Fujifilm X-A7 – nová bezzrcadlovka sází na dotykové ovládání a přepracovanou ergonomii

16. září 2019
TWEET SDÍLET

Novinka z dílny Fujifilmu je postavena jako nástupce staršího modelu X-A5, oproti němu však přináší několik podstatných změn. Vzhledem k zaměření fotoaparátu, který je určen zejména začínajícím fotografům však nabízí digitál zajímavý poměr vybavení a ceny.

Hlavní změnou oproti předchůdci kupodivu není snímač, který je shodný s X-A5, tedy CMOS APS-C senzor s rozlišením 24 Mpx. Ovšem v kombinaci s obrazovým procesorem dostal aparát do vínku nově možnost záznamu videa ve 4K rozlišení, při 30 sn/s. V případě Full HD rozlišení je možné využít rychlosti 60 sn/s a spokojíte-li se s HD rozlišením, pak je k dispozici i vysokorychlostní snímání při 120 sn/s.

Na úrovni snímače se udála ještě jedna podstatná změna, a tou je zlepšení výkonu fázového ostření, které nově pracuje s 8,5 krát větším počtem pixelů. Díky tomu by mělo být samotné ostření nejen rychlejší, ale také spolehlivější. 

Standardní rozsah pracovních citlivostí je ISO 200–12 800, pokud aktivujete rozšíření citlivosti, dostanete se na rozsah ISO 100–51 200, což je dnes u APS-C modelů stále častější rozsah.  Korekce expozice je k dispozici v rozsahu +/- 5 EV při fotografování a +/- 2 EV při záznamu videa.

Závěrka je k dispozici jak mechanická, tak i elektronická. Ta první nabídne rozsah časů 30–1/4000 s a v bulb režimu až 60 minutovou expozici. Elektronická závěrka pak umí pracovat až s 1/32 000 sekundy. Maximální rychlost sériového snímání dosahuje 6 sn/s.

Konektivita je samozřejmě zajištěna jednak prostřednictvím Wi-Fi a jednak prostřednictvím Bluetooth rozhraní ve verzi 4.2. Novinkou je USB-C konektor, který doplňuje HDMI a 2,5 mm zásuvka pro mikrofon nebo dálkové ovládání.

Snímky se ukládají na paměťovou kartu SDXC, avšak pouze ve formátu UHS-I. Použitý Li-Ion akumulátor má podle metodiky CIPA vydržet na 270 snímků, ovšem Fujifilm připravil i Eco režim, v němž by měl akumulátor vydržet pořízení až 440 snímků.

Klepněte pro větší obrázek

Při rozměrech 119×38×41 mm váží fotoaparát 320 gramů a bude dostupný především v setu s objektivem XC 15–45 mm F3,5–5,6 OIS PZ s optickou stabilizací. Hmotnost setu vyšplhá na 455 gramů a jeho cena je nastavena na 700 USD, v prodeji by měl být koncem října.

Výrazné změny se odehrály v ovládání aparátu. Zatímco předchůdce byl osazen 3" displejem s možností vyklopení nahoru a dolů a vedle něj pak našel fotograf čtyřsměrový volič a čtyři samostatná tlačítka, model X-A7 na to jde jinak.

Zadní stranu zabírá prakticky celou velký 3,5" displej s dotykovou obrazovkou, který je umístěn na kloubu s možností vyklopení a otočení, jako to známe u některých konkurenčních modelů. Displej má vysoké rozlišení 2,76 Mpx a slouží jako hlavní ovládací panel aparátu. 

Klepněte pro větší obrázek

Vedle displeje je pouze dvojice tlačítek a joystick pro pohyb v menu. V oficiálních tiskových informacích bohužel není uvedeno, zda bude joystick sloužit také pro výběr ostřicího bodu, je to však velmi pravděpodobné. Podle výrobce bylo kvůli ovládání přepracováno i menu fotoaparátu, aby bylo lépe ovladatelné dotykem.

Z hlediska ovládání základních parametrů je vše v roli dvojice rollerů a jednoho otočného voliče expozičních režimů. Ty byly doplněny o nový automatický režim Bright Mode, který pracuje s HDR technikou pro dosažení líbivější podoby fotografií.

Oproti většině modelů bude Fujifilm X-A7 nabízen nejen v černé a stříbrné variantě, ale také v pastelově zelené a hnědé barvě.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Fujifilm, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz