Fujifilm uvádí objektiv Fujinon GF 30 mm a zásadní aktualizaci svých středoformátů

3. července 2020
TWEET SDÍLET

Společnost Fujifilm rozšířila nabídku objektivů pro svůj středoformátový systém o kompaktní pevné „sklo“ Fujinon GF 30 mm F3,5 R WR. Pro řadu Fujifilm GFX současně zveřejnila zásadní aktualizaci s podporou natáčení videa ve formátu RAW, vylepšením autofokusu i novými obrazovými profily simulujícími filmy.

Klepněte pro větší obrázek

Fujinon GF 30 mm F3,5 R WR zaplňuje mezeru na roadmapě objektivů pro středoformátové fotoaparáty z dílny Fujifilmu. Se svou přepočtenou ohniskovou vzdáleností 24 mm doplňuje stávající nabídku pevných širokoúhlých „skel“ Fujinon GF 23 mm (ekv. 18 mm) F4 a Fujinon GF 45 mm (ekv. 36 mm) F2,8.

Optickou konstrukci tvoří 13 členů uspořádaných v 10 skupinách, součástí je dvojice asférických čoček a dva prvky s nízkým rozptylem světla. Optický design dle slov výrobce zaručuje vysoký obrazový výkon a celoplošnou ostrost, s potlačenými aberacemi různých typů, především distorze, která je u širokoúhlých objektivů častým nešvarem.

Klepněte pro větší obrázek

Vnitřní ostřicí mechanismus by měl být takřka neslyšný, rychlý a přesný, i v režimu sledování objektu. Ostřit lze od 32 cm, a dosáhnout tak 0,15× zvětšení. S 9lamelovou clonou lze přiclonit až na F32, závit na filtry má průměr 58 mm.

Ve své kategorii patří Fujinon GF 30 mm F3,5 ke kompaktnějším a lehčím objektivům – tubus má v průměru 84 mm a na délku měří 99,4 mm, váha činí 510 gramů. Objektiv je na devíti místech utěsněný proti nepřízni počasí a je taktéž mrazuvzdorný do -10 °C. Fujinon GF 30 mm F3,5 R WR se začne prodávat na konci července za 1699 USD (cca 50 000 Kč s DPH).

Klepněte pro větší obrázek

Společně s novým objektivem zveřejnil Fujifilm rozsáhlou aktualizaci pro všechny fotoaparáty řady GFX – Fujifilm GFX 100 (ver. 2.00), GFX 50S (ver. 4.00) a GFX 50R (ver. 2.00).

  1. Nové simulace filmu. U všech tří modelů přibude filtr CLASSIC Neg simulující barevný filmový negativ. GFX 100 dostane mód ETERNA Bleach Bypass, GFX 50R a 50S pak režim ETERNA, který napodobuje barevné a tonální podání videofilmů od Fujifilmu. Efekt Smooth Skin, vyvinutý pro fotografování portrétů, kterým disponuje GFX100, rozšíří nabídku efektů také u „padesátkových“ modelů. Model GFX obdrží režim Color Chrome Blue vyladěný k dokonalému podání modrých objektů v záběru, zejména oblohy.
  2. Vylepšený výkon autofokusu. U všech tří modelů je vylepšena přesnost a spolehlivost detekce tváře/oka při fotografování skupinových snímků a funkce focus bracketing má nyní automatický režim. Fujifilm GFX100 nově dokáže ostřit na základě detekce fáze i v nedostatečném osvětlení, konkrétně do -5 EEV. Modely GFX 50S s 50R mají nově k dispozici režim Low Light Priority AF-S pro lepší ostření při nízké hladině osvětlení.
  3. Rozšířená funkcionalita. U všech tří modelů mohou uživatelé nastavovat expoziční parametry (ISO, rychlost závěrky, clonu, kompenzaci expozice) přímo z počítače – u statických snímků a při současném použití softwaru podporujícího funkci tetheringu. Rozšířen byl počet fotoeditačních aplikací, které podporují přenos hodnoticích dat ze všech tří fotoaparátů.

Další aktualizace se týkají výhradně Fujifilmu GFX 100. Při použití s vybranými gimbaly a drony uživatelé mohou nastavit začátek a konec natáčení videa, upravovat expoziční parametry videa (ISO, rychlost závěrky, clonu, kompenzaci expozice) a také ručně nastavovat ostření. Další inovace ocení především filmaři. Model GFX 100 totiž nově přes HDMI podporuje výstup 4K/30p 12bitových RAWů do rekordéru Atomos Ninja, kde se data zaznamenávají ve formátu ProRes RAW.

Témata článku: Technika, Fotografický software, Objektivy, Příslušenství, Fujifilm

Určitě si přečtěte

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

1 Petr Březina

Petr Březina
KickstarterSkenery
NiSi míří na trh objektivů pro bezzrcadlovky

NiSi míří na trh objektivů pro bezzrcadlovky

1 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

4 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
PanasonicTesty
V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

Z letošních novinek s bajonetem RF pro fullframové bezzrcadlovky Canon jsme si do akce vybrali pevný 85mm objektiv kombinující možnost fotografovat portréty i nahlédnout do makro světa.

Filip Šťastný

Filip Šťastný
ObjektivyCanonTesty