Konečně jsme se dočkali novinky Fujifilm X-S1, která se pyšní největším snímacím čipem ze všech současných ultrazoomů. I přes velký čip ale stále dokáže Fuji nabídnout 26× přiblížení.
Bezesporu největším lákadlem je čip převzatý od menšího bratříčka Fujifilmu X10, který má přibližně dvojnásobnou plochu oproti běžným čipům 1/2,3". Samotný X10 patří k absolutní špičce mezi kompakty. Velikostí čipu (potažmo kvalitou obrazu) se nemůže rovnat bezzrcadlovkám, ale do ISO 800 jsou fotografie dobře použitelné, což je na kompakt skvělý výsledek. Fotografie novinky máme k dispozici pouze z webu výrobce , ale i na nich je vidět, že X-S1 přeci jen žehlí detaily o trochu více, než X10, která je určena spíše pro pokročilejší fotografy.
Technické parametry ultrazoomu Fujifilm X-S1
- Digitální čip: 2/3" EXR CMOS
- Efektivní rozlišení: 12,0 Mpx
- Rozlišení videosekvencí: 1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480 px
- Rychlost nahrávání videa: 30 sn./s
- Zvuk videa: stereo
- Reálné ohnisko: 6,1 – 158,6 mm
- Ohnisko EQ 35mm: 24 – 624 mm
- Světelnost: F2,8–5,6
- Formát: RAW, JPEG
- LCD displej: výklopný
- Rozlišení LCD: 460 tis. bodů
- Hledáček: 0,47" s 1 440 tis. bodů
- Citlivost: ISO 100 – 12 800, Auto
- Výdrž akumulátoru: 460 snímků s LCD, 500 snímků s EVF
Výčet technických parametrů by mohl pokračovat donekonečna. Do těla X-S1 se totiž vtěsnalo překvapivé množství funkcí, od makro ostření z 1 cm až po 360° panorama. Vestavěný blesk se nevyklápí běžným způsobem, ale celý se vysouvá vzhůru, což by mělo bránit vzniku červených očí. Pochopitelně nechybí optická stabilizace a „cvakálisty“ potěší rychlost sekvenčního snímání 10 fotografií za vteřinu. Bezesporu pak bude stát za hřích pohled do hledáčku s téměř jedním a půl miliony bodů. Jeden podstatný parametr však schází, a to je cena.

Fujfilm X-S1
Optika na druhou
Ultrazoomy obvykle nikomu nedoporučuji, protože kvůli enormnímu rozsahu ohnisek musí být vybaveny malým čipem. Toto dogma zbořil až nyní Fujifilm. Jak si ale poradí s objektivem, který musí vykreslit daleko větší průměr, než u běžného ultrazoomu? Na místě jsou obavy o kresbu v rozích. I přes marketingová prohlášení musím uvést, že kresba v rozích je průměrná až podprůměrná, jako by rozmázlá směrem ven ze snímku. Výrobce se o objektivu vyjadřuje v superlativech, což je samozřejmě potřeba brát s rezervou; pochválit ale musím minimum chromatické aberace. Fujifilm si dal jistě na objektivu záležet, což dokazuje mimo jiné vnitřní konstrukce vyrobená z kovu a clona, která se skládá z devíti lamel pro měkký bokeh.
Na zhodnocení kvality objektivu však fotografie na webu výrobce stačit nemohou. Čeho si pozorný pozorovatel jistě všiml, je relativně malá hloubka ostrosti. U delších ohnisek je tak možné fotografovat například portréty s rozostřeným pozadím. Pro seriózní práci s hloubkou ostrosti ale doporučuji některou bezzrcadlovku. Koneckonců, Fujifilm X-S1 je stále jen ultrazoom.