Fujifilm XF 50mm F1.0 R WR supersvětelný objektiv do 45 000 Kč

8. září 2020
TWEET SDÍLET

Zatímco v minulosti zuřila mezi výrobci fotoaparátů bitva zejména v oblasti rozlišení snímače, dnes se válčí především na poli objektivů. S příchodem nových systémových fotoaparátu a nových bajonetů se objevila také možnost vyrábět menší a světelnější skla, než tomu bylo v minulosti.

Společně s uvedením modelové řady Nikon Z, představil Nikon také záměr vyrobit velmi světelný objektiv – NIKON Z 58 mm f/0,95 S Noct – který měl být výstavním kouskem nového systému Z. Co ale Nikon zapomněl uvést, byl fakt, že tento objektiv bude mít pouze manuální ostření a jeho cena je nastavena na 215 000 Kč. V ten okamžik, přestal být objektiv pro valnou většinu zákazníků zajímavý

S mnohem menšími tanečky byl představen nový Fujifilm XF 50 mm F1.0 R WR, který je aktuálně nejsvětelnějším objektivem v nabídce firmy. Původně to měl být objektiv s ohniskem 33 mm, avšak jeho velikost by byla obrovská, a proto se firma rozhodla raději prodloužit ohnisko, aby byla zachována přenositelnost objektivu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Novinka má tedy ohnisko 50 mm a optická konstrukce čítá 12 čoček v 9 skupinách, navíc zahrnuje jeden asférický prvek a dvojici čoček z ED skla. CLona pracuje s 9 lamelami a zaclonit je možné až na F16. V kombinaci s bezzrcadlovkami X-Pro 3 a X-T4 je s objektivem možné ostřit i při osvětlení -7 EV, tedy prakticky ve tmě, a to samozřejmě automaticky.

Objektiv samotný váží 845 gramů a je odolný vůči prachu, vlhkosti a teplotám do -10°C. A to nejlepší nakonec cena objektivu je necelých 43 000 Kč, tedy čtyřikrát méně než v případě Nikonu – uznávám, že ten je určen pro plnoformátový snímač, ovšem nezapomínejme na nutnost ručního ostření.

Témata článku: Objektivy, Technika, Příslušenství, Fujifilm, Objektivy na Heureka.cz