Fujifilm X-S10 – novou bezzrcadlovku doplňuje řada novinek

19. října 2020
TWEET SDÍLET

Fujifilm uvedl na trh dalšího zástupce APS-C bezzrcadlovek, které spadají do řady Fujifilm X. Tentokrát nese novinka označení X-S10 a přichází se stabilizovaným snímačem a obrazovou kvalitou modelu X-T4.

V zásadě by se dalo zjednodušeně konstatovat, že novinka X-S10 je vlastně menší variantou vlajkové lodi X-T4. Fotoaparát je totiž osazen shodnou kombinací 26,1Mpx X-Trans CMOS 4 snímače a obrazového procesoru X-Processor 4. Odlišný je však způsob stabilizace – v obou případech je sice stabilizovaný snímač, ovšem X-S10 má celou jednotku zajišťující stabilizaci o cca 30% menší a lehčí. Udávaný výkon stabilizace je 6 EV (oproti 6,5 EV u modelu X-T4), a to v kombinaci se stabilizovanými objektivy, s jejich nestabilizovanou variantou se snižuje účinnost na maximálně 5,5 EV).

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát samotný má poměrně minimalistický design, osazen je zde výklopný a otočný 3" displej s rozlišením 1,04 Mpx, kterému sekunduje elektronický hledáček s rozlišením 2,36 Mpx (vyšší model X-T4 má rozlišení 3,69 Mpx). Pro ukládání snímků je k dispozici jeden slot pro SD karty (pouze typ UHS-I) a baterie by měla zvládnout 325 expozic na jedno nabití.

Základem celého těla je šasi z magnesiové a hliníkové slitiny, které má výrazný grip pro lepší úchop zejména v kombinaci s většími objektivy, čelní a horní strana je také tvořena částečně z těchto slitin pro zvýšení odolnosti.

Ostření je zde v režii stejného systému, jako u X-T4, uživatelé tak mohou využívat velmi rychlé ostření s možností detekce oka/obličeje a jeho sledováním. Při sériovém snímání se obraz v hledáčku vyhýbá zčernání mezi snímky a aparát dokáže pálit rychlostí 30 sn/s při využití elektronické závěrky, respektive 8 sn/s se závěrkou mechanickou.

Výrobce nezapomněl ani na milovníky videa, kterým nabízí 4K/30p 4:2:0 8-bit video při ukládání na kartu, anebo 4K/30p 4:2:2 10-bit video při výstupu prostřednictvím HDMI konektoru. Při volbě Full HD videa se dostanete až na 240 sn/s, k dispozici je také ukládání do plochého profilu F-log. Sluchátka a konektor je možné připojit prostřednictvím adaptéru. Zachováno je rozhraní Wi-Fi a Bluetooth pro vzdálené ovládání prostřednictvím mobilního zařízení.

Na trhu by se měl fotoaparát objevit v průběhu listopadu, a to buď samostatně, nebo ve dvou různých setech s objektivem XF 18–55 mm F2,8–4 R či XF 16–80 mm F4 R OIS WR. Cena byla stanovena na 1000 USD za tělo, a 1400 /1500 USD za set s objektivem.

Fujifilm Fujinon XF 10–24 mm F4 R OIS WR

Společně s novou bezzrcadlovkou oznámil výrobce také druhou generaci širokoúhlého zoomu 10–24 mm. Ten by měl navázat na původní objektiv a přináší odolnost vůči povětrnostním vlivům, měl by mít účinnější stabilizaci a na tubusu je nově očíslovaný clonový prstenec.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce objektivu by měla být shodná s první generací, tedy 14 čoček v 10 skupinách, včetně 4 asférických a 3 člen z ED skla. Rozsah efektivních ohnisek je 15–36 mm. Mírně se snížila hmotnost objektivu o 25 gramů a upravená stabilizace by měla přinést možnost posunu expozičního času až o 3,5 EV. Na trhu bude objektiv v průběhu listopadu za cenu 1000 USD.

Nová roadmapa objektivů

Fujifilm také zveřejnil novou roadmapu objektivů pro systém Fujifilm X. V upravené grafice je možné najít hned dvě novinky, kterých bychom se mohli dočkat v průběhu příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétně se jedná o světelný širokoúhlý objektiv XF18 mm F1,4, který by měl doplnit teleobjektiv XF 70–300 mm F4–5,6 OIS. Konkrétní termín uvedení na trh, cena nebo bližší technické parametry objektivů však zatím nejsou známé.

Vývoj firmwaru pro X-T3

Poslední věc, které se z dílny Fujifilmu dočkáme, by měla být nová verze firmwaru pro bezzrcadlovku X-T3, a to konkrétně 28. října letošního roku.

Nový firmware má vylepšit výkon automatického ostření, jehož rychlost by měla být více než dvojnásobná a tím pádem srovnatelná s modelem X-T4. Spolu s rychlostí ostření by se měla zvednout také rychlost a přesnost detekce pohybujících se objektů v režimu kontinuálního snímání.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Fujifilm, Firmware, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

** Mediatek příští rok nabídne svou vlastní satelitní komunikaci ** Má být obousměrná, poslání zprávy potrvá 10 sekund ** První telefon se satelitním příjmem přijde na trh v 1. čtvrtletí 2023

Martin Chroust
SatelitZvýšená odolnostMediaTek
Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

** Pokud vás nebaví neustále tahání sluchátek a hodinek, zbystřete ** Huawei připravuje zařízení typu dva v jednom ** Z těla hodinek jednoduše vytáhnete miniaturní sluchátka

Martin Chroust
Zcela bezdrátová sluchátkaChytré hodinkyKuriozita
Dnes je Cyber Monday 2022. Aktualizovaný přehled slev. Kde a co se vyplatí nakoupit?

Dnes je Cyber Monday 2022. Aktualizovaný přehled slev. Kde a co se vyplatí nakoupit?

** Black Friday je svátek zajímavých slev ** V neustále aktualizovaném článku mapujeme letošní akce ** Zajímají nás počítače, elektronika, software, hry, internetové služby…

Hlídač slev
SlevyBlack FridayE-shopy
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie