33
Fotogalerie

Fujifilm X-T1 – první fotografie z terénu

Fujifilm představil nový fotoaparát X-T1, který je zcela odlišný od všech dosud uvedených modelů. Design sází na klasické zrcadlovkové tvary a ovládání, uvnitř se však jedná o bezzrcadlovku. Má šanci na úspěch?

Společnost Fujifilm před lety způsobila malou revoluci ve vodách digitální fotografie, jako jeden z mála výrobců totiž fotografům nabídla fotoaparát, který se na první pohled tvářil, jako kinofilmová klasika ze sedmdesátých let.

V tomto nastaveném trendu pak Fujifilm pokračoval a pokračuje i nadále. Profi model X-Pro 1 je stále vlajkovou lodí značky, i když se postupně objevují další a další fotoaparáty, které těží především z popularity nižších modelových řad.

XT1_Front_image.jpg XT1_OperationImage.jpg

Jaké je místo Fujifilmu na trhu?

Fujifilm se rozhodl podobně jako ostatní menší výrobci (rozuměj všichni kromě Canonu a Nikonu) zaměřit na trh bezzrcadlovek a zatím se zdá, že mu to vychází, alespoň co se papírových parametrů týká. Ve svém segmentu má prakticky pouze jediného vážnějšího konkurenta a tím jsou bezzrcadlovky Sony NEX, které mají stejně velký snímač (APS-C). Hlavní pole systémových kompaktů je zastoupeno značkami Olympus a Panasonic, které produkují stroje standardu micro 4/3 a částečně také řadou Nikon 1, která má snímač ještě menší (úhlopříčka 1").

highres-Fujifilm-X-T1-Body-2_1390819534.jpg 

Ačkoliv je tedy Fujifilm jednou ze dvou voleb v případě, že chcete sáhnout po bezzrcadlovce s velkým snímačem, nijak zásadně se těmto fotoaparátům na trhu nedaří. Vzhledem k tomu, že mají stejně omezenou nabídku objektivů, jako je tomu v případě Sony, stojí za nízkým prodeji pravděpodobně vyšší cena a možná pomalé ostření, které je proklínáno prakticky ve všech testech. Obrazová kvalita je totiž většinou skvělá.

Dálkoměrný nebo zrcadlovkový styl?

Dosud byly všechny fotoaparáty Fujifilm řady X konstruovány buďto jako jednoduché kompakty bez hledáčku, kde ke kompozici sloužil výhradně velký displej anebo naopak jako dálkoměrné fotoaparáty, které mají hybridní hledáček – dálkoměrný a elektronický.

Nutno dodat, že dálkoměrný hledáček je příjemným zpestřením při fotografování, protože vám umožní dívat se na svět úplně jinak. Je ideální pro reportážní a street fotografii díky malým rozměrům a právě dálkoměrnému provedení, kdy koukáte jedním okem do hledáčku a druhým pak pozorujete dění kolem sebe.

Nově uvedený model X-T1 však zcela zbořil představy o uvedení profi modelu X-Pro 2, který by navázal na úspěšného předchůdce. Za toho bychom mohli považovat spíše model X-E2, který zachovává dálkoměrnou koncepci v podobě hledáčku umístěného na boku těla, i když v tomto případě se jedná pouze o elektronický hledáček. Vedle něj pak stojí právě X-T1, který přináší koncepci novou, tedy velký elektronický hledáček, umístěný uprostřed těla, podobně, jako je tomu u klasických zrcadlovek. Fujifilm se tak snaží podle svých slov vyjít vstříc všem skupinám uživatelů.

Pojem dálkoměrný a zrcadlovkový (v originále rangefinder-like a dslr-like) používají ve Fujifilmu explicitně k odlišení způsobu držení fotoaparátu a práce s ním, nikoliv k exaktnímu popisu typu hledáčku.

 

Fujifilm X-T1 v ruce

Hned na první pohled je patrné, že se vývojáři Fujifilmu inspirovali u starých analogových zrcadlovek a právě u tohoto modelu platí ona podoba více než u Nikonu Df, který měl být onou reminiscencí na staré časy. Fujifilm dotáhl koncepci do konce, a to jen a pouze tím, že vyrobil opravdu malé tělo, o kterém se dá říct, že je opravdu kompaktní.

Veškeré hlavní ovládací prvky jsou umístěny na horní straně aparátu, zleva je to volič citlivosti společně s volbou režimu fotografování. Na pravé straně pak najdete volič expozičních časů s integrovaným okružím pro nastavení měření expozice, posledním je korekce expozice v rozsahu +/- 3EV.

DIALS.jpg DRIVE Dial.jpg

Díky tomu, že většina objektivů od Fujifilmu má samostatný clonový kroužek, je práce s digitálem opravdu velmi podobná práci se starými manuálními zrcadlovkami. Volič expozičních režimů byste zde hledali marně – klasickou čtveřici P, S, A, M nastavíte kombinací času na těle a clony na objektivu (režim A). Ostatní režimy jsou dostupné pod volbou režimu fotografování, kde najdete také scénická nastavení typu toy kamera, miniatura, soft focus, částečná barva apod.

VIEW MODE.jpg XT1_AdjustDial.jpg

Nechybí dvojice rollerů pro nastavení hodnot vybraného parametru, manuální přepínání režimu ostření a také několik funkčních tlačítek, kterým je možno přiřadit některou z více jak deseti funkcí. Ostatní rozložení ovládacích prvků je tradiční po vzoru předchozích modelů. Při prvním úchopu byste tedy neměli mít problém se zorientovat.

Společně s novým fotoaparátem X-T1 byla představena také sada příslušenství. Asi nejzajímavější je vertikální grip, který má šachtu pro druhou baterii a také zdvojuje základní ovládací prvky včetně spouště.

pic_03.jpg VG-XT1.jpg

Součástí základního balení fotoaparátu je blesk se směrným číslem 11. Pro ty, kdo nechtějí bateriový grip, ale potřebují větší oporu pro pravou ruku, je určen doplňkový grip bez dalších funkcí a pro fanoušky klasiky zase stylové kožené pouzdro.

Pokračování 2 / 2

Dojmy z terénu, demosnímky

Díky českému zastoupení společnosti Fujifilm se nám podařilo vyzkoušet si novinku na vlastní ruce, a to v nepříliš pohodovém polském počasí s průměrnou teplotou -18° C. Hned z kraje nutno říct, že fotoaparát tyto teploty rozhodně nezaskočily.

Největším lákadlem modelu X-T1 je opravdu velký elektronický hledáček, kterému se všechny v současné době používané hledáčky dívají na záda. Fujifilm se v tomto případě chlubí právem, neboť obraz v hledáčku je velmi dobrý.

Obraz jako z televize

Novinka má hledáček se zvětšením 0,77×, což je prakticky stejné zvětšení, jako najdete u profesionálních zrcadlovek. Hledáček je typu OLED a jeho rozlišení dosahuje hodnoty 2 360 000 bodů.

Velice povedené je zobrazení informací a obrazu v hledáčku, kdy je na výběr zobrazení obrazu přes celou plochu včetně expozičních informací, druhým režimem je zobrazení informací v černém rámečku kolem obrazu.

EVF_FULL.jpg EVF_NORMAL.jpg

V případě manuálního ostření si pak můžete nechat zobrazit dva obrazy – jeden barevný pro celkovou kontrolu obrazu a jeden menší černobílý s digitálně provedeným hranolem, usnadňujícím zaostření.

Při fotografování na výšku se expoziční informace automaticky přetočí o devadesát stupňů, takže jsou bez problémů čitelné.

EVF_VERTICAL.jpg

Hledáček je v praxi velmi rychlý a při pohledu do něj máte pocit, jako byste se dívali do klasického optického hranolu. Je to dáno použitím nové technologie zobrazení, která promítá obraz do hledáčku okamžitě po odečtení informací z jednotlivých pixelů snímače, nikoliv až v okamžiku, kdy je odečten celý řádek. Praktickým detailem je také rozsah dioptrické korekce od -4 až po +2 dioptrie.

02.jpg Tilting LCD.jpg

Díky funkci focus peaking se navíc můžete spolehnout, že máte správně zaostřeno i v případě použití starých manuálních skel, zobrazení v hledáčku je dobře viditelné a díky možnosti zvolit si jednu ze tří barev pro indikaci místa zaostření (černá, bílá, červená) je riziko špatného zaostření minimální.

S fotoaparátem v akci

Samotná práce s fotoaparátem je velmi příjemná, ovladače jsou dostatečně velké pro to, abyste mohli vše pohodlně nastavit. Díky celkové konstrukci pak zvládnete nastavení i poslepu s okem u hledáčku. Jediná výtka směřuje ke čtveřici směrových tlačítek na zadní straně, která mají příliš nízký zdvih a jsou relativně dost zapuštěna do samotného těla. Z toho důvodu je jejich stisk nepříliš jistý a občas musíte víc přitlačit.

Made in Japan.jpg UHS.jpg

Výklopný displej je praktický při fotografování od pasu, nad hlavou anebo naopak u země, bohužel však není displej dotykový, což by mohlo v některých případech výrazně zrychlit práci s fotoaparátem.

Velice dobře je vymyšlena práce s funkčními tlačítky, jejich funkci nastavíte v menu fotoaparátu, ovšem při delším stisku tlačítka se objeví rychlé menu, kde můžete zvolit a přiřadit klidně novou funkci.

Fn_JP.jpg 

Fujifilm X-T1 je odolný vůči mrazu do -10 °C (vyzkoušeli jsme si ale dvojnásobek a fungoval bez problémů), vůči stříkající vodě a také vůči prachu. Tělo je utěsněno na 80 místech, kudy by mohl prach a voda pronikat, bohužel však zatím není v nabídce vhodný objektiv, díky kterému by byla odolná celá soustava. Ten se objeví na trhu až koncem prvního pololetí 2014 v podobě modelu XF 16–55 mm F2,8 R OIS WR.

Magnesium Die-cast.jpg Weather Resistant .jpg

Provozní rychlost

Celková provozní rychlost fotoaparátu si zaslouží pochvalu, odezva je rychlá jak na tlačítka, tak na spoušť. Samotné ukládání snímků je také rychlé a v současné době budete spíše omezeni typem vlastní paměťové karty. Vynikající je sériové snímání rychlostí 8 sn./s, v sérii uložíte maximálně 47 fotografií, při rychlosti 3 sn,/s není maximální počet uložených fotek omezen.

Camera Remote App.jpg 
K dispozici je také vzdálené ovládání tabletem či telefonem, zatím pouze pro platformu iOS

Velkou slabinou fotoaparátů Fuji byla a je rychlost autofokusu, ačkoliv je u tohoto modelu autofokus znatelně rychlejší než u všech předchozích modelů a podle výrobce se jedná o nejrychlejší autofokus na světě, v kombinaci se setovým objektivem XF 18–55 mm F2,8–4 R je bohužel znát prodleva oproti např. konkurenčnímu Olympusu OM-D E-M1.

V praxi tuto prodlevu pravděpodobně nepostřehnete, pokud nebudete mít přímé porovnání s jiným fotoaparátem, nicméně je zde přítomná. Otázkou je, jak se bude autofokus chovat při nasazení nového objektivu s odolnou úpravou, který bude světelnější a měl by být „vyladěn“ právě na spolupráci s tímto modelem fotoaparátu.

Kompletní technické specifikace.

Doporučená prodejní cena samotného těla je 1 299 USD, v případě setu s objektivem XF 18–55 mm F2,8–4 R je to 1 699 USD, to nám dává ceny přibližně 30 000 Kč, respektive 38 000 Kč, což je srovnatelné s konkurenčním OM-D E-M1.

Demosnímky

DSCF0063.JPG DSCF0068.JPG
DSCF0069.JPG DSCF0099.JPG
DSCF0111.JPG DSCF0119.JPG
DSCF0128.JPG DSCF0135.JPG
DSCF0146.JPG DSCF0147.JPG
DSCF0153.JPG DSCF0166.JPG DSCF0176.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud