitovým zpracováním barev, díky čemuž dokáže zobrazit více než jednu miliardu barev a jeho gamut pokrývá 102 % standardu NTSC. Udávaná doba odezvy GTG je 6 ms, praktické měření však ukázalo hodnoty vyšší.

Kouzelný přepínač

Na zadní straně nalezneme kromě konektorů datových rozhraní také novinku – „0 W switch“. Nenápadný černý vypínač se stará o opravdu nulovou spotřebu monitoru v pohotovostním režimu. Po několika měsících užívání jsem začal přemýšlet nad pointou vypínače. Pokud jej přepnete do polohy 0 W, má vypnutý monitor opravdu nulovou spotřebu, ovšem lze jej „probudit“ jen pomocí DVI nebo DisplayPort rozhraní. Toto by bylo pochopitelné, pokud by nebylo nutné přepínat na HDMI rozhraní manuálně. Jediný smysl tohoto vypínače tedy spatřuji ve využijí LCD jako velmi drahé televize připojené k DVB-T tuneru či DVD pomocí HDMI kabelu.

IMG_0479.JPG 
Kouzelný přepínač aktivující nulovou spotřebu v pohotovostním režimu
 

Dokonalý? Nikoliv

Drobná vada na kráse, kterou je nutnost manuální volby jedné ze dvou skupin vstupů, se může velmi rychle stát neuvěřitelně nepohodlnou vlastností. Monitor automaticky detekuje přítomnost signálu na rozhraních DVI, D-Sub a DisplayPort. Pokud zjistí signál na jednom z portů, automaticky jej zobrazí. To vše ovšem za předpokladu, že jste nezměnili vstup manuálně na jeden ze dvou HDMI portů. V takovém případě se nedočkáte žádné reakce. Stejná situace platí i obráceně, pokud sledujete HDMI signál, následně jeho zdroj vypnete a připojíte například DVI, monitor zůstane opět v pohotovostním režimu.

IMG_0476.JPG 
Nadstandardní konektivita, bohužel bez schopnosti automické detekce signálu na HDMI rozhraní
 

Zvládne jakýkoliv video signál

Použití monitoru jako zobrazovacího zařízení k set top boxu či DVD přehrávači rozhodně nebude bránit podpora video formátu. Monitor podporuje u HDMI a DisplayPort rozhraní všechny standardní rozlišení a to jak progresivně, tak prokládaně. Konkrétně jsou podporovány režimy 720 × 480, 720 × 576, 1280 × 720 (p) a 1920 × 1080 (p/i).

USB, PIVOT i reproduktory

Model P27T disponuje také dvouportovým USB hubem. Zdířky USB se nachází na levé straně monitoru a jsou poměrně dobře přístupné. Jako velmi užitečnou jsem shledal vlastnost, kdy tyto USB odpojí napájení, v případě, že monitor přejde do režimu 0 W spotřeby. Tohoto paradoxu jsem využil pro připojení bezdrátové myši, jejíž pohybem již nemohu nechtěně probudit PC z režimu spánku.

 

C1797_P27T-6_IPS_back_oS_hi.jpgIMG_0467.JPG 
Velmi vhodně umístěný USB hub

Na zadní straně panelu naleznete 3,5mm stereo jack pro připojení integrovaných reproduktorů. Monitor disponuje dvěma 2W reproduktory, jejíž hlasitost lze regulovat pomocí OSD nabídky.

Poněkud sporná, avšak nutná ke zmínění, je podpora funkce PIVOT. Monitor lze otočit o 90° ve směru otáčení hodinových ručiček. Otáčením LCD se automaticky přizpůsobuje také OSD nabídka. Spornou tuto vlastnost shledávám z hlediska velikosti panelu – přeci jen využití 60cm obrazu o 2560 bodech na výšku je i pro mou fantazii poměrně moc.

 

65568_c3eda7bdda.jpgIMG_0465.JPG 
Monitor podporuje také PIVOT mód, vytažení je blokováno nenápadnou západkou

Vypálené body vás už nebudou trápit

Pravděpodobně by bylo vhodnější napsat vypálený bod. Ano, i na poli záruky na vadné body se řadí P27T mezi elitní monitory. Fujitsu garantuje u tohoto LCD žádný vadný pixel či sub-pixel. Pokud tedy nyní zpozoruji na svém monitoru byť jediný vypálený bod, mohu jej bez námitek reklamovat.

Díky velké uhlopříčce a použité zobrazovací technologii nepatří monitor v provozu k nejúspornějším. Při měření ukázal wattmetr maximální spotřebu necelých 130 W. Při běžném užívání po kalibraci na 150 cd/m² dosáhla spotřeba průměrné hodnoty 81 W. Přeměřování „kouzelného“ spínače 0 W nepřineslo žádné překvapení, pokud je aktivován, nemá monitor žádnou spotřebu elektrické energie, pokud je vypnut činí pohotovostní spotřeba 0,3 W.

Pokračování 2 / 4

OSD nabídka, ECO mód

Nabídka monitoru je obsáhlá a přesto přehledná, ovšem místy nedotažená. Některé položky jsou v určitých režimech neaktivní a nikde není zmínka o způsobu, jakým neaktivní položky zpřístupnit. Jeden z problémů, které jsem řešil s technickou podporou Fujitsu, bylo právě OSD menu a přístup k určitým funkcím.

Nabídka OSD téměř na výbornou

Ovládání OSD je dynamické, funkce tlačítek se mění v závislosti na zvolené části menu. Většinou je procházení nabídek intuitivní, ovšem několikrát jsem narazil na velice nelogický paradox.

Jas/Kontrast

První nabídka je určena pro standardní nastavení parametrů obrazu jakými jsou jas, kontrast a úroveň černé. V této nabídce také naleznete možnost aktivace senzoru okolního světla, který je umístěn v horní části monitoru a stará se o automatické přispůsobení intenzity podsvětlení intenzitě okolního osvětlení.

IMG_0466.JPG 
Senzor pro automatickou regulaci intenzity podsvícení panelu

V případě zvolení některého z předdefinovaných profilů (sRGB, AdobeRGB) je v této nabídce k dispozici pouze možnost regulace jasu.

Režim

V druhé nabídce lze zvolit jeden z provozních režimů monitoru. K dizpocici jsou D-Mode, Kancelář, Foto a Video režimy. Zatímco D-Mode aktivuje dynamický kontrast, Foto a Video režim rozšíří barevný gamut. Toto rozšíření ovšem neposkytuje příliš věrné barvy. Pro seriózní použití doporučuji použití režimu kancelář v kombinaci s kalibrační sondou.

Úprava obrazu

Při vstupu digitálního signálu je k dispozici pouze možnost úpravy ostrosti obrazu a způsob interpolace vstupních dat. Na výběr je mezi zobrazením 1:1, interpolací na celou plochu monitoru a zachováním poměru stran signálu. Při použití analogového vstupního signálu, lze nastavit všechny standardní parametry.

Audio

Čtvrtá nabídka je určena pro ovládání integrovaných reproduktorů. Regulovat lze jejich hlasitost, případně je lze úplně vypnout.

Barva

Patrně nejdůležitejší nabídka pro náročnější uživatele. K dispozici máme hned 5 přednastavených profilů (sRGB, 6500 K, 7500 K, 9300 K, AdobeRGB), možnost zobrazení nativního gamutu a samozřejmě možnost manuální nastavení jednotlivých barevných složek.

Nastavení

V této nabídce naleznete obecná nastavení monitoru jakými jsou jazyk, volba vstupu (lze provést i bez nutnosti aktivace OSD), čas vypnutí OSD případně možnost provést tovární nastavení.

Informace

Poslední nabídka zobrazí všechny informace, které monitor o sobě . Lze zde zjistit výrobní číslo monitoru, aktivní vstup, rozlišení vstupního signálu, zvolený barevný profil, provozní režim a stav funkcí dynamického konstrastu a automatické regulace jasu.

Ekologické tlačítko

Mimo tlačítek, která jsou na monitorech obvyklá, naleznete na P27T-6 také zeleně popsané tlačítko ECO. Jedná se opravdu o možnost aktivace ekologického módu, respektive snížení spotřeby. Po stisku tlačítka monitor sníží svůj jas a stavová dioda změní barvu z modré na zelenou. Po opětovném stiknutí se monitor přepne do přednastaveného neekologického režimu.

Funkce ECO módu mi v použité formě přijde jako neužitečná, jelikož není možné uživatelsky definovat úroveň jasu pro ECO, ani pro normální režim.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, kalibrace, gamut

Samostatnou kapitolu recenze jsem se rozhodl věnovat kalibraci barev a přednastaveným hodnotám panelu. Veškeré níže popisované kalibrace jsou provedeny pomocí sondy LaCie blue eye a příslušného kalibračního software LaCie. V době kalibrací byl monitor nastaven na nativní rozlišení 2560 × 1440 bodů a byl připojen DVI-D rozhraním.

Kalibrace byla prováděná v režimu „Kancelář“, který jako jediný umožňuje upravit veškerá potřebná nastavení. Více informací o režimech monitoru a OSD nabídce je popsáno v předcházející kapitole.

AdobeRGB – žádný problém

Jako první jsem provedl měření panelu s dodaným ICC profilem s veškerým nastavením v továrních hodnotách. Tento profil i nastavení se ukázaly být nevhodné, maximální odchylka deltaE dosáhla hodnoty 20,3 a to převážně v oblasti červené a modré barvy.

 preed1.pngcosy.png
Hodnoty naměřené před kalibrací vykazují vysoké odchylky
 

Následovala kalibrace na 120, 150, 180 a 210 cd/m². Výsledky můžete vidět v níže připojených tabulkách. Výsledky kalibraci ukazují na fakt, že monitor dokáže plně zobrazit nejen barevný prostor sRGB, ale s velké části se kryje s barevným prostorem AdobeRGB, který, obzvláště v hodnotách zelené, dokonce lehce přesahuje. Tento fakt lze připsat integrovanému, desetibitovému, vnitřnímu zpracování barev.

 120cd.png120cd ÔÇô kopie.png
Naměřené hodnoty po kalibraci na úroveň jasu 120 cd/m²
 150cd.png150cd ÔÇô kopie.png
Naměřené hodnoty po kalibraci na úroveň jasu 150 cd/m²
 180cd.png180cd ÔÇô kopie.png
Naměřené hodnoty po kalibraci na úroveň jasu 180 cd/m²
 210cd.png210cd ÔÇô kopie.png
Naměřené hodnoty po kalibraci na úroveň jasu 210 cd/m²
 

Věrnost barev se s vyšší úrovni jasu zvyšuje, nejlepších hodnot jsem dosáhl při kalibraci na hodnotu 210 cd/m², kdy hodnoty deltaE dosáhly hodnot 0,2/0,7 (průměrná/maximální odchylka). 

 Odchylky naměřené při jednotlivých kalibracích (cílová teplota 6500 K)
Cílový jasNaměřený jasNaměřená teplotaOdchylka deltaE (průměrná/maximální)
 120 cd/m² 121 cd/m² 6494 K (0,4/0,7)
 150 cd/m² 150 cd/m² 6392 K (0,5/1,2)
 180 cd/m² 180 cd/m² 6579 K (0,3/0,7)
 210 cd/m² 202 cd/m² 6509 K (0,2/0,7)

 

Pokračování 4 / 4

Technické specifikace, fotogalerie

Kompletní fotogalerie

65565_c3eda7bdda.jpg 65568_c3eda7bdda.jpg C1797_P27T-6_IPS_back_oS_hi.jpg
IMG_0458.JPG IMG_0461.JPG IMG_0465.JPG
IMG_0466.JPG IMG_0467.JPG
IMG_0476.JPG IMG_0479.JPG IMG_0475.JPG
 Technická specifikace Fujitsu P27T-6
 Technologie panelu: IPS
 Úhlopříčka: 27" (68,6 cm)
 Nativní rozlišení: 2560 × 1440 bodů
 Velikost bodu: 0,233 mm
 Kontrast: Typický: 1000:1
 Dynamický: 20 000:1
 Jas: 350 cd/m2
 Doba odezvy: GTG: 6 ms
 Barevný gamut: 102% NTSC
 Počet barev: 1,07 miliardy barev
 Frekvence: Horizontální: 27-100 Hz
 Vertikální: 50-75 Hz
 Úhly pohledu: Horizontální: 178°
 Vertikální: 178°
 Spotřeba: EPA nastavení: 75 W
 Maximální jas: 110 W
 Úsporný: 0 W
 Vstupy: DisplayPort
 VGA D-Sub
 DVI-D
 2× HDMI 
 4× USB 2.0 (1× upstream)
 Další vlastnosti: Držák na stěnu VESA 100mm
 Stereo reproduktory 2× 2 W
 USB Hub (4× downstream)
 Stojan: Výškové nastavení: 125 mm
 Úhel naklopení: -5° až +35°
 Úhel natočení: 340°
 Funkce pivot (90°)
 Rozměry: S podstavcem: 646 × 416 × 252 mm
 Bez podstavce: 646 × 392 × 90 mm
 Hmotnost: 10,2 kg
 Certifikáty: TCO 03, RoHS, WEEE
 Obsah balení: USB A-B kabel, DVI-D kabel, D-Sub kabel,
 DisplayPort kabel, 3,5mm jack - jack audio kabel
 Záruka vadných pixelů: P27T-6 disponuje garancí 0 vadných bodů
 Cena: 16 500 Kč
 Úvodní fotografie: Tomáš Vrabec, model: Hana Slichová

Určitě si přečtěte

Články odjinud