Fujifilm XF 50mm F1.0 R WR supersvětelný objektiv do 45 000 Kč

8. září 2020
TWEET SDÍLET

Zatímco v minulosti zuřila mezi výrobci fotoaparátů bitva zejména v oblasti rozlišení snímače, dnes se válčí především na poli objektivů. S příchodem nových systémových fotoaparátu a nových bajonetů se objevila také možnost vyrábět menší a světelnější skla, než tomu bylo v minulosti.

Společně s uvedením modelové řady Nikon Z, představil Nikon také záměr vyrobit velmi světelný objektiv – NIKON Z 58 mm f/0,95 S Noct – který měl být výstavním kouskem nového systému Z. Co ale Nikon zapomněl uvést, byl fakt, že tento objektiv bude mít pouze manuální ostření a jeho cena je nastavena na 215 000 Kč. V ten okamžik, přestal být objektiv pro valnou většinu zákazníků zajímavý

S mnohem menšími tanečky byl představen nový Fujifilm XF 50 mm F1.0 R WR, který je aktuálně nejsvětelnějším objektivem v nabídce firmy. Původně to měl být objektiv s ohniskem 33 mm, avšak jeho velikost by byla obrovská, a proto se firma rozhodla raději prodloužit ohnisko, aby byla zachována přenositelnost objektivu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Novinka má tedy ohnisko 50 mm a optická konstrukce čítá 12 čoček v 9 skupinách, navíc zahrnuje jeden asférický prvek a dvojici čoček z ED skla. CLona pracuje s 9 lamelami a zaclonit je možné až na F16. V kombinaci s bezzrcadlovkami X-Pro 3 a X-T4 je s objektivem možné ostřit i při osvětlení -7 EV, tedy prakticky ve tmě, a to samozřejmě automaticky.

Objektiv samotný váží 845 gramů a je odolný vůči prachu, vlhkosti a teplotám do -10°C. A to nejlepší nakonec cena objektivu je necelých 43 000 Kč, tedy čtyřikrát méně než v případě Nikonu – uznávám, že ten je určen pro plnoformátový snímač, ovšem nezapomínejme na nutnost ručního ostření.

Témata článku: Technika, Objektivy, Příslušenství, Fujifilm, Objektivy na Heureka.cz


20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Jak na fotky ze surových RAW dat

Jak na fotky ze surových RAW dat

Obrazových formátů, které se používají v oblasti digitální fotografie není mnoho, v zásadě se můžeme setkat s nejběžnějším JPEGem, kterému sekunduje bezztrátový formát RAW. Pro jeho úpravu je však třeba speciální software.

Petr Březina
Fotoškola