Fujifilm uvádí: lehký, rychlý a výkonný X-T200 a dvojici objektivů pro systém X a GFX

Fujifilm představil první novinku v tomto roce a hned, jak se zdá, připravil pro své příznivce příjemné překvapení. Výrobce totiž přichází s cenově dostupnou APS-C bezzrcadlovkou, která ve srovnání s předchozí generací této modelové linie přináší mnohá zásadní vylepšení. Inovace se dotkly jak systému ostření, hardwarové výbavy, tak možností natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek

Fujifilm X-T200 je osazen snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx. Počet pixelů je stejný jako u modelu X-T100, nicméně hliníkové vodiče na čipu byly nahrazeny měděnými, což dle tvrzení výrobce umožňuje 3,5× rychlejší zpracování dat. Rychlost „poskočila“ i v případě sériového snímání, a to z 6 na 8 sn./s.

Tato modelová řada je sice vybavena nikoli firemním X-Trans snímačem, nýbrž obyčejným CMOS čipem, počítat ovšem můžete s příjemným podáním barev typickým pro Fujifilm, jakož i s řadou obrazových profilů simulujících klasické filmové materiály a dvacítkou pokročilých filtrů.

Klepněte pro větší obrázek

Zásadní proměnou prošel systém automatického ostření. Fázové detektory na snímači nyní pokrývají celou plochu záběru (nikoli jen středových 25 %) a uživatelé mají možnost vybírat ze 425 ostřicích bodů (vs. 91 u předchozí generace). Podporována je také funkce průběžného ostření na oči/tváře, tak jako u vyšších modelů Fujifilmu (např. X-T30). Solidní je i výkon autofokusu v horších světelných podmínkách, kde digitál zvládne ostřit do -2 EV.

Vylepšení se dočkal i režim natáčení videa. Zatímco u předchozí generace bylo lze natáčet 4K UHD videosekvence se snímkovou frekvencí pouhých 15 sn./s, novinka už nabídne plnohodnotné 4K video při 30 sn./s, a to bez ořezu, převzorkované z 6K rozlišení. Ve Full HD je k dispozici také vysokorychlostní video pro tvorbu slow-motion se snímkovací frekvencí 120 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek

Novinkou je též HDR videozáznam a gyroskopický senzor zajišťující elektronickou stabilizaci v režimu videa. Zajímavou utilitou je také možnost editace videoklipu přímo ve fotoaparátu a jeho následný přenos do chytrého zařízení prostřednictvím Wi-Fi či Bluetooth. Na těle přístroje najdeme i konektor pro externí mikrofon, multifunkční port USB-C a HDMI výstup.

Aby toho nebylo málo, uživatelé se nyní mohou těšit na větší a detailnější displej s kloubovým uchycením: 3,5" dotykovou obrazovku s rozlišením 2 760 000 bodů lze po vyklopení do strany libovolně polohovat, nikoli pouze vyklápět jako u X-T100. Hledáček s rozlišením 2 360 000 bodů a ekvivalentním zvětšením 0,63× zůstává beze změny.

Klepněte pro větší obrázek

Fujifilm zapracoval i na konstrukci a ergonomii přístroje. Ačkoli je tělo Fujifilmu X-T200 o 80 gramů lehčí (váží 370 g) než předchůdce, nabídne výrazně lepší ergonomii, a to díky nově zakomponovanému přednímu gripu. Kvůli tomu se sice zvětšila hloubka přístroje, ostatní údaje však zůstaly v podstatě totožné: 121 × 84 × 55 mm.

Přepracovány byly ovládací prvky na zadní stěně, kde byl 4směrný volič nahrazen touchpadem, který kromě navigace v menu poslouží i k polohování oblasti zaostření. Nechybí ani dvojice příkazových voličů pro přímé nastavení parametrů expozice v pokročilých režimech.

Fujifilm X-T200 bude k dostání v setu s objektivem XC 15–45 mm F3,5–5,6 OIS PZ ve třech barevných variantách – stříbrná, tmavě stříbrná a „champagne“. Cena byla stanovena na 21 990 Kč.

Dva nové objektivy – levná pětatřicítka pro APS-C a standardní zoom pro GFX

Společně s novou bezzrcadlovkou představil výrobce objektiv Fujinon XC 35 mm F2. Objektiv stejných parametrů už Fujifilm ve svém portfoliu má, jedná se však o zástupce prémiových „skel“ XF s odolnou kovovou konstrukcí a pečlivým mechanickým provedením. Objektivy řady „XC“ jsou levnějšími variantami s plastovým tubusem a okleštěnými ovládacími prvky – konkrétně chybí prstenec ovládající clonu.

Klepněte pro větší obrázek

Optická soustava je však totožná jako u dražší verze. Ohnisko po přepočtu odpovídá 52 mm, optická konstrukce čítá 9 prvků, mezi nimi 2 asférické členy, uspořádaných v 6 skupinách. S 9lamelovou clonou lze přiclonit maximálně na F16. Závit na filtr má průměr 43 mm. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 35 cm.

Na délku tubus měří 46,5 mm, v průměru pak 58,4 mm. Objektiv je díky plastovému opláštění lehoučký, váží jen 130 gramů. Cena pro český trh zatím není známa, pravděpodobně se však bude pohybovat kolem příjemných 5 000 Kč.

Fujifilm současně rozšiřuje nabídku objektivů pro systém středoformátových bezzrcadlovek GFX.  FUJINON GF 45–100 mm F4 R LM OIS WR je standardní zoom s přepočteným ohniskovým rozsahem 36–79 mm a doplňuje tak dvojici dosavadních zoomů GF 32–64 mm F4 R LM WR a GF 100–200 mm F5,6 R LM OIS WR.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce objektivu zahrnuje 16 členů uspořádaných ve 12 skupinách, 3 čočky jsou asférické a dva nízkodisperzní (ED a Super ED). Výrobce slibuje efektivní potlačení všech druhů aberací a perfektně ostrý obraz. S 9lamelovou clonou zacloníte až na F32. Závit na filtr má průměr 82 mm.

Interní autofokus je poháněn tichým lineárním motorkem – ostření by mělo být rychlé a přesné. Minimální zaostřovací vzdálenost činí na širokém konci 65 cm a na dlouhém 82 cm. Neroztřesený obraz pak zajišťuje optická stabilizace s účinností 5 EV.

Klepněte pro větší obrázek
Fujifilm aktualizoval roadmapu připravovaných objektivů pro systém X i GFX

Tubus objektivu je utěsněn proti nepříznivým klimatickým jevům (vlhkosti, prachu i mrazu). Na délku měří 144,5 mm a v průměru má 93 mm. Celá soustava váží 1 005 gramů. Zoom se začne prodávat v únoru za 59 990 Kč.

Témata článku: Příslušenství, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Objektivy, Fujifilm


Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Petr Březina
Blesky a světlaTechnika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily