Fujitsu P27T-6: vstupte mezi elitu v bílém

3. dubna 2011
TWEET SDÍLET
Kvalitní S-IPS panel s trubicovým podsvícením. Desetibitové zpracování barev, automatická regulace jasu. To vše zabaleno do elegantního bílého rámu.

Počátkem letošního roku představila společnost Fujitsu několik nových LCD displejů. Poměrně početná šestá generace produktů nabídla nejen novější verze již dříve prodávaných modelů, ale zároveň přinesla jednu absolutní novinku – sedmadvacetipalcový a cenově dostupný S-IPS panel pro náročné uživatele.

Model P27T se mi dostal na stůl přibližně v polovině ledna. Za dva a půl měsíce jsem s tímto monitorem nasbíral nespočet zkušeností, o něž stojí za to se podělit.

Příjemně potěší hned po rozbalení

Metrové balení monitoru o hmotnosti necelých dvanácti kilogramů si vyloženě říká o přenášení ve dvou. Kromě veškeré potřebné kabeláže jsem nalezl monitor, ne příliš obvykle, ve složeném stavu. Stačilo jej pouze vytáhnout, postavit na stůl, připojit a zapnout. Žádné šroubování, zacvakání ani jiná činnost vyžadující jakékoliv nářadí.

Klepněte pro větší obrázek 
Stačí vytáhnout z krabice a začít používat, žádné šroubování ani skládání
 

K monitoru jsou standardně přibaleny téměř všechny využitelné propojovací kabely. V balení nalezneme D-Sub, DVI-D, DisplayPort, audio, USB i napájecí kabel. Jediný prvek, který lze ve výbavě postrádat, je absence HDMI kabelu. Balení obsahuje také CD s manuály a ovladači. Dle informací z technické podpory by mělo obsahovat také podrobnou uživatelskou příručku. V mém balení bohužel nebyla, dle vyjádření obchodu z důvodu nákupu jednoho z prvních kusů v ČR.

Poklona zákaznické podpoře

S absencí příručky je spojená má zkušenost s technickou podporou Fujitsu. Jednou větou – s podobným přístupem jsem u neplacené podpory dosud nesetkal. Po několika dnech používání jsem měl nejasnosti ve třech bodech užívání, tudíž jsem položil dotaz v angličtině německému zastoupení Fujitsu. Email s dotazem jsem odeslal v pátek. Následující pondělí ráno dorazila odpověď z německého zastoupení, a o dvě hodiny později přišla reakce české pobočky s přiloženou uživatelskou příručkou v PDF. Za další tři hodiny mne telefonicky kontaktoval zástupce Fujitsu, zda-li mi zpráva dorazila a jestli jsem vše pochopil.

Bílý elegán pro náročné

Ale zpět k monitoru samotnému. Model P27T, jak už označení napovídá, disponuje uhlopříčkou 27 palců. Viditelná úhlopříčka je přesných 68,5 cm, na této ploše dokáže LCD vykreslit téměř čtyři milióny obrazových bodů. Připojení rozhraním DVI-D nebo DisplayPort umožní využít nativní rozlišení 2560 × 1440 bodů. WQXGA rozlišení na dané ploše zajišťuje velmi jemný obraz. Rozteč bodů obrazovky je 0,2331 mm. V případě použití D-Sub rozhraní je rozlišení limitováno na maximum 1680 × 1050 bodů.

Klepněte pro větší obrázek 
Fujitsu P27T-6 rozhodně na stole ostudu neudělá
 

Dle specifikace je monitor opatřen panelem s vnitřním desetibitovým zpracováním barev, díky čemuž dokáže zobrazit více než jednu miliardu barev a jeho gamut pokrývá 102 % standardu NTSC. Udávaná doba odezvy GTG je 6 ms, praktické měření však ukázalo hodnoty vyšší.

Kouzelný přepínač

Na zadní straně nalezneme kromě konektorů datových rozhraní také novinku – „0 W switch“. Nenápadný černý vypínač se stará o opravdu nulovou spotřebu monitoru v pohotovostním režimu. Po několika měsících užívání jsem začal přemýšlet nad pointou vypínače. Pokud jej přepnete do polohy 0 W, má vypnutý monitor opravdu nulovou spotřebu, ovšem lze jej „probudit“ jen pomocí DVI nebo DisplayPort rozhraní. Toto by bylo pochopitelné, pokud by nebylo nutné přepínat na HDMI rozhraní manuálně. Jediný smysl tohoto vypínače tedy spatřuji ve využijí LCD jako velmi drahé televize připojené k DVB-T tuneru či DVD pomocí HDMI kabelu.

Klepněte pro větší obrázek 
Kouzelný přepínač aktivující nulovou spotřebu v pohotovostním režimu
 

Dokonalý? Nikoliv

Drobná vada na kráse, kterou je nutnost manuální volby jedné ze dvou skupin vstupů, se může velmi rychle stát neuvěřitelně nepohodlnou vlastností. Monitor automaticky detekuje přítomnost signálu na rozhraních DVI, D-Sub a DisplayPort. Pokud zjistí signál na jednom z portů, automaticky jej zobrazí. To vše ovšem za předpokladu, že jste nezměnili vstup manuálně na jeden ze dvou HDMI portů. V takovém případě se nedočkáte žádné reakce. Stejná situace platí i obráceně, pokud sledujete HDMI signál, následně jeho zdroj vypnete a připojíte například DVI, monitor zůstane opět v pohotovostním režimu.

Klepněte pro větší obrázek 
Nadstandardní konektivita, bohužel bez schopnosti automické detekce signálu na HDMI rozhraní
 

Zvládne jakýkoliv video signál

Použití monitoru jako zobrazovacího zařízení k set top boxu či DVD přehrávači rozhodně nebude bránit podpora video formátu. Monitor podporuje u HDMI a DisplayPort rozhraní všechny standardní rozlišení a to jak progresivně, tak prokládaně. Konkrétně jsou podporovány režimy 720 × 480, 720 × 576, 1280 × 720 (p) a 1920 × 1080 (p/i).

USB, PIVOT i reproduktory

Model P27T disponuje také dvouportovým USB hubem. Zdířky USB se nachází na levé straně monitoru a jsou poměrně dobře přístupné. Jako velmi užitečnou jsem shledal vlastnost, kdy tyto USB odpojí napájení, v případě, že monitor přejde do režimu 0 W spotřeby. Tohoto paradoxu jsem využil pro připojení bezdrátové myši, jejíž pohybem již nemohu nechtěně probudit PC z režimu spánku.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Velmi vhodně umístěný USB hub

Na zadní straně panelu naleznete 3,5mm stereo jack pro připojení integrovaných reproduktorů. Monitor disponuje dvěma 2W reproduktory, jejíž hlasitost lze regulovat pomocí OSD nabídky.

Poněkud sporná, avšak nutná ke zmínění, je podpora funkce PIVOT. Monitor lze otočit o 90° ve směru otáčení hodinových ručiček. Otáčením LCD se automaticky přizpůsobuje také OSD nabídka. Spornou tuto vlastnost shledávám z hlediska velikosti panelu – přeci jen využití 60cm obrazu o 2560 bodech na výšku je i pro mou fantazii poměrně moc.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Monitor podporuje také PIVOT mód, vytažení je blokováno nenápadnou západkou

Vypálené body vás už nebudou trápit

Pravděpodobně by bylo vhodnější napsat vypálený bod. Ano, i na poli záruky na vadné body se řadí P27T mezi elitní monitory. Fujitsu garantuje u tohoto LCD žádný vadný pixel či sub-pixel. Pokud tedy nyní zpozoruji na svém monitoru byť jediný vypálený bod, mohu jej bez námitek reklamovat.

Díky velké uhlopříčce a použité zobrazovací technologii nepatří monitor v provozu k nejúspornějším. Při měření ukázal wattmetr maximální spotřebu necelých 130 W. Při běžném užívání po kalibraci na 150 cd/m² dosáhla spotřeba průměrné hodnoty 81 W. Přeměřování „kouzelného“ spínače 0 W nepřineslo žádné překvapení, pokud je aktivován, nemá monitor žádnou spotřebu elektrické energie, pokud je vypnut činí pohotovostní spotřeba 0,3 W.

Témata článku: Technika, Testy, Příslušenství


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Lukáš VáclavíkPetr Urban
MastodonPodcast ŽivěTwitter
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

Lukáš Václavík
Příslušenství
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger