Fujifilm X100V přichází s novým čipem, inovovaným objektivem i autofokusem

Modelová řada retro kompaktů vybavených firemním X-Trans snímačem formátu APS-C, hybridním hledáčkem a pevným světelným objektivem existuje na trhu již takřka deset let. Pátá generace linie „X100“ nese přídomek „Vé“ a přináší zásadní změny jak v hardwarové, tak softwarové výbavě.

Klepněte pro větší obrázek

Novinka dostala do vínku nový snímač vypůjčený od profi bezzrcadlovky X-Pro 3 a přepracovaný objektiv, hledáček i displej. Nově je podporováno 4K video, navýšena byla rychlost sériového snímání a také výdrž baterie.

Fujifilm X100V je osazen poslední generací APS-C snímače X-Trans BSI-CMOS 4, proto má vyšší rozlišení než předchůdce, a to 26,1 Mpx. Novému čipu sekunduje inovovaný objektiv. Jeho parametry sice zůstaly neměnné – nabídne přepočtenou ohniskovou vzdálenost 35 mm při světelnosti F2 – jeho optické kvality by však měly být lepší: s detailnější a ostřejší kresbou po celé ploše záběru, a to i na nejkratší zaostřitelné vzdálenosti (10 cm).

Klepněte pro větší obrázek

Díky novému procesoru se navýšil výkon fotoaparátu – v sérii nyní dokáže zaznamenat až 11 sn./s, přičemž vyrovnávací paměť pojme 38 JPEGů a 17 RAWů. V ořezovém režimu (1,25×) s aktivovanou elektronickou závěrkou zvládne Fujifilm X100V pořídit dokonce 30 sn./s.

Vylepšen byl také hybridní systém autofokusu, který má nyní k dispozici 425 ostřicích bodů a dokáže ostřit až do -5 EV, tedy takřka v úplné tmě. Nechybí ani funkce sledování obličeje a očí. Pro rychlejší ostření je k dispozici AF limiter, s nímž můžete specifikovat rozsah vzdáleností, v jehož rámci bude automatické ostření fungovat.

Fujifilm zapracoval i na výbavě pro natáčení videa. Poprvé v této modelové řadě je podporován videozáznam ve 4K rozlišení. Maximální snímková frekvence 4K videa činí 30 sn./s, ve Full HD je maximem 120 sn./s, užít si tedy můžete i zpomaleného záznamu. Přes HDMI výstup je podporováno též externí nahrávání s 10bitovými barvami a kódováním 4:2:2. K bezdrátové komunikaci je k dispozici WiFi a Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát podporuje všechny tradiční fotografické režimy od plné automatiky po plný manuál, jako i různé druhy bracketingu: ISO, WB, expozice, dynamického rozsahu, ostření aj. Nezbytností jsou i tradiční obrazové profily simulující starý kinofilmový materiál či imitace filmového zrna.

Změn doznal také hledáček a zadní displej. Hybridní hledáček, tzn. elektronický a optický v jednom, využívá nyní místo technologie LCD panel OLED s vyšším rozlišením 3 690 000 bodů a zvětšením 0,66×. Optická varianta (OVF) nabídne zvětšení 0,52× s pokrytím 95 % záběru. Při focení přes OVF lze aktivovat elektronický náhled. Zadní 3" displej je nově nejen dotykový, ale i výklopný (nahoru a dolů), s 1 620 000 bodů je navíc také detailnější.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání přístroje zůstává beze změny. Na těle fotoaparátu po vzoru analogových předchůdců najdeme dvojici otočných ovladačů pro nastavení expozičního času a korekci expozice, nechybí dva příkazové voliče a prstenec na objektivu sloužící k ovládání clony. Místo 4směrného voliče zaujal na zadní straně multifunkční joystick. Rozhraní zahrnuje konektor pro externí mikrofon či dálkovou spoušť, port USB-C 3.1 a vstup pro microHDMI.

Fotoaparát je prémiové utěsněn proti nepřízni počasí. O napájení se stará li-ion akumulátor s navýšenou avizovanou výdrží 420 (při focení přes OVF), respektive 350 (přes EVF) snímků na jedno nabití. Novinka měří 128 × 74,8 × 53,3 mm a váží 478 g. Fujifilm X100V se začne prodávat na konci února ve dvou barevných variantách – černé a stříbrné. Cena byla stanovena na 1 400 USD.

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Příslušenství, Kompaktní fotoaparáty, Fujifilm, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz