Fujifilm zvyšuje rozlišení a zvětšuje snímač

26. ledna 2008
TWEET SDÍLET
Fujifilm představil sedm nových digitálů, dva otvírají novou produktovou řadu, jeden je osazen větším snímačem

Záplava novinek posledních dnů pomalu končí, my vám dlužíme ještě přehled nových digitálů od Fujifilmu a Pentaxu. V následujícím textu najdete všechny digitály Fujifilmu pěkně pohromadě, přehled novinek od Pentaxe vám přineseme velmi brzy.

Fujifilm FinePix J10 a FinePix J50

Zcela nová řada kompaktů od Fujifilmu nese označení FinePix Jxx, podle prvních dojmů budou fotoaparáty velmi podobné A-řadě, možná ji i časem nahradí. Fotoaparáty jsouurčeny začínajícím uživatelům, čemuž odpovídá především jejich výbava. Krom expoziční automatiky zde najdete řadu scénických režimů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo FinePix J10, vpravo FinePix J50

Společným znakem obou digitálů je také 8Mpx rozlišení snímače (typ CCD), který tak produkuje obrázky velikosti 3 264 × 2 448 obrazových bodů. Velmi podobný je i rozsah nastavitelných citlivostí. U modelu J50 je to ISO 64 až ISO 1 600, druhý model J10 má rozsah citlivostí od ISO 64 do ISO 800.

Podstatným rozdílem je použitý objektiv, FinePix J50 má trojnásobný optický zoom s rozsahem ohnisek 38–113 mm a světelností F2,8–5,2. FinePix J10 disponuje pětinásobným transfokátorem, rozsah objektivu je tentokrát 37–185 mm při mírně horší světelnosti F3,2–4,8. Optické stabilizace se bohužel nedočkáme ani u jednoho z digitálů, k dispozici je pouze v elektronické podobě formou navýšení citlivosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo FinePix J10, vpravo FinePix J50

Druhým výraznějším rozdílem mezi oběma fotoaparáty je použitý displej, zatímco J50 má 2,5" displej s nízkým rozlišením 153 000 bodů, druhý model J10 má mírně větší 2,7" displej s rozlišením 230 000 obrazových bodů. Při pohledu na zadní stranu si jistě všimnete i odlišného uživatelského rozhraní, zatímco J50 má otočný volič expozičních režimů, u modelu J10 je tato nabídka ukryta v menu fotoaparátu.

Napájení obou modelů je v režii Li-Ion akumulátoru, snímky se pak ukládají volitelně na SD nebo na xD karty, pro které je připraven duální slot. Podle vyjádření zástupců Fujifilmu by měla být doporučená cena lidová, zatím bohužel nebyla stanovena, stejně tak ani datum uvedení na trh.

Fujifilm FinePix Z20fd

Inovace modelu Z10fd s sebou nese především navýšení rozlišení na 10 Mpx, což znamená velikost snímku 3 648 × 2 736 obrazových bodů. Design a konstrukce přístroje jsou shodné jako u předchůdce, malé změny se dočkal pouze kryt objektivu, na kterém je nyní výraznější prolis pro snazší otevření a držení.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv je o něco málo širší než u předchůdce, jeho rozsah je nyní 35–105 mm, světelnost objektivu zatím výrobce neoznámil. Citlivost snímače je volitelná v rozmezí ISO 64 až 1 600. Pro kompozici snímku je možné využít pouze displej s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 150 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Jelikož je digitál konstruován jako expoziční automat, najdeme zde místo pokročilých expozičních režimů celkem sedmnáct scénických režimů. Mezi nimi i elektronickou stabilizaci obrazu či detekci tváří.

Klepněte pro větší obrázek

O napájení se stará Li-Ion akumulátor, pro uložení snímků je připravena 45MB interní paměť nebo duální slot pro karty SD a xD.

Fujifilm FinePix F100fd

Řadu pokročilých kompaktů rozšířil Fujifilm o model F100, který je dalším v řadě po modelu F50. Ve fotoaparátu je použit nový snímač Super CCD HR VIII s rozlišením 12 Mpx. Zajímavý je rozsah citlivostí, se kterým výrobce přišel. V plném rozlišení je k dispozici rozsah ISO 64 až 3 200, při snížení rozlišení na 3 Mpx pak můžete využít další dva kroky citlivosti, a to ISO 6 400 a 12 800. Dobrou zprávou je přítomnost stabilizace obrazu, tentokrát v podobě plovoucího snímače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dalším příjemným překvapením je uváděný rozsah objektivu, který začíná na ohnisku 28 mm a končí na 140 mm, což zančí pětinásobný optický zoom. Dopodus byl v F-řadě k dispozici pouze trojnásobný zoom. Světelnost objektivu je F3,3–5,1.

Na rozdíl od svého předchůdce F50fd, je novinka pouze expozičním automatem bez priority clony či času. Místo toho je digitál vybaven čtrnácti scénickými režimy, jejichž volba se provádí v menu, na samotném těle totiž chybí obvyklý otočný volič režimů, jako tomu bylo u předchozích generací. Fotografie však napovídají, že křížový volič je pravděpodobně otočný, čímž by volič režimů jednoduše nahradil.

Klepněte pro větší obrázek

Displej má velikost 2,7" a jeho rozlišení je 230 000 obrazových bodů, pokrytí scény je 100%, pro ukládání snímků je vyhrazena interní 57MB paměť anebo slot na karty SD a xD. Mezi rozhraním pro komunikaci je také infraport, který jsme mohli najít u předchozích modelů.

Fujifilm FinePix S1000fd

Nový desetimegový ultrazoom byl představen jako nejmenší digitál s dvanáctinásobným optickým zoomem na světě. Ten má rozsah ohnisek 33–396 mm a světelnost F2,8–5,0, bohužel však není vybaven mechanickou stabilizací obrazu, k dispozici je pouze navýšení citlivosti.

Klepněte pro větší obrázek

Snímač velikosti 1/2,3" s rozlišením 10 Mpx produkuje snímky o velikosti 3 648 × 2 432 obrazových bodů, které se ukládají ve formátu JPEG. Videosekvence mají standardní VGA rozlišení a v průběhu natáčení bohužel není možné optický zoom používat. Standardní rozsah citlivostí je u tohoto přístroje ISO 64 až ISO 1 600, v režimu vysoká citlivost je k dispozici také ISO 3 200, rozlišení snímku však klesá na 3 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek

Digitál je osazen všemi pokročilými expozičními režimy, ty jsou navíc doplněny řadou scénických módů. Jejich výběr se porvádí otočným voličem na horní straně fotoaparátu. FinePix S1000 je osazen elektronickým hledáčkem velikosti 0,2" s rozlišením 200 000 bodů, jeho pokrytí je 94 %. Pokud nechcete používat hledáček, pak je k dispozici displej veliksoti 2,7" s rozlišeníém 230 000 obrazových bodů a 100% pokrytím.

O napájení se satrá čtveřice AA baterií, pro ukládání snímků je k dispozici opět duální slot na paměťové karty SD a xD. Novinkou v S-řadě je přidání infraportu mezi komunikační rozhraní (USB, AV).

Fujifilm FinePix S8100fd

Po vzoru konkurenčních fotoaparátů se Fujifilm rozhodl pro malý upgrade svého osmnáctinásobného ultrazoomu. Původní model FinePix S8000fd s rozlišením 8 Mpx, byl mírně inovován. Výsledkem je model s označením FinePix S8100fd, který se liší pouze v rozlišení snímače, které narostlo o dva megapixely.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Všechny ostatní parametry zůstaly zachovány: objektiv s rozsahem 27–486 mm a světelností F2,8–5,4; stabilizace obrazu, 2,5" displej a elektronický hledáček.

Fujifilm FinePix S100fs

Poslední novinkou z řad Fujifilmu je nástupce modelu S9600, který zachovává původní velikost snímače 2/3" (Super CCD HR) a zvyšuje rozlišení na 11,1 Mpx. Velikost snímků je tedy 3 840 × 2 880 obrazových bodů. Snímky je možné ukládat ve formátu JPEG anebo v nekomprimovaném RAWu (RAF).

Klepněte pro větší obrázek

Druhým zajímavým parametrem je objektiv s 14,3× optickým zoomem a rozsahem ohnisek 28–400 mm při dobré světelnosti F2,8–5,3, maximální hodnorta clonového čísla jena obou koncích objektivu F11. U tohoto modelu je naštěstí k dispozici mechanická stabilizace obrazu v podobě plovoucích čoček v objektivu. Zoom se ovládá ručně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozsah citlivostí je standardní ISO 64 až 1 600, další kroky (ISO 3 200 a 6 400) jsou k dispozici pouze při snížení rozlišení na 6 Mpx, poslední hodnotu citlivosti ISO 10 000 je možné použít pouze při 3Mpx rozlišení. Samozřejmostí je plná ráže pokročilých režimů expozice, doplněná scénickými módy,včetně simulace filmového materiálu a dvou pozic uživatelského nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Detailnější informace o elektronickém hledáčku výrobce bohužel neuvolnil. Hlavní LCD panel má velikost 2,5" a rozlišení 230 000 bodů, konstruován je jako výklopný, podobně jako tomu bylo u modelu S9600.

Energii dodává digitálu Li-Ion akumulátor, fotografie lze ukládat do 25MB paměti nebo na paměťovou kartu SD/xD. Přenos snímků je možný přes USB 2.0 nebo pomocí infraportu.

Témata článku: Technika, Fujifilm, První pohled


Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software