Fujifilm X10: Rozkošně stylový kompakt pro náročné

Fujifilm X10: Rozkošně stylový kompakt pro náročné

Nedlouho poté, co na trh připutoval toužebně očekávaný (ovšem ne už tak vřele přijatý) Fujifilm X100, doprovází tuto laskominu pro ty nejvybíravější levnější bratříček Fujifilm X10.

Čerstvá novinka, jejíž cenu ve Fuji stanovili na šest set dolarů, má se svým předchůdcem spoustu společného – potěší zejména ty, kterým u X100 vadilo „pevné sklo“. Má totiž zoomový objektiv, který sice není tolik širokoúhlý, ovšem rozsahem 28 až 112 mm to bohatě vyvažuje nabízenou variabilitou.

Co potěší ještě víc, je skvělá světelnost v celém rozsahu F2,0–2,8, kterou oceníte zejména na delším ohnisku. „Teleobjektiv“ v kovovém válci je tvořen 11 skleněnými členy v devíti skupinách, disponuje novým typem optického stabilizátoru a makro zvládá od 1 cm.

fuji-x10-01.jpg 
Fujifilm X10

Solidní „retro“ dojem vyvolávající pocit, jako byste v ruce drželi foťák z dob, kdy jste s jedním modelem spokojeně vydrželi celé roky a nebylo třeba zahlcovat se nepřetržitým přílivem novinek, které se přežijí dřív, než skončí jejich záruční doba, vyvolává nejen odolné magnéziové tělo ve špičkovém designu, ale také kvalitní optický hledáček a možnost ručního zoomování kovovým prstencem u objektivu.

Je tu jenom menší senzor

Oproti X100 však v X10 nečekejte velký senzor typu APS-C. Levnější varianta jej nahrazuje novým snímačem EXR-CMOS o rozměru 2/3“ – jen rozlišení zůstává na 12 MPix. Vyznačuje se ale vysokou rychlostí: dvanáctimegapixelových snímků v nejvyšší kvalitě (L) zvládne pořídit až sedm za sekundu, při snížené kvalitě (M) udělá za stejnou dobu 10. Rychlý procesorový systém pomáhá také s ostřením, pro které využívá 49bodový autofokus. Vysokou kvalitu nabídne také v oblasti videa – s formátem 1080p je pro změnu lepší než X100, která měla ještě „pouze“ 720p.

fuji-x10-02.jpg fuji-x10-03.jpg
Fujifilm X10
 

Při focení pomůže inteligentní automatika EXR-Auto, zajišťující výběr nejvhodnějšího nastavení podle 99 přednastavených variací. Automatický je zde také režim ISO, pracující v rozsahu ISO 100 až 3200, s možností manuálního rozšíření až na technicky hůře přijatelných ISO 12 800.

Profesionálové ocení devět způsobů pro vyvážení bílé barvy, ti, kdo si rádi hrají, pak jistě i přednastavené režimy simulující efekt starých barevných filmů, například Velvia, Provia, Astia apod., které byly ve své době pro použité tónování velmi populární.

Z dalších funkcí stojí určitě za zmínku vestavěný manuálně ovládaný blesk s dosahem až 7 metrů (při ISO 800), LCD monitor s úhlopříčkou 2,8“ a rozlišením 460 tisíc pixelů se 100% pokrytím scény, elektronická „vodováha“, histogram, automatický bracketing expozice, ISO a dynamického rozsahu a podpora formátu RAW, jenž lze zpracovat přímo ve fotoaparátu.

Na Fujifilm X10 je už nyní radost pohledět. O to zvědavější jsme na první testovací snímky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud