Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

7. října 2019
TWEET SDÍLET
V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

Plusy

  • výborná obrazová kvalita, zejména ve formátu JPEG, nízká úroveň šumu i na vyšších citlivostech
  • pokročilé videofunkce (4K video, F-Log, 10bitový 4:2:2 výstup přes HDMI)
  • dostatečná nabídka externích ovládacích prvků a responsivní výklopná multidotyková obrazovka
  • kompaktní provedení a nízká váha, solidní kovová konstrukce a povedený retro design
  • široké možnosti uživatelského nastavení (ovládačů, obrazového výstupu, ostření aj.)

Minusy

  • absence mechanické stabilizace v těle
  • sledování objektu/tváře/oka u rychlejšího pohybu zaostává
  • pro plynulý obraz v hledáčku nutno aktivovat režim zvýšeného výkonu
  • horší ergonomie jakožto úlitba kompaktnímu designu a nízké váze
  • umístění některých ovladačů (tlačítka Rychlé menu a Fn)
9/10
Hodnocení

​Top modelem APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu je tohoto času model X-T3. Fujifilm X-T30, jakožto odlehčená varianta stájové jedničky, patří do tzv. střední třídy fotoaparátů, jejichž cílovou skupinou jsou pokročilí fotografové, kteří požadují vysoký výkon za vstřícnou cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Dovolím si říct, že tento požadavek testovaný fotoaparát splňuje. Rozdíl mezi vlajkovou lodí a nižším modelem X-T30 navíc není nijak propastný, oba přístroje se liší vlastnostmi, které nemusejí být vnímány jako zásadní. Fujifilm X-T3 nabízí navíc „pouze“ lepší výbavu pro natáčení videa, větší a detailnější hledáček, propracovanější ergonomii, duální slot pro paměťové karty a utěsnění proti povětrnostním vlivům.

Konstrukce solidní, a přesto kompaktní a lehká

Design fotoaparátů Fujifilm obecně patří k těm nejzdařilejším. Zatímco „ikséčka“ jsou umnou napodobeninou kinofilmových dálkoměrů, modelová řada X-T vzhledově navazuje na staré analogové zrcadlovky Fujica, s výrazným středovým výstupkem pro hledáček, a od svých předchůdců si bere také systém externího ovládání se samostatným kruhovým voličem pro nastavení expozičního času.

S takovýmto rodokmenem nás u Fujifilmu X-T30 o to více mile překvapí kompaktní, přestože velmi solidní, provedení s rozměry 118,4 × 82,8 × 46,8 mm a v nízkou váhou 383 gramů (s kartou a baterií). Ve srovnání s vlajkovou lodí systému, jež váží 539 gramů, se jedná o opravdu skladný a lehounký přístroj. Ovšem… kompaktnost je logicky vykoupena horší ergonomií. Zejména velkorucí uživatelé mohou žehrat na titěrnost rollerů a tlačítek, jakož i na malou hloubku předního gripu.

Ovládání po vzoru analogových zrcadlovek

Ovládání fotoaparátů Fujifilm je inspirované analogovými přístroji minulého století. Volič fotorežimů byste tedy na těle přístroje hledali marně, přítomna je pouze páčka určená k přepínání mezi automatickým a prioritním (A, S), resp. ručním (M) módem. Zda pracujete v režimu priority clony, nebo priority času, popřípadě v plném manuálu záleží na tom, které ovládací prvky „zapojíte do hry“.

Klepněte pro větší obrázek

Zcela zásadní je v tomto směru poloha kruhového ovladače s nastavením času expozice. Systém funguje stejně jako u námi dříve testovaného Fujifilmu X-E3: „Pokud ovladač necháte v pozici A, pracujete v módu priority clony, kterou – v závislosti na typu používaného objektivu – ovládáte buď příkazovým kruhovým voličem zapuštěným v přední stěně pod spouští, nebo prstencem na objektivu. Jakmile však s ovladačem pootočíte na některý z časových intervalů, aktivujete plně manuální režim.“

Stejné zůstávají i výtky: „Kruhový volič s časy závěrky je moc hezký retro prvek, v praxi ovšem hůře využitelný – chod kolečka je poměrně tuhý a nastavení požadované hodnoty dosti zdlouhavé, navíc jsou zde pokryty pouze časy mechanické závěrky – do 1/4 000 s. Komu by tedy tato metoda nevyhovovala (jako mně), může se utéct k druhému příkazovému rolleru zapuštěnému v zadní stěně, jenž plní stejný úkol a zahrnuje i kratší časy elektronické závěrky – do 1/32 000 s.“

Klepněte pro větší obrázek

K dalším důležitým a často používaným funkcím patří korekce expozice – i ta má zastoupení na horní stěně v podobě kruhového ovladače. Kolečko má příkladně tuhý chod (možná až moc), takže se nemusíte bát, že dojde k náhodnému pootočení. Vlevo vedle hledáčku se našlo místo pro roller s nabídkou režimu pohonu – na první dobrou tak můžete přepínat mezi jednotlivým a sériovým snímáním, samospouští, bracketingem, multiexpozicí, videem atd.

Témata článku: Testy, Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Fujifilm, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz