Fujifilm X-T100 – stylová bezzrcadlovka s velkým hledáčkem

24. května 2018
TWEET SDÍLET
Fujifilm představil nový přírůstek do bezzrcadlovkové řady X. Novinka nese označení X-T100 a je napěchovaná nemálo novými technologiemi a funkcemi, které Fujifilm vyvíjel pro své špičkové modely. Zajímavá je také cena novinky

Bezzrcadlovky Fujifilm jsou společně s těmi od Olympusu jedněmi z nejhezčích digitálních fotoaparátů – svůj díl na tom má samozřejmě retrodesign, který odkazuje na dávno minulé kinofilmové modely s bytelným zpracováním a kovovým tělem. Přesně tak působí i současná řada Fuji X a Olympus OM-D.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V případě Fujifilmu je však dotaženo i ovládání, které může být jak současné, tedy digitální pomocí několika málo voličů, tak i klasické analogové, kdy nastavujete expoziční čas pomocí voliče na horní straně a clonu pak přímo na objektivu samostatným clonovým kroužkem.

Také nový model X-T100 zachovává toto pro Fujifilm již typické ovládání v podobě trojice otočných voličů na horní straně, kterým sekunduje stavový roller na zadní straně nahoře. I díky tomuto rozložení, které se drží nastavené ergonomie, působí X-T100 velmi solidně.

Tělo je vyrobeno ze slitiny hliníku, který je doplněn plastem, povrchové díly jsou eloxované, což zaručuje jejich zvýšenou odolnost. V nabídce bude fotoaparát v barvě černé, stříbrné a champagne gold – tedy klasické barvy.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř fotoaparátu je CMOS snímač velikosti APS-C s rozlišením 24,2 Mpx a maximální velikostí snímku 6000×4000 bodů. Fotografie jsou ukládány standardně ve formátu JPG anebo ve 14bitovém RAWu. Pokud byste snímali v režimu motion panorama, budou mít výsledné snímky velikost 2160×9600 bodů při záběru 180°, respektive 2160×6400 bodů při záběru 120°. Pro milovníky videa je k dispozici několik režimů, v nejvyšším rozlišení 4K (3840×2160) umí digitál záznam rychlostí 15 sn./s, Full HD je pak k dispozici při 60, 50, 24 sn./s.

Citlivost umožňuje nastavit novinka standardně v rozsahu 200–12 800 ISO, ten však lze ještě rozšířit na ISO 100 až 51 200, z čehož můžeme usuzovat, že i poměrně vysoká citlivost 12 800 ISO by měla být relativně bezproblémová z hlediska množství šumu. Výrobce se chlubí nadstandardní reprodukcí barev a širokým dynamickým rozsahem.

Nový je u X-T100 také způsob ostření, který je hybridní a využívá i fázové detekce, kterou zajišťují speciální pixely na snímači. Původně byl tento sytém vyvinut pro vlajkové lodě bezzrcadlovek řady X, nyní jej však výrobce použil i v tomto modelu. K dispozici je celkem 91 ostřicích bodů. Závěrka pak pracuje v rozsahu časů 30 až 1/4000 s, respektive 1/32 000 s v případě elektronické varianty. sériové snímání pracuje rychlostí 6 sn./s.

Z hlediska expozice je k dispozici standardní nabídka režimů P, S, A, M, které doplňuje pětice scénických režimů dostupných přímo na hlavním voliči a plná inteligentní automatika SR+ s rozeznáváním typu scény. Tato koncepce zaručuje, že si s digitálem poradí jak začátečník, tak i pokročilý uživatel.

Nový je u X-T100 také displej s úhlopříčkou 3" a rozlišením 1 040 000 bodů s dotykovou vrstvou, speciální způsob uchycení umožňuje displej vyklopit do strany anebo jej polohovat pouze za fotoaparátem. Ke kompozici možno využít také elektronického hledáčku se 100% pokrytím scény, zvětšením 0,95× (ekvivalent kinofilmu je 0,62×) a rozlišením 2 360 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jelikož se jedná o novinku, nesmí chybět ani rozšířená konektivita, která zahrnuje Wi-Fi a Bluetooth s možností propojení digitálu s mobilním telefonem nebo tabletem. Prostřednictvím aplikace Fujifilm Camera Remote je možné jednak přenášet snímky z karty do telefonu a jednak i částečně vzdáleně ovládat samotný fotoaparát. Ze standardních konektorů je v nabídce micro HDMI a micro USB

Baterie by měla podle výrobce vydržet až 430 snímků na jedno nabití, což je rozhodně více než u konkurence. Hmotnost bezzrcadlovky s baterií a paměťovou kartou je pak 448 gramů, a to při rozměrech 121 × 83 × 47,4 mm.

Fotoaparát Fujifilm X-T100 bude k dispozici buďto samostatně za cenu 15 990 Kč anebo se stabilizovaným objektivem s elektronický pohonem zoomu XC 15–45 mm F3,5–5,6 OIS PZ za cenu 17 990 Kč. Dostupnost byla oznámena na červen letošního roku a porovnáme-li cenu a nabídku s konkurencí, má novinka rozhodně co nabídnout.

 

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Fujifilm, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz