Fujifilm X-T100 – stylová bezzrcadlovka s velkým hledáčkem

24. května 2018
TWEET SDÍLET
Fujifilm představil nový přírůstek do bezzrcadlovkové řady X. Novinka nese označení X-T100 a je napěchovaná nemálo novými technologiemi a funkcemi, které Fujifilm vyvíjel pro své špičkové modely. Zajímavá je také cena novinky

Bezzrcadlovky Fujifilm jsou společně s těmi od Olympusu jedněmi z nejhezčích digitálních fotoaparátů – svůj díl na tom má samozřejmě retrodesign, který odkazuje na dávno minulé kinofilmové modely s bytelným zpracováním a kovovým tělem. Přesně tak působí i současná řada Fuji X a Olympus OM-D.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V případě Fujifilmu je však dotaženo i ovládání, které může být jak současné, tedy digitální pomocí několika málo voličů, tak i klasické analogové, kdy nastavujete expoziční čas pomocí voliče na horní straně a clonu pak přímo na objektivu samostatným clonovým kroužkem.

Také nový model X-T100 zachovává toto pro Fujifilm již typické ovládání v podobě trojice otočných voličů na horní straně, kterým sekunduje stavový roller na zadní straně nahoře. I díky tomuto rozložení, které se drží nastavené ergonomie, působí X-T100 velmi solidně.

Tělo je vyrobeno ze slitiny hliníku, který je doplněn plastem, povrchové díly jsou eloxované, což zaručuje jejich zvýšenou odolnost. V nabídce bude fotoaparát v barvě černé, stříbrné a champagne gold – tedy klasické barvy.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř fotoaparátu je CMOS snímač velikosti APS-C s rozlišením 24,2 Mpx a maximální velikostí snímku 6000×4000 bodů. Fotografie jsou ukládány standardně ve formátu JPG anebo ve 14bitovém RAWu. Pokud byste snímali v režimu motion panorama, budou mít výsledné snímky velikost 2160×9600 bodů při záběru 180°, respektive 2160×6400 bodů při záběru 120°. Pro milovníky videa je k dispozici několik režimů, v nejvyšším rozlišení 4K (3840×2160) umí digitál záznam rychlostí 15 sn./s, Full HD je pak k dispozici při 60, 50, 24 sn./s.

Citlivost umožňuje nastavit novinka standardně v rozsahu 200–12 800 ISO, ten však lze ještě rozšířit na ISO 100 až 51 200, z čehož můžeme usuzovat, že i poměrně vysoká citlivost 12 800 ISO by měla být relativně bezproblémová z hlediska množství šumu. Výrobce se chlubí nadstandardní reprodukcí barev a širokým dynamickým rozsahem.

Nový je u X-T100 také způsob ostření, který je hybridní a využívá i fázové detekce, kterou zajišťují speciální pixely na snímači. Původně byl tento sytém vyvinut pro vlajkové lodě bezzrcadlovek řady X, nyní jej však výrobce použil i v tomto modelu. K dispozici je celkem 91 ostřicích bodů. Závěrka pak pracuje v rozsahu časů 30 až 1/4000 s, respektive 1/32 000 s v případě elektronické varianty. sériové snímání pracuje rychlostí 6 sn./s.

Z hlediska expozice je k dispozici standardní nabídka režimů P, S, A, M, které doplňuje pětice scénických režimů dostupných přímo na hlavním voliči a plná inteligentní automatika SR+ s rozeznáváním typu scény. Tato koncepce zaručuje, že si s digitálem poradí jak začátečník, tak i pokročilý uživatel.

Nový je u X-T100 také displej s úhlopříčkou 3" a rozlišením 1 040 000 bodů s dotykovou vrstvou, speciální způsob uchycení umožňuje displej vyklopit do strany anebo jej polohovat pouze za fotoaparátem. Ke kompozici možno využít také elektronického hledáčku se 100% pokrytím scény, zvětšením 0,95× (ekvivalent kinofilmu je 0,62×) a rozlišením 2 360 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jelikož se jedná o novinku, nesmí chybět ani rozšířená konektivita, která zahrnuje Wi-Fi a Bluetooth s možností propojení digitálu s mobilním telefonem nebo tabletem. Prostřednictvím aplikace Fujifilm Camera Remote je možné jednak přenášet snímky z karty do telefonu a jednak i částečně vzdáleně ovládat samotný fotoaparát. Ze standardních konektorů je v nabídce micro HDMI a micro USB

Baterie by měla podle výrobce vydržet až 430 snímků na jedno nabití, což je rozhodně více než u konkurence. Hmotnost bezzrcadlovky s baterií a paměťovou kartou je pak 448 gramů, a to při rozměrech 121 × 83 × 47,4 mm.

Fotoaparát Fujifilm X-T100 bude k dispozici buďto samostatně za cenu 15 990 Kč anebo se stabilizovaným objektivem s elektronický pohonem zoomu XC 15–45 mm F3,5–5,6 OIS PZ za cenu 17 990 Kč. Dostupnost byla oznámena na červen letošního roku a porovnáme-li cenu a nabídku s konkurencí, má novinka rozhodně co nabídnout.

 

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Fujifilm


Zahrajte si šílenou arkádu Riders Republic po celý týden zadarmo

Zahrajte si šílenou arkádu Riders Republic po celý týden zadarmo

Nestihli jste nedávný trial? Nevadí!

Michal Maliarov
Riders RepublicUbisoft
Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Kamery Tapo jsou zajímavé svou cenou, funkcionalitou, ale i jednoduchostí. Stejně je tomu i u modelu, který je určený pro provoz ve venkovním prostředí, aby vám mohl ohlídat třeba dům či chatu.

Antonín Trčálek
KameraBezpečnost